Wiciokrzew - Lonicera - Suchodrzew

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
myszek
500p
500p
Posty: 679
Od: 28 kwie 2007, o 00:37
Lokalizacja: Mazowsze 6b

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Pomarańczowy jest jeszcze American Beauty, i Golden Trumpet wpada w pomarańcz.
Mysza

'Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi.' Albert Einstein
Awatar użytkownika
LilaRose
200p
200p
Posty: 385
Od: 22 paź 2009, o 23:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Pozdrawiam- Liliana
Awatar użytkownika
igielka78
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1782
Od: 13 mar 2008, o 10:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Zawidów

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

myszek pisze:O tej porze roku jeszcze za wcześnie na wiciokrzewy. Mi się podobają wszystkie
Wcale nie za wcześnie. U mnie już kwitnie Inga. :wink:
Awatar użytkownika
Agnieszka83
200p
200p
Posty: 470
Od: 8 maja 2010, o 17:59
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Dziś jechałam po swoim osiedlu i patrze, a tu piekny na kilka metrów , kwitnący na pomarańczowo wiciokrzew. Czyli faktycznie, nie jest za wcześnie.
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Czy ktoś może wie, jaka to odmiana wiciokrzewa, która ma na młodych pędach delikatne włoski? Nie mam dużego doświadczenia z wiciokrzewami, mam w. Tellmana i Serotinę. One włosków nie mają. Dostałam od koleżanki malutką sadzoneczkę, która mi pięknie rośnie i chyba coś z niej będzie. Ponoć kwitnie podobnie jak Serotina, ale nie wiem na 100%, mogłam coś pokręcić. Listki okrągłe, delikatne, pędy czerwonawe ;:131
Obrazek Obrazek
loeb
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2122
Od: 25 lut 2010, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódzkie

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Ja mam maleńkiego purpurea ale nie wiem jak kwitnie, dostałam na wiosnę jako gratis. Za to najładniejszy jaki na sieci widziałam to chyba ten: http://www.futuregardens.pl/wiciokrzew- ... equin.html - dodam, że akurat pstrokatych roślin nie lubię, a juz żółto-pstrokatych wybitnie, więc musi być naprawdę ładny;))
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Dla mnie wiciokrzew o najciekawszych kwiatach i to zdecydowanie "Serotina". Posadziłem swoją sadzonkę dopiero w tym roku, ale widziałem ta odmianę kilkakrotnie w innych ogrodach i obsypana kwiatostanami robi niesamowite wrażenie.

Innym ciekawym jest na pewno wiciokrzew pomorski "Graham Thomas" - kwiaty mniej wyraziste (biało-żółte) ale duże. Ma wybitnie długi okres kwitnienia, u mnie kwitnie niemalże nieprzerwanie od przełomu maja/czerwca do końca września. Do tego ma naturalną tendencje do rozrastania się bardziej na boki niż pięcia na wysokość. Pachnie równia mocno jak "Serotnia" i ściąga do siebie wiele owadów, np bardzo przyciąga motyle z rodzaju zawisakowatch - furczaki gołąbki - które wyglądają niemalże jak malutkie kolibry :)

Jeszcze innym ciekawym ze względu na kolor jest wicokrzew Heckrotta "American beauty" - ale to odmiana dla bardziej cierpliwych, gdyż ma zdecydowanie wolniejsze przyrosty (jak i mniejsza wysokość) niż wspomnie wcześniej.

U mnie jak na razie wiciokrzewy kwitły w pierwszym roku po posadzeniu. "Graham Thomas" dorósł nawet do prawie 4m w ciągu pierwszego roku, ale dostało mu sie wyjątkowo ciepłe miejsce o wystawie południowej i z 3 stron osłonięte ścianami. Przycięty w tym roku marcu na jakiś 70cm wysokości już ponownie ma 3 metrowe pędy i cały obsypany jest pąkami kwiatowymi.

