Lilak (bez) dyskusje ogólne

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
martin79
200p
200p
Posty: 349
Od: 30 sty 2012, o 17:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

U mnie pierwsza wystartowała Massena. W tym roku postarała się i kwiaty są naprawdę duże.
Obrazek

Obrazek
To i owo opuncjowo Marcina
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Do kiedy można uszczykiwać bez w celu rozgałezienia? W zeszłym roku wziałem się za stare krzaki, które kwitły tylko na sczytach-stare pędy skróciłem gdzieś do metra z kawałkiem, młodym popodcinałem końcówki żeby się rokrzewiły i właśnie wszystkim uciałem ostatnie 2-3 pary liści od wierzchołku, żeby się rozgałeżiały, a nie rosły metrowe gałęzie. Chyba teraz już nic nie ciąć, żeby na za rok były w kwiaty? W tym roku na 4 krzakach mam aż jeden kwiatostan przez to cięcie :lol:
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Tak się zastanawiałem dlaczego u mnie lilaki miały tylko po jednym pędzie kwiatów. A zrobiłem to samo co Septalin. W zeszłym roku, po przekwitnieniu, obciąłem w celu krzewienia prawie wszystkie gałązki na 3 lilakach.
Septalin
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 24 sty 2021, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

No, jak się zdrewniałe odetnie to już nie pokwitnie ;:14 Dlatego w zeszłym z pełną świadomością odciałem a teraz się zastanawiam, do kiedy można uszykiwać? Czy tylko teraz mogłem czyli mało wiele jak kwitły, i koniec?
Awatar użytkownika
enia9
50p
50p
Posty: 50
Od: 3 mar 2010, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Moja babcia zawsze usuwała przekwitłe kwiatostany i ja też tak robię z lilakiem, czasem jeśli pokrój jest nieodpowiedni to po kwitnięciu formuję.
Ewao4
500p
500p
Posty: 840
Od: 2 mar 2014, o 13:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubelskie

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Ja wykopałam sobie sadzonkę, która urosla przy bzie mojej mamy, prawdopodobnie Massena bo ma olbrzymie kwiaty. Gdy teraz zakwitł u nas okazało się, że jest dziki. U mamy też na tamtym jedna gałąź piękna reszta dziki. Jak to się stało?
Pozdrawiam Ewa
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11624
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Palibin pachnie z odległości kilku metrów. Karczownik go trochę uszkodził, ale przeżył i kwitnie.

Obrazek
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Witam
Czy moglibyście mi pomóc w rozpoznaniu niedoboru składnika widocznego na liściach ze zdjęć?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
MaciejP
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 wrz 2016, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bez - Syringa Vulgaris - prośba o pomoc

Post »

Cześć,

pare tygodni temu posadziłem u siebie w małym ogródku bardzo ładnie wyglądający bezik, miał przygotowane miejsce, podany nawóz, stoi w słonecznym miejscu, był podlewany.
I wszystko było ok, pięknie kwitł i pachniał, miał też duże przyrosty. Dzisiaj zauważyłem, że krzaczek dostał jakiegoś porażenie - liście nagle "oklapły", zaczęły się lekko podwijać.
Próbuje znaleźć informacje co to może być, ale jak zwykle w Internecie wskazówki są "od sasa do lasa". Chciałbym go ratować jak jest taka możliwość, bo pięknie pachniał i rósł a tu nagle taki klops :(
Obrazek

Obrazek

Obrazek


- » pt 17 maja 2024 14:26 -

Tylko dodam - znalazłem coś takiego na liściu teraz jeszcze - są podgryzane

Obrazek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21844
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

A rozgarnij tę wyściółkę i sprawdź wilgotność gleby. Sądzę że jest albo zalany albo zasuszony i ugotowany przez słońce.
Dziurki w liściach świadczą o podgryzaniu ich przez jakiegoś chrząszcza.
Obejrzyj dokładnie czy zauważysz jakiegoś czy w ogóle warto zawracać sobie tym głowę.
Natomiast więdnięcie tak, to niedobry objaw.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
MaciejP
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 wrz 2016, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Rozgarnąłem i jest bardzo wilgotno… to może być kwestia tego? Jeśli tak, czy można coś z tym zrobić?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21844
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Jeśli nie chcesz przesadzać tego krzewu to usuń wierzchnią warstwę podłoża,tak dużo jak tylko to możliwe by dotrzeć do korzeni ale ich nie uszkodzić . Następnie zasyp je - przykryj tak zwierzchu piaskiem i odczekaj jakiś czas,trudno powiedzieć ile - może tydzień może
dłużej nawet,podłoże powinno się osuszyć,korzenie zregenerować ,
Ja bym nawet spróbowała podnieść do góry krzak na widłach - amerykanach i w odkryte szczeliny nasypała piasku lub torfu.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
MaciejP
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 29 wrz 2016, o 15:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lilak (bez) dyskusje ogólne

Post »

Odgarnąłem całą korę - ewidentnie jest wilgotno
porobiłem na razie otwory żeby to się zaczęło lepiej wietrzyć
jeszcze może spróbuje zdjąć delikatnie trochę ziemi dookoła/z góry


Obrazek


update 1: zdjąłem całą wierzchnią warstwę ziemi aż do korzeni, żeby to zaczęło oddychać, rano powinno wejść tutaj słońce i trochę pomóc, pomyślę o tym piasku jakoś


Obrazek


update 2 : po złapaniu z pień poczułem że drzewo bardzo się buja i po leciutkim pociągnięciu do góry wyszło jak widać...


Obrazek

to już jest po wszystkim? :/ wyglądają obumarłe, a ta bryła nie jest jakoś bardzo wilgotna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”