Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Okno dachowe masz ile nad rośliną, gdzieś około 2 metrów? To trochę za dużo, zwłaszcza o tej porze roku.

Jeśli chodzi o samą roślinę, to jeśli zostało tyle korzeni, to doniczka jest o wiele za duża. Musisz dać mniejszą.
Jeśli chodzi o zmiany to ciężko powiedzieć, bo widzę zabrudzenia ziemią. Trzeba wszystko co jest ciemne odciąć aż do zdrowej tkanki, obsypać sproszkowanym węglem albo jeszcze dodatkowo opryskać preparatem grzybobójczym, odczekać żeby obeschło i dopiero wtedy posadzić.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aleksandra15
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2023, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Super, dziękuję, jeszcze dopytam o podłoże, może takie zostać? czy lepiej zmienić? Wszędzie czytałam, żeby dodać glinę, ale tutaj widzę inne rady i już sama nie wiem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Podłoże może takie być, dodatek gliny jest zbędny, a nawet mógłby być źródłem problemów - ryzyko przelania.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 wrz 2018, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Witam

Mam problem pojawiły sie takie plamki na liściach ale na jednej z dwóch w jednej doniczce, od czego może być to spowodowane? Przelana, robaki? nie chodzi nic po liściach przy obserwacji. Zrobiło sie nagle... Prosze o pomoc do tej pory trzymala sie i wielkie liście dalej wypuszcza :( ;:145
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, w czym rośnie, podłoże, doniczka wsadzona do osłonki czy stoi na podstawce, podlewanie, stanowisko jak daleko od okna, nawożenie, itd.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Aleksandra15
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 lut 2023, o 19:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Cześć, zabrałam się za ponowne przesadzenie strelicji. Teraz już bardzo dokładnie oczyściliśmy korzenie i w słabszej z sadzonek został kawałeczek korzenia (max 3 cm), cała reszta była tak luźna, że poodpadała. Druga sadzonka miała niektóre delikatne pognite korzenie, ale generalnie została ich jeszcze bardzo dużo. Wyczyściłam, spsikalam korzenie skorpionem i zostawiam do obeschniecia. W ziemi znalazłam robaczka trochę jak larwa, ale na nóżkach oraz dość dużego owada ze skrzydłami (beżowo-brązowy). Nie widziałam ziemiorek, które były tydzień temu. Za to w zeszłym tygodniu na liściach pojawiły się pajeczynki i jak podejrzewam przędziorki. Wczoraj zrobiłam oprysk floramite, dziś przetarłam liście z pajęczynek. Chyba kwiat ma wszystkie możliwe infekcje. Kupiony w Leroy :) Powinno dać nam do myślenia to, że w słabszej sadzonek rozwój liści wyglądał na zatrzymany.

Pytania:
- jak długo trzymać rośliny do obeschniecia?
- co zrobić z sadzonką z fragmentem korzenia? Wsadzić do ziemi? Trzymać w wodzie? Czy ona w ogóle ma jakieś szanse?
-kiedy powtórzyć oprysk floramite?
- czy opryskać korzenie/liście mospilanem ze względu na te dwa robaki w ziemi? Od 5 dni w doniczce był lep na insekty i nic się przykleiło
- czy profilaktycznie potraktować czymś inne kwiaty w domu? Mam ich kilka i trochę się martwię
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

1. Od razu jak wysechł preparat.
2. Odetnij resztki korzenia i wsadź do wody.
3. Na przędziorki stosujesz, za wyjątkiem Magusa, dwa preparaty, po tygodniu czasu. Jak jednym był Floramite, to drugi albo w/w Magus albo Nissorun. A jak stosujesz Magus to też powtarzasz zwykle po tygodniu.
4. Bez przesady, z powodu jakichś dwóch robaków nie ma potrzeby stosować dodatkowej chemii...
5. Jeśli na Strelicji były przędziorki to robisz oprysk/opryski dwoma preparatami.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 wrz 2018, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze: 5 mar 2023, o 14:59 Opisz dokładnie warunki uprawy i pielęgnacji, w czym rośnie, podłoże, doniczka wsadzona do osłonki czy stoi na podstawce, podlewanie, stanowisko jak daleko od okna, nawożenie, itd.
Doniczka cermaniczna z Castoramy na podstawce, ziemia firmy Composana, stoi przy oknie w kuchni (zdjecie), moglem ja zalatwić wietrzeniem kuchni, przeciąg? :( podlewam jak ziemia przeschnie. Ostatnie nawożenie w listopadzie zrobilem przerwe na zime, mialem nawozic od marca teraz raz na miesiąc.
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Stanowisko jest nieprawidłowe, to roślina słońcolubna powinna stać albo na słonecznym parapecie albo tuż przy oknie.
To jest roślina tropikalna, a nie ogrodowa... nawozisz przez cały rok.
Narażenie na przeciąg też nie pomogło.
Podłoże, jaki dokładnie skład?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 wrz 2018, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Sama ziemia (załącznik)
A myślisz, że co wydarzyło się z liśćmi? mam czymś to pryskać te plamy? czy przelana czekać aż obeschnie?

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18730
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Ok., radzę przesadzić. Sadzimy do mieszanki ziemi i rozluźniacza, bo tego zwykle w gotowym podłożu jest za mało. Wymieszaj tą ziemię ze żwirkiem albo perlitem w proporcji około 3:1.
Nie ma potrzeby robić na razie żadnych oprysków.
Wymień podłoże, sprawdź stan korzeni i zapewnij więcej światła oraz stałą temperaturę dopóki na zewnątrz nie zrobi się ciepło.
Zmiany na liściach mogą być zarówno od niedoborów, ale prędzej od zbyt ciemnego stanowiska, poprzez mało przepuszczalne podłoże oraz/i przemarznięcie.

Obserwuj roślinę czy nie będą pojawiać się się brązowe plamy.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
mattflower
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 27 wrz 2018, o 23:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Strelicja (Strelizia) - pielęgnacja, problemy w uprawie cz.2

Post »

Bardzo dziękuje za pomoc, mam nadzieje ze nic nie jej zastosuje porady. Najwyżej przypomnę się przy zmianach ! Pozdrawiam :)


Nie korzystamy z opcji cytatu odpowiadając bezpośrednio pod postem do którego się odnosimy.
Cytat usunęłam.
bab...
Joan125
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 mar 2023, o 09:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Pomocy moja strelicja umiera

Post »

Dzień dobry
Posiadam od ponad roku strelicje reginae ma Ok 150 cm (bez donicy)wysokości. Niestety w ostatnim czasie zaczęły brązowieć jej liście dodatkowo pojawiły się dziwne ciemne plamy.Po zakupie kwiat przesadziłam w ziemie specjalna do strelicji plus ma duża donice w dużymi otworami aby system korzeniowy nie zgnił.Od marca zaczęłam dodawać jej nawóz do pomidorów (problemy z kwiatem były przed podaniem nawozu) Zaczęłam tez ja doświetlać specjalna lampa led do kwiatów. Proszę o pomoc
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”