Fasola -choroby i szkodniki

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
babeczka03
200p
200p
Posty: 200
Od: 3 mar 2008, o 16:41
Lokalizacja: Pomorskie

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

Witajcie ;:7
Ja też mam problem z fasolką ,identyczny jak Sandra. I to co roku. Siałam 2 paczki fasolki , gęsto, czasem kilka nasion do dołków. Wyrastało kilka fasolek. Reszta jakaś rachityczna. Wydawało mi się ,że to mrówy zjadają młode liścienie, więc w tym roku, przed siewem zasypałam gniazda i ścieżki środkiem na mrówki, a jednoroczne drzewka owocowe środkiem na mszyce. Wydaje mi się ,że to trochę pomogło, bo wzeszło więcej fasolek niż w ubiegłym roku. Drugą partię podkiełkowuję i zobaczę co z tego wyjdzie.
Opadły kwiat powracający na gałąź?
To był motyl...
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

Ja też mam ponownie problem z fasolą, sieję 3 raz, wyszło tylko kilka, te z pierwszego siewu chyba uszkodzone przez tą śmietkę ... a już myślałam, że rozgryzłam fasolę...
Awatar użytkownika
zelwi
500p
500p
Posty: 705
Od: 27 cze 2007, o 09:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Luboń k. Poznania

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

11krzych pisze:
zelwi pisze:To pewnie śmietka kiełkówka. Atakuje kiełkujące nasiona w glebie i niektóre nie wschodzą, inne wschodzą uszkodzone i mogą zamierać. Należy przed siewem zaprawiać nasiona w 'Nomolt'.
Śmietka atakuje silnie, gdy w glebie jest dużo nierozłożonych resztek organicznych (kompost) i w poprzednich latach na tym miejscu rosła fasola.
A gdyby wykiełkować fasolkę gdzie indziej a potem wsadzać rozsadę, to pomoże na tą śmietkę? Czy zaatakuje też dorosłe rośliny ?
To ciekawy pomysł - wysiać w multidoniczkach i po wypuszczeniu jednego liścia wsadzić do gruntu. Podłoże musi być wolne od śmietki, więc jakiś torf z piaskiem, albo ziemia z ogródka odkażona w piekarniku.

Śmietka atakuje najsilniej wiosną, fasola z siewu w czerwcu i lipcu jest zazwyczaj nieporażona.
U mnie mimo zaprawiania też zdarzały się puste miejsca w rzędzie, choć ogólnie jest o niebo lepiej niż bez zaprawiania.
Do słoiczka wsypujemy tylko tyle nasion ile wysiejemy, dajemy dosłownie kilka kropel środka 'Nomolt', zamykamy słoik i przez ok. 1 minutę obracamy i lekko wstrząsamy słoiczkiem aby środek dobrze oblepił nasiona. Potem wysypujemy zawartość na jakieś płaskie naczynie i w rękawiczkach siejemy fasolę.
Tomek
anae31
100p
100p
Posty: 189
Od: 16 mar 2011, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Co uszkadza fasolę?

Post »

mi wzeszły.. ale tylko 5 ładnych zielonych nieporażonych, a reszta wygląda jakby coś wysysało ją, albo brakowało jej jakiegoś składnika, jest żółta. dziś spryskała mi sąsiadka ppreparatem "karate" zobaczymy... co dalej
Pozdrawiam, Ania
ewelinachm
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 17 maja 2011, o 14:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

fasola szparagowa - pomocy -

Post »

Ok 4 dni temu zaczęła mi kiełkować fasola szparagowa żółta. Jednak flance robią się brązowa czarne. jakby wysychają? Co mogłabym zrobić aby ich nie stracić. czy to możliwe ze od słońca? czy to może mrówki które żerują niedaleko? A może cos innego? Prosze o pomoc.
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fasola szparagowa - pomocy -

