Ogródek KaRo cz.5

Zdjęcia naszych ogrodów.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Dziękuję za wskazówki Krzysiu!Postaram się poćwiczyć nieco ...
Nad zakupem statywu zastanawiam się :oops: bagatela od momentu zakupu aparatu. :oops: :roll:
Mam ciągle inne priorytety,najczęściej roślinne :D ale wiem ,że to już konieczność.
Wprawdzie rękę mam ale ... nie do takich celów jak widać powyżej ... :D

Żaby w moim oczku to historia i trudny temat...
mam ją jedną,jedyną... ale mam także wpuszczone kijanki od Agrażki i ostatnio złożony skrzek ...
Co roku sprowadzam z giełdy ok 15-20 szt żab ...
i wszytko na nic :cry: tu też nie mam ręki :cry:
Ale mam księcia,którego za nic w świecie nie pocałuję!!!! :;230
Ma pozostać w tym zaklęciu na zawsze :;230 ,póki żaby w większej liczbie nie zagoszczą w moim oczku na zawsze.
Biedny mój książę,prawda :cry: :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Krysiu, wrzuć, proszę obrazek z widokiem całego oczka - chciałabym zobaczyć kształt, roślinki dookoła, całość - wygląda przepięknie z tymi liliami. Tak pięknie, że chciałabym miec takie oczusio :roll: Czy jest wykonane z folii, czy gotowej formy? Jak bardzo kłopotliwe w utrzymaniu? Lepsze jest miejsce w cieniu, czy w słońcu? A może cień do 14.00, a później słońce? Musę zaplanować miejsce na takie cudeńko :D
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Świetny ten żabol - co jest powodem ginięcia pozostałych żabek?
Może coś je zjada?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Marto,Aniu dziękuję Wam bardzo i rozumiem Was doskonale :D
Sama przechodzę takie momenty w swojej ogrodowej pasji.
Powiem Wam,że to jednak przyjemne dylematy bo kiedy już upłynie trochę więcej czasu
ogród nieco się podstarzeje,wtedy przychodzą trudniejsze decyzje.
Właśnie zaczynają mnie dopadać :D :cry:
Co usunąć z ogrodu by móc sprowadzić coś nowego,pięknego,niepowtarzalnego co koniecznie powinnam mieć?
Wszystkiego mi żal...ale na najbliższy czas na liście tej znalazła się wielka tawuła Menziesa
i dereń rozłogowy Kelseyi. :(
To trudne momenty w życiu ogrodomaniaka ale nie ma innej możliwości powiększyć ogródka.
Znajdę jakiś sposób by zostawić znowu maleńkie ich sadzonki :wink: :D
Pozdrawiam Was niedzielnie :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

vertigo pisze:Krysiu, wrzuć, proszę obrazek z widokiem całego oczka - chciałabym zobaczyć kształt, roślinki dookoła, całość - wygląda przepięknie z tymi liliami. Tak pięknie, że chciałabym miec takie oczusio :roll: Czy jest wykonane z folii, czy gotowej formy? Jak bardzo kłopotliwe w utrzymaniu? Lepsze jest miejsce w cieniu, czy w słońcu? A może cień do 14.00, a później słońce? Musę zaplanować miejsce na takie cudeńko :D

Świetny ten żabol - co jest powodem ginięcia pozostałych żabek?
Może coś je zjada?
Moniko postaram się przekazać wszystko to co wiem na temat oczka ze wskazaniem błędów jakie występują u mnie,
a które są możliwe do zauważenia dopiero wtedy jak się już to oczko ma przez dłuższy czas .
To odczucia subiektywne ale w moim wyobrażeniu poniższe uwagi są istotne...
Oczywiście to robota amatorska mojego M i moja więc nie uniknęliśmy błędów,niektóre są bardzo uciążliwe ale będą do usunięcia w chwili,kiedy zdecydujemy się na wymianę folii.
Teraz póki co walczę zdesperowana z ukryciem mankamentów budowy. Obudowa brzegów z widocznej folii kamieniami zajęła mi masę czasu...zmęczyła mnie odgrzebywaniem przysypanej folii ,kształtowaniem brzegu i ustawianiem granitowych bloczków.
Zrobiłam to na niewielkim odcinku brzegu i zrezygnowałam z powodu upałów...skoncentrowałam się na osłonie brzegu roślinami. Z tego powodu wiosenny wygląd mojego oczka jest ... przerażający :cry:
Tym bardziej czuję wtedy we wszystkich swoich zmysłach oczekiwanie na pełnię lata :oops: :D
Usytuowanie jest ważne dla toczącego się życia w wodzie...

