Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18736
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Patrząc na pierwsze zdjęcie stawiałbym na uszkodzenie mechaniczne, spowodowane chociażby zbyt mocnym ściśnięciem liścia w przed jego rozwinięciem się, u mnie podobnie się dzieje. Na drugim zdjęciu na prawym brzegu liścia z kolei widzę kilka punkcików - szkodniki? Warto by sprawdzić dokładnie liście szczególnie od spodu.
Kolejną rzeczą są błędy w uprawie, np. przelanie, albo nadmierne przesuszenie podłoża. Dobrze było by się dowiedzieć, jak dotychczas roślina była podlewana - z jaką częstotliwością, jak dużo wody. Ponadto kiedy była przesadzana, w jakiej rośnie ziemi, kiedy nawożona.
Warto by delikatnie wyjąć ją z doniczki i sprawdzić w jakim stanie są korzenie.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
monika 2014
200p
200p
Posty: 254
Od: 14 kwie 2014, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Patrzała pod liście ,nic gołym okiem nie znalazłam.
co do uprawy nie wiem roślinka została przywieziona z zagranicy,3 dni u teściowej i teraz u mnie.
LIście oberwałam,ale na młodych listkach też się robi to.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18736
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Więc proponuję przesadzić do nowej ziemi. Być może coś w niej siedzi i podgryza korzenie. Sprawdź starą ziemię, korzenie czy nie są nadgniłe, przesuszone. Uszkodzone usuń, a miejsce cięcia posyp cynamonem. Jeśli w ziemi znajdziesz jakieś robale, staraj się delikatnie po usuwać jak najwięcej starej ziemi.
Co do nowej mieszanki użyj tej, o której napisałem parę postów wcześniej.
Po przesadzeniu możesz podlewać obficie (ale z umiarem :wink: ), w okresie jesienno-zimowym mniej. Wybierz stanowisko jasne, ale ostrożnie ze słońcem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Anturium - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Zastanawiam się, czy nie jest to choroba grzybowa - plamistość liści.
Oprysk z czosnku , lub Baymat AE.
monika 2014
200p
200p
Posty: 254
Od: 14 kwie 2014, o 16:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Anturium - choroby i inne problemy w uprawie

Post »

Dziekuje,spróbuje coś z nią zrobić.A miedzian nadaje się na takie kwiaty,akurat mam w domu.
Awatar użytkownika
obita
500p
500p
Posty: 509
Od: 4 lip 2014, o 13:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Piekoszów

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Taki piękny kwiat a taka cisza...:) Otóż, 5 lat temu brałam ślub:) Moja wiązanka była z fioletowych anturium. Myślałam że są farbowane,ale właśnie widziałam fioletowego w kwiaciarni ,rosnącego w doniczce. Jest taki kolor czy jednak jakoś farbują?? :oops: Ciągnie mnie do tej kwiaciarni baardzo :oops:
Buka85
50p
50p
Posty: 73
Od: 6 lis 2015, o 11:16
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Maaseik, Belgia

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Obita od paru lat jest w sprzedaży odmiana o fioletowych kwiatach, nie jest sztucznie barwiona. Leć do tej kwiaciarni póki nikt inny tego cudeńka nie kupi :)
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Witam świątecznie. Dostałam pod choinkę takie cudeńko. Czytam i czytam kolejne wątki. Nadal nie wiem czy anturium lubi kwaśną ziemię. W necie wyczytałam, że można dać podłoże do azali. Znaczy "kwasolub". A tu czytam o mieszankach. Już się boję czy kupię torf w ogrodniczym w moim mieście - nie widziałam, ale też i nie przyglądałam się. Mam w domu podłoże Substral osmocote premium do roślin zielonych, perlit i podłoże do storczyków. Czy coś z tego wykorzystam? No i zasadnicze pytanie. Czy teraz mam przesadzać? Ładnie proszę o oświecenie mnie.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18736
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Wystarczy podłoże do roślin zielonych wymieszane z ziemią torfową i rozluźniaczem, ja daję trochę podłoża do storczyków. Podstawowe odmiany anturium nie potrzebują specjalnej mieszanki. O tej porze roku przesadzasz generalnie wtedy, kiedy jest taka konieczność.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Wszystkiego dobrego na Święta i Nowy Rok, Norbercie. Ziemia torfowa :oops: Pod taką nazwą mam szukać w ogrodniczym? No i jeszcze o tym przesadzaniu. Obecnie rośnie w podłożu produkcyjnym. Nie bardzo chcę przesadzać, bo kwitnie. Myślę, że tak zostawię do wiosny, no chyba że coś będzie się z roślinką działo. Jutro, przy dziennym świetle obejrzę ja sobie dokładnie, umyję listki. Dziękuję za odpowiedź :D
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18736
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Jak nie dostaniesz torfowej możesz pokusić się o dodanie trochę ziemi do Azalii. Ziemia produkcyjna nie jest jak wiadomo najlepszym rozwiązaniem, trzeba umiejętnie podlewać, żeby ani nie przesuszyć, ani nie przelać - ziemia w głębi potrafi dłużej trzymać wilgoć albo bardzo szybko przeschnąć na kamień. Jeśli postanowisz zostawić w niej roślinę do wiosny, radzę doniczkę wyjąć z osłonki - będzie Tobie łatwiej kontrolować wilgotność podłoża. Jak na razie roślina bardzo dobrze wygląda i jeśli dasz radę z podlewaniem powinna przetrwać te jakieś trzy miesiące.

PS. Dziękuję i wzajemnie :)
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Awatar użytkownika
ivonar
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1129
Od: 25 lut 2016, o 01:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Ta osłonka, to doniczka z odpływem w dnie. Jest dużo większa niż doniczka produkcyjna, co zapewni cyrkulację powietrza. Dziękuję raz jeszcze :D

---6 sty 2017, o 20:43 ----


No i jednak będę musiała przesadzić. Zajrzałam dzisiaj do osłonki i zauważyłam tam małą, chyba zielną, muszkę - zielone było jak rozgniotłam ją na białej ściance osłonki. Nie wiem co to było. Ziemiórka? One nie są zielone. Tak czy siak przesadzać trzeba. Czy są szanse, że nie zgubi kwiatów. Kto przesadzał kwitnące anturium?
Awatar użytkownika
raflezja
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6840
Od: 25 lip 2009, o 21:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków i okolice

Re: Anturium,potrzeby,wymagania,pielęgnacja

Post »

Iwona!
To że znalazłaś muszkę o niczym nie świadczy. Z tego powodu nie musisz przesadzać. Szkoda, ze przed zabiciem owada nie zrobiłaś mu fotki. :;230
Delikatne przesadzanie anturium z kwiatostanami jak najbardziej polecam. Tylko nie można wydłubywać podłoża między korzeniami, więc po co przesadzać. Jakie masz to produkcyjne podłoże? Może to nie torf, tylko kokos, jak najbardziej może być. Według mnie wstrzymaj sie jeszcze z przesadzaniem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”