Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Drzewa owocowe
ODPOWIEDZ
grapes
200p
200p
Posty: 272
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Czy rokitnik posadzony w pobliżu jabłonki czyli zapewne część dnia do południa będzie w jej cieniu będzie dobrze obficie owocować? Tak sobie pomyślałem że jak rokitnik kwitnie jeszcze w kwietniu a jabłonka rozwija się w maju to może bardzo by go nie zasłoniła wówczas i samo zapylenie przebiegłoby normalnie a owoce jakoś dojrzeją jak już jabłonka będzie miała liście i bardziej go zasłaniała. Co o tym sądzicie?
grapes
200p
200p
Posty: 272
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

@logan18

Czy ta leikora puszcza tak daleko korzenie czy te odrosty rozsiewane są przez ptactwo?

PS jakiej ona jest wysokości?
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Są to odrosty korzeniowe, które potrafią się pojawić w odległości ponad 3 metrów od krzewu.

Moja leikora była zakupiona i zasadzona na jesień 2011 roku. Teraz miałaby ponad 4 metry gdyby nie to, że się trochę gibnęła ;:173 ;:173
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

grapes pisze:Czy rokitnik posadzony w pobliżu jabłonki czyli zapewne część dnia do południa będzie w jej cieniu będzie dobrze obficie owocować? Tak sobie pomyślałem że jak rokitnik kwitnie jeszcze w kwietniu a jabłonka rozwija się w maju to może bardzo by go nie zasłoniła wówczas i samo zapylenie przebiegłoby normalnie a owoce jakoś dojrzeją jak już jabłonka będzie miała liście i bardziej go zasłaniała. Co o tym sądzicie?
Nie przesadzaj,daje radę na Syberii to odrobinę zacieniony na pewno nie uschnie :D
http://www.roik.pl/olej-rokitnikowy-z-c ... e-syberii/
zaorla
200p
200p
Posty: 260
Od: 3 paź 2012, o 22:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Warszawy
Kontakt:

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Podczas obierania rokitnika zauważyłem, że jedne odmiany łatwiej się obiera - praktycznie owoce same odpadają po zmrożeniu, inne dużo trudniej. Niestety nie podzieliłem i nie podpisałem podczas zbioru.


Obrazek

A tu rokitnik, oliwnik i dereń gotowe do zalewania alkoholem:)


Obrazek
Dereń jadalny(cornus mas)
grapes
200p
200p
Posty: 272
Od: 26 cze 2012, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 6a

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

kaLo pisze:
grapes pisze:Czy rokitnik posadzony w pobliżu jabłonki czyli zapewne część dnia do południa będzie w jej cieniu będzie dobrze obficie owocować? Tak sobie pomyślałem że jak rokitnik kwitnie jeszcze w kwietniu a jabłonka rozwija się w maju to może bardzo by go nie zasłoniła wówczas i samo zapylenie przebiegłoby normalnie a owoce jakoś dojrzeją jak już jabłonka będzie miała liście i bardziej go zasłaniała. Co o tym sądzicie?
Nie przesadzaj,daje radę na Syberii to odrobinę zacieniony na pewno nie uschnie :D
http://www.roik.pl/olej-rokitnikowy-z-c ... e-syberii/
Dziękuję za odpowiedź. To że nie uschnie to wiem tylko czy nie wpłynie to negatywnie na owocowanie. Wolałbym go nie przesadzać bo w tm miejscu będzie najmniej uciążliwy.
Awatar użytkownika
malgo_up
200p
200p
Posty: 215
Od: 7 sty 2013, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Słupca

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

zaorla pisze: A tu rokitnik, oliwnik i dereń gotowe do zalewania alkoholem:)


