Sadzenie roślin przy ścianie budynku

Jak zbudować tanio i szybko ? Rozwiązania, praktyczne pomysły i wskazówki. ZRÓB TO SAM. Narzędzia, sprzęt do ogrodu.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 785
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Sadzenie roślin przy ścianie budynku

Post »

Ile budowli tyle propozycji. Bardzo często własciciele posesji by zachować odpowiedni klimat otoczenia stosują tradycyjne tynki. Ocieplenie budynku jest wewnątrz muru. Wtedy pnącza doskonale się czepiają. Czego nie robimy dla roślin.

jarek
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Sadzenie roślin przy ścianie budynku

Post »

Hmm, jako zagorzały zwolennik pnączy nie będę w tym temacie obiektywny :wink: , ale trzeba jasno powiedzieć, że przeciwnicy sadzenia pnączy na ścianach budynków nie mają zbyt wiele realnych i prawdziwych argumentów.
Generalnie - same plusy, min.:
- produkcja olbrzymiej ilości tlenu przy jednoczesnym pochłanianiu niebagatelnej ilości CO2,
- ochrona przez nadmiernym nagrzewaniem się ścian budynku (często się o tym zapomina) i deszczem (w obecnych czasach niestety - coraz bardziej skażonym),
- osuszanie fundamentów budynku (działanie raczej znikome, gdyż jak wiadomo, pnącza mają inne źródła dostaw wody i składników pokarmowych - liście),
- jak już ktoś chyba wspomniał - pochłanianie kurzu i tłumienie hałasu,
- walory wizualne - w państwach europy zachodniej, zwłaszcza Anglii, Niemczech, Francji i Hiszpanii, dawno to doceniono.

A minusy?
Fakt, na ścianach o złym stanie elewacji, niektóre z nich (zwłaszcza bluszcz i winobluszcze oraz hortensja pnąca) mogą je uszkadzać. Podobnie z urządzeniami typu rynny, rzygacze wodne, etc. (tu króluje glicynia i chyba dławisz).
I jeszcze jedno: duża waga pnączy - to też trzeba uwzględnić.

Ale i tak trzeba sadzić! ;:138
R.
Awatar użytkownika
nocny_drwal
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1186
Od: 16 lip 2009, o 09:56
Lokalizacja: Kłodzko / Wrocław
Kontakt:

Re: Sadzenie roślin przy ścianie budynku

Post »

Ja się trzymam poglądu, że pnącza nie powodują zawilgocenia ściany. Liście ułożone są jak dachówki, po których spływa deszcz. To co się dostanie na mur, jest wyciągane przez korzenie przybyszowe.

Co do faktycznych minusów, dorzucić należy wzrost życia różnych organizmów, np pająków (które jakby na to nie patrzył, są pożyteczne)
mój ogród
pozdrawiam, Jakub
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sadzenie roślin przy ścianie budynku

Post »

Raku pisze:Ale i tak trzeba sadzić!
Dokładnie, i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.
Spółdzielnia Ursynów w której mieszkam udowadnia to swoimi osiedlami, sadząc w kilka rodzajów pnączy rosnących na ścianach, a są to winobluszcz pięciolistkowy, winobluszcz trójklapowy, bluszcz hedera, kokornak i ...dławisz.
poniżej fotki dławisza, razem z winobluszczem trójklapowym.

Obrazek Obrazek Obrazek

Większość z tych pnączy sadzona w cieniu, przy północnych i północno zachodnich ścianach budynków,

Obrazek Obrazek

i zacienionych zakamarkach,

Obrazek Obrazek Obrazek

Mało tego, spółdzielnia już w trakcie projektowania budynków, pomyślała o pnączach, łącząc między piętrami poszczególne balkony rurkami po których wspina się na wysokość trzeciego piętra ...kokornak.

Obrazek Obrazek

Sadzone były specjalnie w celu osuszania ścian budynków i fundamentów, których nie dochodzące słonce nie suszy.

Niestety trafiają się jeszcze lokatorzy którzy myślą tak jak Space99, i próbują likwidować te pnącza.
Tutaj lokatorzy z pierwszego piętra i parteru po prawej stronie wejścia do budynku kilka lat temu wycięli pnącza.
Obrazek

Tutaj również lokator z pierwszego piętra, cztery lata temu, wyciął trzynastoletni winobluszcz trójklapowy przy samej ziemi, pozostawiając na ścianie powyżej okna (tam już nie sięgnął) fragmenty pędów. Lecz widać że roślina się nie daje i zaczyna ponownie wspinać się ponownie na ścianę.

Obrazek

Było ich jeszcze kilku, lecz na szczęście Spółdzielnia jest uczulona na dewastację zieleni osiedlowej i ukarani zostali przez Sąd Grodzki karami pieniężnymi, za deewastację zieleni miejskiej.

