Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
silveroh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 paź 2018, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Ajuto!

Co może mu być?
Przesadzony, ma sporą doniczkę, podlewany raz na tydzień, nawożony w domu jest nawilżacz powietrza. Ja już nie wiem.
Stracił 4 liście, teraz leci kolejny..

Obrazek
Obrazek
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Czy to jest doniczka ? Ma otwory w dnie? Nie widać podstawki na wypływającą wodę.
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Cóż, ewidentnie przelany, nie tylko od posadzenia w pojemnik bez odpływu, ale w zbyt duży pod względem pewnie wielkości korzeni, posadzenie do samej ziemi, bez rozluźniacza oraz cyklicznego podlewania. Można też założyć, że ma za ciemne stanowisko - zbyt daleko od okna.
Czyli same błędy uprawowe.
Czyli musisz przesadzić do normalnej doniczki z odpływem, stawiasz na podstawce, do mieszanki ziemi i agroperlitu albo żwirku. Jeśli korzenie będą uszkodzone, to chore poodcinaj, posyp sproszkowanym węglem.
Wielkość doniczki dobierasz pod wielkość bryły korzeniowej - powinna być o rozmiar większa.
Fikusy elastica podlewasz w okresie jesienno - zimowym najlepiej wtedy, kiedy przeschnie wierzchnia warstwa ziemi.
W przypadku tych fikusów nie potrzeba podwyższonej wilgotności powietrza.
Ale to mógłbyś wiedzieć wcześniej, jakbyś przeczytał choć jedną książkę o uprawie roślin...
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
silveroh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 paź 2018, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

norbert76 pisze: Ale to mógłbyś wiedzieć wcześniej, jakbyś przeczytał choć jedną książkę o uprawie roślin...

Niestety nie przeczytałam, ale dlatego wertuję forum, są różne sposoby zdobywania wiedzy ;)

Bardzo dziękuję za rady, ciemno na pewno nie ma, zaczął gubić liście koło okna, nieco go odsunęłam ostatnio.
Ma bardzo dużą warstwę drenażu, ale spróbuję go przesadzić do doniczki z dziurą.

-- 12 lis 2018, o 18:08 --
Emilia pisze:Czy to jest doniczka ? Ma otwory w dnie? Nie widać podstawki na wypływającą wodę.

Nie ma otworów, dałam go bezpośrednio do osłonki, ale z bardzo dużą warstwą drenażu.
Pewnie to jednak błąd.
Emilia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1785
Od: 29 sty 2012, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Z pewnością :)
I tu i tam. Ni tu, ni tam... cz.2
Przyroda nie śpieszy się, a jednak ze wszystkim nadąża. Lao Tsy
Pozdrawiam....... Emilia
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Podstawowy błąd, nie sadzi się roślin do osłonek.
Powinieneś poznać podstawową zasadę przy uprawie roślin, lepiej zapobiegać niż potem leczyć, bo nie rzadko kończy się tym że roślina ląduje w śmietniku. Ja zanim zacząłem uprawiać rośliny wpierw przeczytałem parę książek, teoria jest bardzo przydatna.
Jeśli chodzi o stanowisko, to pytałem się w jakiej odległości od okna. To, że wg Ciebie ma jasno nie musi oznaczać to samo dla rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewelinna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lis 2018, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Co zrobić żeby w miejscu po lisciu który odpadł od fikusa sprężystego wypuścił nową gałązke??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Teoretycznie gdzieś czytałem, że można spróbować to miejsce owinąć wilgotnym spagnum, ale sam nie probowałem. Bardziej skuteczne będzie przycięcie łodygi tuż nad takim oczkiem, to wtedy może wypuści z więcej niż jednego miejsca. Tylko taki zabieg robimy na wiosnę.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Ewelinna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 15 lis 2018, o 16:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź. :) Może spróbuję ten pierwszy sposób, a jak się nie uda to na wiosnę przycinamy. :)
silveroh
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 paź 2018, o 15:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

dziękuję Norbert, masz rację, odziedziczyłam roślinę i nie bardzo się na niej znałam, no ale teraz mam nadzieję że uda się ją uratować.
Jest ok 2 metrów od okna, w jasnym pomieszczeniu, światło jest przez większość dnia.

norbert76 pisze:Podstawowy błąd, nie sadzi się roślin do osłonek.
Powinieneś poznać podstawową zasadę przy uprawie roślin, lepiej zapobiegać niż potem leczyć, bo nie rzadko kończy się tym że roślina ląduje w śmietniku. Ja zanim zacząłem uprawiać rośliny wpierw przeczytałem parę książek, teoria jest bardzo przydatna.
Jeśli chodzi o stanowisko, to pytałem się w jakiej odległości od okna. To, że wg Ciebie ma jasno nie musi oznaczać to samo dla rośliny.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

2 metry to trochę za daleko od okna - liczy się przede wszystkim odległość od niego, a nie subiektywna ocena czy pomieszczenie jest jasne zwłaszcza w okresie jesienno - zimowym. Postaw gdzieś max ok metr od okna i będzie ok.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
xaleksandria
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 21 lis 2018, o 19:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Witajcie :)
postanowiłam zacząć swoją przygodę z fikusami i tak oto dostałam paruletniego fikusa w prezencie i od początku spędza mi sen z powiek ;:174
Stoi koło okna, 0.5m od kaloryfera i gubi liście, jest u mnie dopiero od miesiąca
spadające liście nie sa suche,liście zółkną, niektóre mają brązowe plamki... wszystko pokazane na zdjęciach
pomóżcie proszę, co mu dolega?

Obrazek Obrazek Obrazek ObrazekObrazek Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Post »

Wyłączyć grzejnik i podlewać oszczędniej przez zimę. Reszty dowiesz się z wątku.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”