Post »

ewelinachm pisze:Jednak flance robią się brązowa czarne.
Czy to rozsada fasoli czy siew do gruntu ?. Bo słowo " flanca " pochodzi z niemieckiego i oznacza rozsadę. Dobrze byłoby wkleić jakieś zdjęcie. W jakiej fazie te siewki są porażane ?.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
GunnarSK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1774
Od: 1 paź 2009, o 17:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa (Chomiczówka)

Re: fasola szparagowa - pomocy -

Post »

Możesz teraz bez problemu siać bezpośrednio do gruntu, i prawdopodobnie tak będzie lepiej.
pozdrawiam, Gunnar
Awatar użytkownika
gajeczka
200p
200p
Posty: 251
Od: 1 cze 2011, o 22:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: fasola szparagowa - pomocy -

Post »

U mnie kilka razy w poprzednich latach i teraz też, zdarzyło się, że kiełkujące roślinki miały żółte zabarwienie a końcówki brązowe, takie zasuszone jakby, ale to tylko było na tych pierwszych listkach i kawałek na łodyżce, czekałam cierpliwie a później kolejne listki wyrastały już bladożółte i kolejne coraz ładniejsze zielone, fasolka bujnie wyrastała i rodziła aż miło. Wg mnie było jej w nocy trochę zimno. Najbardziej to chyba w tym roku, jest duża różnica temperatur między dniem a nocą i moim zdaniem to chyba to. A włókniną nie dam rady wszystkiego przykryć, chyba musiałabym cały ogród :) Niech się hartuje :) Co do Twojej fasolki to przydałyby się zdjęcia, na pewno wtedy ktoś by pomógł.
11krzych

Re: fasola szparagowa - pomocy -

Post »

U mnie przypuszczalnie jest śmietka:
zelwi pisze:To pewnie śmietka kiełkówka. Atakuje kiełkujące nasiona w glebie i niektóre nie wschodzą, inne wschodzą uszkodzone i mogą zamierać. Należy przed siewem zaprawiać nasiona w 'Nomolt'.
Śmietka atakuje silnie, gdy w glebie jest dużo nierozłożonych resztek organicznych (kompost) i w poprzednich latach na tym miejscu rosła fasola.
Niestety obydwa warunki silnego ataku śmietki spełniłem. Wysiałem jeszcze raz do doniczek na balkonie i jak będzie miała kilka liści to pójdzie do gruntu. Zobaczymy czy w ten sposób oszukam tego robala.
Awatar użytkownika
Maraga
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2585
Od: 5 lut 2011, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie

Re: fasola szparagowa - pomocy -

Post »

A u mnie też nierówno wzeszła.Z ciekawości rozgarnęłam ziemię gdzie powinno być ziarnko fasolki i okazało się,że w środku siedzi sobie mały drutowiec.I zajada.
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: fasola szparagowa - pomocy -

Post »

Maraga pisze:(...)okazało się,że w środku siedzi sobie mały drutowiec.I zajada.
Smacznego ;:170


A tak poważnie, jakie środki działają przeciw drutowcom, jak przygotować ziemią aby sie ich pozbyć ;:223 ?
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
x-p-o
ZBANOWANY
Posty: 10181
Od: 16 lut 2011, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: fasola szparagowa - pomocy -

Post »

Nie warto się nastawiać na chemię przeciw drutowcom ,bo i środki drogie, i dużo ich trzeba/ środki doglebowe/ i w końcu nie wiadomo komu te środki bardziej szkodzą: ludziom czy drutowcom. W starych poradnikach ogrodniczych zalecano umieszczanie na grządkach pułapek na drutowce w postaci przekrajanych na pół ziemniaków z usuniętymi kiełkami ,w które larwy lubią wchodzić. Okresowo trzeba te ziemniaki usuwać wraz z larwami i niszczyć.

Pozdrawiam
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2980
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: fasola szparagowa - pomocy -

Post »

;:180
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”