Ale są i tacy, na szczęście w większości, którym to nie przeszkadza i mało tego, dosadzają swoje pnącza, w tym przypadku clematisy

Obrazek Obrazek

A niektórym, nie przeszkadzają nawet pnącza rosnące w poprzek okna, czy wokół okna.

Obrazek Obrazek Obrazek

A tu ostatnie kolory jesieni, również z pnączami na filarach.

Obrazek

A TUTAJ widok fragmentu osiedla w czasie sezonu. Zdjęcia z przed czterech lat.

Całe szczęście, że zabobony mówiące o szkodliwości pnączy na ścianach budynków odchodzą powoli do lamusa.
W sezonie rano, budzi mnie świergot i trele ptactwa gniazdującego w pnączach. Gonitwy wróbli, zięby, rudziki i sikorki buszujące w liściach w poszukiwaniu smacznych kąsków, czyszczą pnącza ze wszystkich "robaków", które to niby mam mieć w mieszkaniu. Jesienią stada szpaków i dzwońców, zażerają się owocami "dzikiego wina". A liście winobluszczy ułożone dachówkowato, chronią ścianę po której się wspinają, przed deszczem
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Raku
100p
100p
Posty: 148
Od: 18 kwie 2008, o 14:50
Lokalizacja: Mysłowice

Re: Sadzenie roślin przy ścianie budynku

Post »

Pawle,
toż to rewelacja! W życiu bym nie pomyślał, że zarząd spółdzielni będzie na tyle odważny! Super, warte nagrody!
Bardzo, bardzo mi się ten Wasz busz podoba!
R.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Sadzenie roślin przy ścianie budynku

Post »

Raku pisze: Super, warte nagrody!
I zdobywa te nagrody już od kilku lat, w postaci Pierwszych miejsc i wyróżnień w konkursie "Warszawa w Kwiatach", organizowanym przez Zarząd Miasta Stołecznego Warszawy,
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Fallenangelv
---
Posty: 1821
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Sadzenie roślin przy ścianie budynku

Post »

Jak dla mnie pierwsza klasa. :D :D
Może inne osiedla pójdą tym śladem?
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Sadzenie roślin przy ścianie budynku

Post »

No cóż ... ładnie to wygląda i może faktycznie osusza ściany (pewnie niektóre pnącza) . Przyznaje że tego nie widziałem.
Widziałem ostatnio ściane ocieplonego budynku od strony północnej tynk zzieleniał i przez to dopowiedziałem sobie że dodatkowo brak przepływu powietrza (pnącza) pogłębi problem.
W dodatku jestem troszke przewrażliwiony na punkcie nowego tynku gdyż właśnie aktualnie sam (w sensie bez niczyjej pomocy) robie elewacje mojego domu i tylko ja wiem ile mnie to pracy kosztuje.
Natomiast w planach mam puszczenie na ściany południową i zachodnią winorośli prowadzonych do 2m na konstrukcji oddalonej 40cm od muru co umożliwi przepływ powietrza więc nie jestem przeciwnikiem pnączy :>

Natomiast stwierdzenie lokatorzy typu ja mnie troche uraziło bo nie wyciąłbym tak dużego pnącza jeżeli spostrzegłbym że faktycznie nic ono tam nie robi i nikomu nie szkodzi, szczególnie na bloku (mieszkałem jakiś czas .. fuj tyle betonu i mało zieleni). Podciąć koło okna tak , jeżeli zacieniło by mi światło okna. Ale to co zrobili na tej fotce że wycięli ile dostali to zdecydowanie pogorszyli wygląd bloku bo albo usuwają całkiem... bo coś tam albo zostawiają w spokoju.
Qrcze po przeczytaniu tych odpowiedzi poczułem że chyba zmalałem aż ... ładnie dostałem :P
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
Awatar użytkownika
Space99
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 27 mar 2009, o 12:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Alwernia - małopolska
Kontakt:

Re: Sadzenie roślin przy ścianie budynku

Post »

Widziałem kiedyś blok na którym rosło jakieś pnącze i na wysokości 2 piętra już nie było, natomiast na 3 piętrze dalej rosło. Po bliższym obejrzeniu okazało się że pnącze wchodziło pod chyba takie płyty azbestowe jak jeszcze są na niektórych blokach na elewacjach (jakieś ocieplenie) i wychodziło na 3 piętrze . Pewnie ominęło takiego kogoś jak NIE Space99 :>
Pozdrawiam Marcin
Moje winorośla
ODPOWIEDZ

Wróć do „NIEROŚLINNE tematy ogrodowe. Budowa domu. Wyposażenie ogrodu”