Wiciokrzew - Lonicera - Suchodrzew

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Ja już całkiem zgłupiałam. Szukam i szukam i napotykam na sprzeczne informacje. Bo, np. według Wikipedii ten mój nierozpoznany wiciokrzew to w. pomorski
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiciokrzew_pomorski

Ale pomorskim jest też serotina, którą mam i ona w ogóle nie ma żadnych włosków.

Jeśli chodzi o w. przewiercień, to też jakieś cuda. Weźmy znowu Wikipedię - tam opisują gałązki jako nagie nawet za młodu.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiciokrzew ... rcie%C5%84

Z kolei majowa (dziękuję :) ) znalazła, że one są owłosione. Tak też podają różne źródła.

No i co? Pozostaje mi czekać aż mój małolat dojrzeje i sobie zakwitnie.

lesioc - ten mój wiciokrzew też zrobiony z sadzonki pędowej, tylko małej i nie widać :wink: Ale rośnie jak przysłowiowa burza...
magda1975
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3085
Od: 25 lip 2008, o 18:25
Lokalizacja: wola niemiecka

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Mam pytanie -czy wiciokrzew Tellmana pachnie (ten żółty)?
Awatar użytkownika
rotos
1000p
1000p
Posty: 1383
Od: 7 mar 2009, o 23:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pomorskie - Rewa

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Mój pachnie wspaniale :) , a dopiero rozpoczyna kwitnienie.

Obrazek
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

magda1975 - wiciokrzew Tellmana nie pachnie. Ale piękny jest :D
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Dwa dni temu kupiłam wiciokrzew z dwoma kwiatkami(kolor żółto-kremowy). Rozgałęziony na 3 długie pędy, długości ok 2m-3m.
Lonicera, wyglądała dobrze, kwiatki były zwiędnięte.Wsadziłam go do bagażnika i po 5 minutach wyjęłam, bo było blisko, od mojego domu. Posadziłam, dobrze podlałam i poprowadziłam go na pergoli tzn. powkładałam pędy między kratki. Po godzinie wróciłam i wyglądał strasznie, listki jakby ZWIĘDNIĘTE ,zeschnięte:( co mu się mogło stać? raczej go nie ,, tarmosiłam,, delikatnie- w miarę możliwości wyginałam i wkładałam go między kratki pergoli. Drugie pytanie, jaki to może być gatunek: kolor żółto-biały(kremowy)? Obrazek Obrazek
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Rotos posadziłem taki sam.To jest odmiana,,Serotina''Podobno jedna z najładniej pachnących.Przekonam się w tym roku.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

A Serotina to przypadkiem nie kwitnie różowo kremowymi kwiatami? Takimi, ciemnoróżowymi na zewnątrz, a w środku kremowymi? ;:129 Moja Serotina (według etykiety) właśnie rozpoczyna kwitnienie i pąki są soczyście wiśniowe.
http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=58
lub tu można sprawdzić - jest wyszukiwarka
http://www.clematis.com.pl/wms/wmsg.php/
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Spacja, masz racje, tak własnie kwitnie, różowo-kremowa , wiem bo mam tą odmiane. Jest śliczna:)))
luisalon
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 21 mar 2010, o 11:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Józefosław

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Dostałam wczoraj sporo krzaczków Lonicera niida Elegant, słyszałam że najlepiej wyglądają jako cięty żywopłot, chciałabym jednak posadzić je jako kompozycje z innymi roślinami,
może ktoś coś podpowie jakie kompozycje by ładnie wyglądały, może jakieś foto? (do posadzenia mam też obecnie tawuły, trzmieliny)
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Mój wiciokrzew rozpoczął właśnie tegoroczne kwitnienie - i to rozpoczął z impetem :D, zobaczcie :

Obrazek

Obrazek

Przyciągnął też od razu zapachem całą chmarę chrząszczy majowych

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
justi28
200p
200p
Posty: 420
Od: 19 mar 2007, o 17:52
Lokalizacja: małopolska

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Czy wiciokrzew można tylko jesienią odsadzić?
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Z cyklu nocne życie wiciokrzewu - czyli kto odwiedza nasze rośliny po zmroku kiedy to zaczynają naprawdę mocno pachnieć :)

(przepraszam, za słaba jakość zdjęć, ale one na prawdę są robione po zmierzchu, choć może niektóre tak nie wyglądają )

Ta piękna, duża, różowo-oliwkowa ćma to zmrocznik gładysz - wyjątkowo chętnie odwiedziająca wiciokrzewy.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jeszcze większą ćma która można spotkać przy suchodrzewie jest szkodnik zawisak borowiec - wyjątkowo wielki i hałasujący motyl

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obie ćmy (podobie jak pokazywany wczesniej fruczak gołabek) należą do gatunku zawisakowatych - czyli spijają nektar z kwiatów będąc w zawieszone w powietrzu obok kwiatka - machają przy tym wyjątkwo szybko skrzydłami co powoduje zawirowania powietrza o słyszalnej przez człowiek częstotliwości (łatwo usłyszeć, że latają obok roślin)
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Lesioc, przepiękne zdjęcia! :D :D

Natomiast ja mam pytanie do naszej ogrodowej braci: czy Lonicera rupicola var. syringantha jest dostępny w jakiejś szkółce lub centrum ogrodniczym na terenie kraju? :?:
Bo średnio opłaca się mi sprowadzać zza granicy, z drugiej strony niewiele słychać o tym gatunku a szkoda, gdyż podobno ma ładny i zwarty krzewiasty pokrój i piękne, słodko pachnące kwiaty. Ciekawe byłby go zobaczyc ... Podobno w Rogowskim Arboretum jest jeden, ale jakoś nie natrafiłem .. :roll:
Kuba
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”