"Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Awatar użytkownika
Farel
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2505
Od: 22 lip 2009, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Trzeba zapytać Tajów lub Chińczyków. Oni szczepią bo muszą, to tak samo jak my musimy chować na zimę.
Awatar użytkownika
Phacops
1000p
1000p
Posty: 1217
Od: 8 wrz 2012, o 09:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

BigDonn pisze: No nie wiem, czy to dobry pomysł. E. mamillosa, czy E. ancistrophora to chyba szkoda na podkładki, a i ich rozwój nie taki szybki, jak u multiplexa. Na podkładki tylko multiplex i eyriesii, ewentualnie poszukać można w Trichoicereusach jakichś podkładek dobrych.
2 pierwsze echinopsisy to rosną początkowo bardzo mocno na szerokość. Nawet nie bardzo to sobie wyobrażam. O multipleksie mówi się że zły bo tworzy odrosty. Wszystkie echinopsisy szczepione nisko i za młody nie powinny mieć tych wad, bo nawet ancistophora puszcza odrosty z wiekiem. Jeśli się zdecydujesz na multipleksa to można bardziej zaszaleć z podłożem. Jemu bardzo dobrze służy bogata ziemia kompostowa- sprowadza się wyśmienicie w większych okazach.

Polecam zrobić taki eksperyment... Zdobyć dużego multiplexa/eyriesi takiego z 15cm minimum... Im większy tym lepszy. Dać go do dosyć bogatego podłoża. Niech ma warunki i puszcza odrosty...i to właśnie na nich szczepić tak bezpośrednio bez odrywania. Odrosty jak mają 1-2cm to chyba nadają się znakomicie.
Moja Galeria
Letnia wyprzedaż Sprzedam
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Macie do polecenia jakąs bardzo dobrą systematykę Cactaceae?
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Nie ma takiej. Trzeba szukać monografii poszczególnych rodzajów. Nie mniej jak nie chcesz się specjalizować w żadnym rodzaju to jakaś super systematyka dla całej rodziny kaktusowatych wcale nie jest Ci potrzebna.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Specjalizować się chce w Astrophytum, Ariocarpus, Aztekium ,rebucjowatych ,Mediolobivia i monotypowych rodzajach jak Obergodnia, Ortegocactus, Strombocactus.(czyż nie za dużo?)
Interesuje mnie filogenetyka no i lubię się zagłębiać w stronę naukową, ciekawi mnie to, dlatego mi potrzebna systematyka Cactaceae
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Systematyka monotypowych rodzajów to chyba nie problem. Podobnie jest z takimi rodzajami jak Ariocarpus czy Astrophytum. Tu namieszać wiele nie można. Jedynie rebucjowate stanowią problem. Można rozpocząć zabawę z nimi od monografii Pilbeama.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Sukulentowy
200p
200p
Posty: 340
Od: 7 wrz 2016, o 22:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Szkoda, że nie ma dobrej systematyki kaktusowatych, a chętnie przeanalizował bym i popatrzylbym sobie na to od strony naukowej.
Uff, jak dobrze że w moich ulubionych bałaganu nie ma. Ale chyba Echinopsis(w szerokim ujęciu) mi się zaczyna podobać, a jak widać, bałagan straszny.
Awatar użytkownika
blabla
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7369
Od: 6 sie 2007, o 06:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

A skąd to twierdzenie, że w nomenklaturze Echinopsis bałagan straszny? W parodiach to i owszem, ale z Echinopsis to ja większego problemu nie widzę. Pytanie także o jakie Echinopsis Ci chodzi: sensu lato czy sensu stricto.
Pozdrowienia, Tomek
Mój wątek
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 192
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Słonka ktoś nie widział ???
Potrzebuję trochę, choć na parę godzin, bo mi się pączki na kaktusach rozwinąć nie chcą :(
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 192
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Jest słonko od rana to i kwiatki na gymnolu się rozwiną ;:oj
Pozdrawiam
Tomek
Awatar użytkownika
barbra13
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5064
Od: 15 kwie 2015, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Pokażesz? :) Pączki ubiegłoroczne?
Na moim staruszku G.schickendantzii został jeden ubiegłoroczny, niby wiem, że należałoby go usunąć jesienią, ale wydaje mi się, że taka świeża rana po grubym pąku byłaby większym źródłem ewntualnej infekcji, niż sam pączek. W każdym bądź razie pozostawiłam go, jest zwiędnięty, raczej się nie rozwinie, ale nadal twardo się trzyma, więc go nie ruszam. Tak wygląda dzisiaj
Obrazek
Awatar użytkownika
hen_s
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 20158
Od: 16 paź 2010, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraśnik

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

Super egzemplarz! ;:138
Awatar użytkownika
Yaku
100p
100p
Posty: 192
Od: 8 lip 2016, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Świętokrzyskie SW

Re: "Kaktusowe Rozmówki..." cz.2

Post »

U mnie na G. bruchii to nie pączki ubiegłoroczne, tylko chyba ten okaz takie ma odchyły, że kwitnie na początku lutego na zimowisku, a w sezonie odmawia współpracy. Inne, którym się zdarza zakwitnąć na zimowisku kwitną normalnie w sezonie.

Obrazek

Druga, która się wyrwała z kwiatkiem to M. longiflora. W tym roku tylko 1 kwiatek, a w ubiegłym były 3.

Obrazek
Pozdrawiam
Tomek
Zablokowany

Wróć do „KAKTUSY i inne sukulenty”