Fikus sprężysty (Ficus elastica) - pielęgnacja i problemy

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

To jest przelanie. W okresie jesienno-zimowym powinno się pozwolić delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi przed kolejnym podlaniem. Proponuję również podlać i opryskać preparatem grzybobójczym.

Maxymus77 oprócz przelania, nie do końca mogę się z Tobą zgodzić. Fikusy sprężyste wytrzymują temperatury w okolicach +15 stopni i raczej ten fakt nie jest tutaj problemem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
bluebubbles
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 39
Od: 20 lut 2017, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Uff! Dziękuję!!! ;:oj
maxymus77
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 16 paź 2016, o 01:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

norbert76 pisze:To jest przelanie. W okresie jesienno-zimowym powinno się pozwolić delikatnie przeschnąć wierzchniej warstwie ziemi przed kolejnym podlaniem. Proponuję również podlać i opryskać preparatem grzybobójczym.

Maxymus77 oprócz przelania, nie do końca mogę się z Tobą zgodzić. Fikusy sprężyste wytrzymują temperatury w okolicach +15 stopni i raczej ten fakt nie jest tutaj problemem.
Witam , w wielu mieszkaniach nocą temperatura spada poniżej tych 15 stopni na plusie, a przelana roślina nie musi zmarznąć, tylko taka zmiana temp. również powoduje opadanie liści.
Pattka330
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 kwie 2017, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Fikus sprężysty-choroba?

Post »

Witam :wink:

Otóż mojego fikusa kupiłam około 2 tygodnie temu, na miejscu został przesadzony przez ogrodnika do ciut większej doniczki, obcieram liście i podlewam raz w tygodniu. Zauważyłam na nim pewne białe plamki, malutki kropeczki takie wypukłe. Nie wiem co to może być bo oprócz tego wygląda na w pełni zdrowego. Wypuszcza nowe liście i jest ładnego ciemnozielonego koloru :) dołączam zdjęcia i proszę o pomoc. :D


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Kropki na wierzchniej stronie liścia to normalna cecha tej rośliny.
Co do spodniej, jeśli te białe skupiska są lepkie są to wełnowce.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Pattka330
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 kwie 2017, o 20:59
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Nie są lepkie. Są chropowate takie, nie wiem jak inaczej to nazwać :D są w różnych miejscach , nie tylko pod spodem.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Nie podlewasz wodą prosto z kranu albo masz w ogóle twardą? Czy na ziemi tworzą się takie żółtawe wykwity?
Przemyj liście i po jakimś czasie sprawdź czy na nowo się pojawią.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
Paulinaaa
1000p
1000p
Posty: 1134
Od: 9 sty 2013, o 15:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Pattka330 obejrzyj dokładnie spód liści.
Nie widzę dobrze bo zdjęcie nieostre ale według mnie masz przędziorka (na zdjęciu widzę pajęczaka nad ostatnią białą plamkę po prawej stronie :wink: ).
A wspomniane "białe kropki" to nic innego jak soki - jak utniesz fikusa lub niechcący uszkodzisz roślinę to wypływa z niego biały płyn, na zdjęciu jest już zaschnięty.
Pojawia się na liściach, ponieważ przędziorki je kaleczą. Jeżeli się okaże, że są trzeba będzie zrobić oprysk.
Daj znać czy coś znalazłaś.
innana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 maja 2017, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Witam serdecznie! Odświeżam wątek, ponieważ potrzebuję pomocy. Przejrzałam podobne wątki ale niestety nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie. Posiadam sześcioletniego fikusa sprężystego. Do tej pory rósł bez problemu i nic się z nim nie działo niedobrego, ale niestety w tym sezonie po okresie spoczynku przestał rosnąć. Zawiązek nowego listka był, ale usechł. Wydaje mi się, że nie popełniłam żadnych błędów w uprawie, ale martwi mnie to że mógł przemarznąć zimą- niedaleko jest okno, które było nieopatrznie otwierane. Wklejam zdjęcie wierzchołka.
Obrazek

Podobnie sprawa ma się ze stojącą obok szeflerą. Proszę o pomoc, jakieś wskazówki, czy da się jakoś pobudzić je do ponownego wzrostu? Czy może wystarczy przyciąć?
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Jest taka możliwość, choć bardziej może to być efektem przelania albo/i zbyt ciemnego stanowiska. Może też przyszedł czas żeby go przesadzić. Przy okazji sprawdzisz stan korzeni.
W kwestii Szeflery mamy osobny wątek, o tu:
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... t=Szeflera
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
innana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 12 maja 2017, o 16:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Dziękuję ślicznie, będę przesadzać i skontroluję korzenie. Pozdrawiam!
polaq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 maja 2017, o 19:48
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Fikus sprężysty gubi liście

Post »

Witam, ja mam takie pytanie, co może być powodem czerwonego nalotu u dołu liścia, nigdzie nie mogę się doszukać odpowiedzi :tan

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18780
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Fikus spreżysty - choroby i szkodniki

Post »

Raczej jest to normalne zjawisko. Możesz wrzucić zdjęcie?
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”