A tak kwitł w zeszłym roku

Obrazek

Obrazek
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
markonix
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2609
Od: 16 mar 2009, o 16:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: niedaleko Niepołomic

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Ja mam dwie odmiany lonicera "x brownii fuchsioides " oraz " pericymenum chojnów" , niestety słabo u mnie rosną , w tym roku zakwitła tylko ta pierwsza
Obrazek

Zdjęcie usunięto z hostingu.
bab...
Awatar użytkownika
majowa
1000p
1000p
Posty: 2338
Od: 20 kwie 2010, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Radom

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Lesioc, może nie w temacie, ale nie mogę się powstrzymać - przepiękne drugie zdjęcie!!!!! Takiego zdjęcie nie zrobił amator ;:63


Pozdrawiam
Iwona
Pozdrawiam, Iwona
cz.5_aktualna, spis wątków
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

A bardzo dziękuję :oops:
Więcej podobnych zdjec można zobaczyć w tym watku: http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=4&t=26939
Zapraszamy do oglądania i publikowania własnych :wink:
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
Spacja
500p
500p
Posty: 500
Od: 28 kwie 2009, o 15:14
Lokalizacja: Z południa..., z południa Warszawy

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

A kto mi odpowie na moje pytanie? To powyżej? Zlitujcie się :roll:

lesioc ładna roślina na zdjęciach. A owad też niczego sobie, ale to fruczak. Choć może i furczy. U mnie też są i kochają floksy. :wink:
Awatar użytkownika
lesioc
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1862
Od: 3 cze 2008, o 10:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Pilchowice

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Oczywiście fruczak , ciągle mi się myli bo faktycznie jak lata to furczy (a nie fruczy ;) ) - dzięki za poprawkę :D.

A co do sadzonki, to ja zwykle robiłem i kupowałem takie z pędów zdrewniałych, pierwszy raz wiedzę sadzonkę zielną (czy to może jest wysiana z nasion ?). Nie kojarzę aby któryś z moich wiciokrzewów miał takie włoski, ale jeszcze się przyjrzę.

Ponoć "owłosione" listki za młodu mają wiciokrzewy pomorskie - czuli kwalifikowała by się Serotina (ale ta ma zdecydowanie ciemniejsze liście) oraz "Chojnów" (to samo) i "Belgica Select".
Zapraszam: spis treści ogród
"Fotografia nie jest związana z patrzeniem lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić,
aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia cokolwiek odczuwali." Don McCullin
Awatar użytkownika
majowa
1000p
1000p
Posty: 2338
Od: 20 kwie 2010, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: k/Radom

Re: Wiciokrzew -Lonicera-Suchodrzew

Post »

Spacja - to może być Lonicera caprifolium 'Inga' (wiciokrzew przewiercień). Z opisu, który znalazłam :

Opis z http://www.ogrod-gardener.pl

Wiciokrzew przewiercień (Lonicera caprifolium) - osiąga 6-10 m w stanie naturalnym występuje w południowej Europie, na Kaukazie i w Azji Mniejszej. W Polsce występuje rzadko na pogórzu i w niższych położeniach górskich w rejonach cieplejszych. Czasem dziczeje. Młode pędy są jasnozielone, na stronie nasłonecznionej czerwonawe, nagie, a na wierzchołku pokryte szczeciniastymi włoskami. Starsze pędy są żółtawe lub brązowe, wewnątrz puste. Ma ciemnozielone, eliptyczne, odwrotnie jajowate lub eliptyczne liście. Liście pod spodem są sinozielone. Długość liści to 4-10 cm, a szerokość 6 cm, z których te, rosnące tuż pod kwiatostanami zrastają się po parze w jeden okrągły liść. Kwiaty długości 3,5-6 cm, są białe lub bladożółte, na zewnątrz często lekko różowe. Mają dość łagodny zapach unoszący się wieczorem i rozwijają się od drugiej połowy maja do początku lipca. Już w sierpniu i wrześniu pojawiają się pomarańczowe owoce typu nibyjagody o wydłużonym, elipsoidalnym kształcie, które zdobią pnącze do zimy. Owoce mają mdły słodki smak. Jest dość wrażliwy na niskie temperatury. Wiciokrzew ten zwyczajowo nazywają Kapryfolium. Jest rośliną trującą.
Inga - dorasta do 3m, odmiana o liściach owłosionych, kwiaty beżowe, pachnące, kwitną od mają do czerwca, owoce pomarańczowe dojrzewają od sierpnia do października.


Pozdrawiam
Iwona
Pozdrawiam, Iwona
cz.5_aktualna, spis wątków
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”