Borówka amerykańska - choroby

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Niedobór fosforu daje podobne efekty ,ale na ostatnim zdjęciu dolne listki wyglądają jakby usychały.Mierzyłeś pH?Czymś konkretnym a nie badziewiem na drucie z marketu. Moje borówki też lekko nie mają.Woda do podlewania ma pH 8,2, a zawarość fosforu w glebie 550mg/l ,chociaż jak żyję ,nie nawoziłem superfosfatami i nie stosowałem nawozów kompleksowych w części z drzewkami i krzewami owocowymi.Po niedzeili wiozę wodę do analizy na zawartość fosforanów.
placid
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 21 mar 2012, o 07:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Zgorzel ? prawie na wszystkich borówkach coś takiego zaczęło się już w pierwszym roku są u mnie 3 rok , na razie żadna nie padła. Pryskałem w pierwszym roku switchem i jeszcze czymś w zeszłym olałem sprawę .
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
swistak
200p
200p
Posty: 355
Od: 22 maja 2013, o 20:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Podkarpackie

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

gumis52 w naturalnej ziemi borówka będzie normalnie rosla tylko nie będzie owocowała piotr
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Hej, liście jednej z mojej borówek zaczynają jakby "wysychac"... Dziwne jest to wysychanie, bo ma kolor jakby ciemno fioletowy i wygląda jakby zostały spalone. Na dodatek jak sie weźmie w ręce, to sie kruszy jak swiezutki popiół.
Pogada sami wiecie jaka jest - ciagle leje, wiec raczej o spaleniu nie ma mowy.
Podsylam zdjecia, nie są najlepszej jakosci, ale nie mialem lepszego sprzetu pod ręką :(
http://zapodaj.net/e18ba3262b4e7.jpg.html
http://zapodaj.net/8352510f221da.jpg.html

Orientujecie się co to może byc?
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=672 Trudno coś dostrzec ,ale to może być TO
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

kaLo a o ktory konkretnie post ci chodzi? Bo link co podales zawiera tylko strone a na niej kilka postow a nie jakis szczegolny. Zas z postow co tam są raczej zaden mi nie pasuje.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Czy to ,co na drugim zdjęciu jest w czerwonym domku ,przypomina to ,co ja pokazałem?
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Wybacz, nie zauwazylem ze na podanej stronie post jest Twoj i nie skojarzylem faktu, że o tym właśnie mowiles :(

Z tej odległości to jest podobne. Tylko u mnie nie było widać żadnych larw, a same "spalone" liście. Ale dzięki, mam już jakiś punkt odniesienia, będę obserwował co dalej.
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Witam. To i ja się przyłączę ze swoim problemem . Mam borówki już kilka lat i pierwszy raz zauważyłem że młode przyrosty
są uwiędnięte a nawet lekko w niektórych miejscach jakby lekko czarne , tyczy się to wszystkich krzewów zarówno tych
młodszych jak i starszych , ponadto na niektórych liściach zauważyłem ciemne plamy zdj.poniżej . Zastanawiam się czy to
nie mszyce , aczkolwiek nic nie zauważyłem , czy niedobór jakiegoś pierwiastka , proszę o pomoc w diagnozie i pozdrawiam. Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11335
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... &start=700 Tam już były omawiane podobne przypadki.Brak turgoru wskazuje na niedobór potasu,ale wapnia też może być mało.Nie zaszkodzi też oprysk samymi mikroelementami np.Mikrovit 1.
bedani
100p
100p
Posty: 183
Od: 31 sie 2012, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Witam.Dziękuję za pomoc , ale mam pytanie , podsypałem borówki nawozem do borówek , którego używam , a siarczan potasu będę miał dopiero jutro , czy można te dwa nawozy połączyć i jutro sypnąć siarczanem potasu czy odczekać
jakiś czas . Diagnozę jaką mi postawiono to być może brak turgoru i stąd te objawy na borówkach. Jak coś źle zrobiłem to proszę mnie zganić ;:14 .Pozdrawiam.
Meteor
50p
50p
Posty: 89
Od: 26 kwie 2014, o 09:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

treborx pisze:Wybacz, nie zauwazylem ze na podanej stronie post jest Twoj i nie skojarzylem faktu, że o tym właśnie mowiles :(

Z tej odległości to jest podobne. Tylko u mnie nie było widać żadnych larw, a same "spalone" liście. Ale dzięki, mam już jakiś punkt odniesienia, będę obserwował co dalej.
Zobacz liście od spodu czy nie wyglądają jak zroszone .
@bedani a ten nawóz do borówek ze zawiera potasu? Z nawożeniem posypowym siarczanem potasu to ostrożnie bo możesz zafundować borówce niedobory magnezu. Lepiej interwencyjnie opryskać .
treborx
200p
200p
Posty: 340
Od: 25 lip 2011, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Borówka amerykańska - choroby

Post »

Nie, nie wyglądały jak zroszone
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”