Ognik szkarłatny(Pyracantha coccinea)

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Zniesie częściowe zacienienie,ale owoce nie będą tak liczne i tak piękne.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
warsawyak
200p
200p
Posty: 299
Od: 4 wrz 2006, o 11:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

W cieniu będzie lepiej znosił zimy, o ile mieszkasz w miejscu, które nawiedzają tęgie mrozy (jak widzisz, uzupełnianie profilu o miejsce zamieszkania ułatwia udzielanie odpowiedzi na Twoje pytania).
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Mój ognik szkarłatny 'Soleil d'Or' jest w ogrodzie od tego roku, za to nie ciągnie jakoś w górę, jakby chciał się płożyć. Ale pewnie się wzmocni. Za to pomarańczowych owoców sporo. Na razie ciągnie na nawozie ze szkółki. Czy to normalne, że przy najmniejszych przymrozkach zbrązowiała mu połowa owoców? Czy on potrzebuje podpory, czy da radę sam?
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

A jest cały czas w miejscu słonecznym?
Może jakiś rozmnażany z nasion? :?
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

Kupiony we wrześniu.
Cień, może to jest to. Musze zerknąć czy przypadkiem czasem go nie dosięga cień jabłonki. Na szczęście jest nadal w donicy do 3/4 wysokości wkopany w ziemię.
Okryć go na zimę?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Możesz okryć, ale jak będą większe mrozy.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

ania k pisze:Za to pomarańczowych owoców sporo... Czy to normalne, że przy najmniejszych przymrozkach zbrązowiała mu połowa owoców?
Odmiana Soleil d'OR ma owoce siarkowożółte."Zbrązowienie" owoców może być efektem porażenia parchem (Fusicladium pyracanthae)
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
ania k
200p
200p
Posty: 205
Od: 4 lis 2008, o 10:38
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

I co teraz powinnam zrobić?
Pstryknąć mu zdjęcie dla identyfikacji?
Czy po zdjęciu uda się to stwierdzić?
Czy parch atakuje tylko owoce? Zobaczę jeszcze czy na listki nic się nie przeniosło.
Owoce zdjąć zapewne?
Konieczny jakiś oprysk? Pewnie dopiero wiosną?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Porażenie parchem najczęściej wpierw objawia się na lisciach. Nawet jeśli poraziłby owoce nie zrobią się one pomarańczowe ,bo wcześniej zauważyłabyś ,ze są inne- żółte. Myślę ,że masz inną odmianę. Zrób jednak zdjęcie.

Poza tym owoce nie utrzymują się aż do wiosny. Zaczynają stopniowo opadać.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Nie myśl na razie o parchu, ani innej 'zarazie' i opryskiwaniu, skoro kupowany we wrześniu to z pewnością zdrowy.Opadanie i przedwczesne brązowienie owoców to bardzo częsta przypadłość roślin które są jeszcze w doniczkach.Podobnie maja irgi, jak przesadzisz do gruntu, roślina się ukorzeni to owoce z pewnością dłużej będą się utrzymywać na krzewach.Nigdy nie można porównywać wyglądu, ani 'zachowania się' tych samych roślin w doniczkach, a rosnących w gruncie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8003
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jeśli chodzi o owocowanie to te rozmnażane z nasion mogą słabo owocować.Ogniki rozmnażane z nasion dają bardzo ' nierówny' materiał i poszczególne krzewy mogą się bardzo różnić obfitością owocowania.Jeżeli słabo kwitnie i owocuje to lepiej go wykopać i posadzić inny, który już w szkółce będzie miał owocki.Ognik w dobrych warunkach, na lekkiej glebie szybko rośnie i nie ma sensu czekanie aż taki co rośnie jak szalony, a słabo owocuje wreszcie się 'opamięta', bo to może nie nastąpić.Lepiej kupić sadzonkę, albo ukorzenić półzdrewniałą późnym latem/ wczesną jesienią z obficie owocującego.
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Posadziłem swoje ogniki również w 2005 roku i do zeszłego lata praktycznie nie miały owoców (ledwie kilka kulek na trzech krzakach). W tym roku są po prostu OBLEPIONE kulkami. Może to kwestia:
a. odczekania, aż się "zadomowią", ukorzenią itp
b. odpowiedniej ziemi (mam wysypaną wokół korę, ziemia gliniasta)
c. nasłonecznienia (do zeszłego roku było pełne słońce, a teraz wskutek zabudowy tarasu słońce tak do 13, a później półcień)
d. nawożenie - od czasu do czasu sypnę im azofoski
e. cięcia - jak wyczytałem na forum ogników się nie tnie, ale skoro nie owocowały, to na wiosnę mocno je przyciąłem

Nie wiem, który z powyższych podpunktów okazał się skuteczny, ale w każdym razie efekt w tym roku jest piorunujący :D
Awatar użytkownika
Babopielka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6087
Od: 9 wrz 2007, o 19:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Rypina

Post »

ania k -Twojemu ognikowi zdecydowanie coś dolega ,bo moje dzisiaj wygladają tak :roll:
Ognik Soleil.d.Or

Obrazek
Ognik Orange Glow

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”