Obrazek
O nie, masz może oliwnika baldaszkowatego lub wielokwiatowego? Choruję, by zdobyć jego nasiona do siewu żeby mieć owoce potem :)
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

grapes pisze:To że nie uschnie to wiem tylko czy nie wpłynie to negatywnie na owocowanie. Wolałbym go nie przesadzać bo w tm miejscu będzie najmniej uciążliwy.
U mnie rokitnik był nie do opanowania - rósł wszędzie, pod świerkiem, pod klonem, między jesionami. Gdzie nic nie chciało rosnąć, tam pojawiał się rokitnik. Nie zauważyłam, żeby w miejscach zacienionych (a pod wielkim świerkiem naprawdę nie ma słońca) owocował gorzej, niż w słońcu. W pobliżu jabłonki zupełnie spokojnie będzie miał owoce :D
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Zajrzałam z ciekawości do tego wątku bo od kilku miesięcy "chodzi" za mną rokitnik. Szczególnie ostatnio, kiedy jego owoce błyszczały na mnie kolorem z różnych miejsc w mieście. A tu się dowiedziałam, że to cholerstwo potrafi być tak samo upierdliwe ;:202 jak sumak octowiec, z którym walkę toczę od kilku lat ;:134 . Wygląda na to, że jednak z niego zrezygnuję, może na rzecz ogników bo chociaż wolniej rosną, to przynajmniej zostają tam, gdzie się je posadzi. No chyba, że będę prowadzić sprzedaż tych odrostów ;:124
Pięknie wygląda, ale uroda to nie wszystko :) A nie da się go może hodować w pojemnikach?
logan18
100p
100p
Posty: 190
Od: 16 mar 2010, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Jaką masz glebę?

Nie obawiałbym się tak panicznie odrostów korzeniowych rokitnika na glebach bardziej zwięzłych. Mam w ogrodzie pięć dużych krzewów i nie narzekam na odrosty korzeniowe. Owszem pojawiają się gdzieniegdzie, ale są ścinane podczas koszenia trawy i praktycznie ich nie widać.

Jeżeli więc nie masz piasku w ogrodzie to rozważ posadzenie rokitnika, bo z owoców robi się świetny sok, a z liści można też robić herbatkę.
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

logan18 obawiam się, że rodzaj gleby nie ma większego znaczenia dla rozprzestrzeniania się odrostów. Koszenie trawnika usuwa górną część rośliny, ale nie dolną. Przy sumaku miałam tak samo. Ale po kilkunastu skoszeniach ta część, która koszeniu nie podlegała (ta ledwo wystająca z ziemi), zaczynała mocno drewnieć i z czasem kosiarka się na tym zacinała. Poza tym oprócz trawnika mam też rabaty, a tam nie skoszę rośliny. Wyrywanie odrostów z kolei będzie powodowało jeszcze większe ich narastanie (bo znowu uszkodzone zostaną korzenie). Teraz rozumiem, dlaczego ta roślina traktowana jest jak chwast.
Awatar użytkownika
Rubia
200p
200p
Posty: 382
Od: 19 paź 2015, o 17:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Otwocka

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

Ja mam właśnie glebę piaszczystą, lekką, którą rokitnik najwyraźniej bardzo polubił. Musieliśmy go usunąć, bo nowe pędy wyrastały np. ze środka bukszpanu; zdominował wszystkie krzewy w pobliżu. A rabaty w takim towarzystwie w ogóle sobie nie wyobrażam. Ze względu na te odrosty raczej nie nadaje się do pojemników. Pewnie można próbować ograniczać jego ekspansywność, ale takie np. wiadro bez dna, wkopane w ziemię, wydaje mi się za małe, jak na jego potrzeby. Zależy też, jak głęboko się korzeni, bo może się okazać, że korzenie wyszły sobie dołem i znów mamy odrosty :) U mnie korzenił się płytko, ale naprawdę bardzo szeroko, pewnie ze względu na tę lekką ziemię. Jeszcze dwa lata po jego wykopaniu pojawiały się nowe rokitniki w nieoczekiwanych miejscach.
Bea_ta
50p
50p
Posty: 98
Od: 7 wrz 2012, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Rybnik (śląskie)

Re: Rokitnik - uprawa, warunki owocowania

Post »

No i o tym właśnie mówię, płytkie ukorzenianie powoduje łatwe uszkadzanie korzeni, a nie chciałabym z nim walczyć tak, jak z sumakiem. Tego ostatniego planuję właśnie uprawiać w jakimś dużym pojemniku (może kasta budowlana) bo wciąż wyłażą mi nowe odrosty (2 lata po dwukrotnym spryskaniu wszystkich odrostów roundapem). Tak samo mogę ewentualnie potraktować rokitnika (tu jest problem bo muszę mieć dwa osobniki), ustawienie pojemnika nie na gołej glebie powinno zapobiec ewentualnemu "uciekaniu" rośliny poza pojemnik.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OWOCOWE”