Tak wyglądało wiosną 2007 roku i tutaj najlepiej widać jego kształt

Obrazek

Tak zimą

Obrazek

Wprawdzie oczko może powstać w każdej części ogrodu,nawet w mało uczęszczanym kącie jako akcent przyciągający w głąb to moim zdaniem jednak powinno powstać tam,gdzie najczęściej przebywamy .
Wystawa również może byc różna ,kolorowe rośliny porastające brzeg wymagają wystawy słonecznej ale przecież
istnieją przepiękne nadwodne rośliny na stanowiska ocienione również o różnych odcieniach zieleni a nawet w cieniu kwitnące.
Najlepszym rozwiązaniem jest więc miejsce okresowo zacieniane.
U mnie jest takie ,nieopodal rośnie staruszeczka - 60 letnia grusza ,która rzuca swój cień na wodę w najtrudniejszej porze dnia - w południe... ograniczając zbytnie nagrzewanie się wody :)
Moje oczko nie należy do najmniejszych,jest dobre dla przydomowego małego ogródka,
ma kształt nieregularny o wymiarach mniej więcej 4x3 m (jest zdecydowanie za małe )
Głębokość 120 cm jest wystarczająca dla bezpiecznego zimowania ryb ( u mnie jest duża ich ilość,oprócz kolorowych również typowe płotki,karasie,okoń,karp i do niedawna był amur a nawet 2 w krótkim przejściowym okresie :D)
Pojemność to ok 15 m sześciennych wody,nigdy nie wymieniana ,uzupełniana w miarę parowania z sieci miejskiej.
W tym roku nie było takiej potrzeby ,upały i ulewy występujące na przemian rozwiązują problem
Podstawowy błąd jaki popełniliśmy to niewłaściwie ukształtowany brzeg,są półki które są za wąskie i nie spełniają swojej roli.
Folia straszy wokół ale to nie tylko to... brak możliwości zagospodarowania oczka,ustawienia donic z roślinnością co jest koniecznością.
Przy rybach musi być duża ilość roślin wodnych.To warunek klarownej wody bez glonów.
Nie mam ich u siebie ale moje pomysły na umieszczenie roślin w oczku bywają "rewelacyjne"
:oops:
Np. w zatoczce, którą widać po lewej na zdjęciu zatopiłam 2 worki z ziemią ogrodową,
podparłam dużymi kamieniami ,bo był tam ostry spad i wsadziłam różne wodne różności :D.
Dziś to fabryka tlenu dla mojego oczka :lol:
Obrazek


Wiem już ,że masz do dyspozycji duży teren ,więc bazując na własnych doświadczeniach szczerze namawiam Cię do zbudowania dużo większego zbiornika niż mój...
Moniko,nawet jeśli się wydaje,że wystarczy takie a takie ... małe ... polecam większe.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
aguskac
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8276
Od: 9 kwie 2007, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Borne Sulinowo

Post »

Bardzo mi się podoba Twoje oczko :) Lubię oczka ale u kogoś :lol: :lol:
Jakoś mnie nie kusi by je mieć... może dlatego, że wokół masa jezior, rozlewisk, stawków, bagien...
Po wiosennych szaleństwach zakupowych jakoś ochłonęłam i nie kuszą mnie zakupy ogródkowe :roll: :lol: Mogę więc spokojnie sobie wędrować po Twoim ogrodzie :wink:
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Krysiu, bardzo Ci dzięuję za obszerne wskazówki. Masz tak pięknie to wszystko urządzone, że nie dostrzegam żadnych błędów :D Mam dokłądnie takie miejsce, jak Ty - ocienione do godz. 14.00 dzięki starym jabłoniom :wink:
Mam jeszcze pytanie - czy filtrujes wodę? Masz jakąś fontannę, czy coś? Czy to musi być jakoś podłączone do prądu? Co z takimi urządzeniami zimą? Co w ogóle z oczkiem zimą? Nie chciałabym ryb - wystarczyłaby mi rośłinność (nenufary) i żabka, jak u Ciebie :wink:
Awatar użytkownika
Mama Ani
1000p
1000p
Posty: 1197
Od: 17 cze 2009, o 14:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Witaj KRYSIU przyszłam z rewizytą masz piękny ogród a róże niesamowite, mam tez sporo ale wiekszość NN.
Pozdrawiam Stasia Stasi ogród
Aktualny wątek
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

To będzie dobre miejsce na oczko Moniko :)
Niektórzy mogą mieć wątpliwości co do takiej lokalizacji z powodu opadających z drzew liści.
Powiem,że u mnie nie jest to wielkim problemem mimo,że oprócz gruszy po drugiej stronie oczka rośnie równie stara jabłoń,której gałęzie przewieszają się prawie nad oczko.
Owszem jesienią zbieramy te liście,siatką lub podbierakiem je wyławiam a przy większym wietrze nawet latem wpadają do wody,również z innych drzew i odległych krzewów ale dla mnie nie jest to problemem.
Jeśli chodzi o wodę to w początkowym okresie,przez 2 sezony co najmniej, szalałam z powodu jej mętności a także rosnących na potęgę glonów :evil:
Tak się dzieje z wodą w oczkach jeśli ma się w nim ryby,dużoooo ryb jak u mnie.
Alternatywą są wtedy rośliny wodne... ale o tym dowiedziałam sie po kilku sezonach walki
Stosowaliśmy preparaty chemiczne do ich zwalczania - NIE POMOGŁY!
Kupiliśmy porządny filtr TETRA POND z lampą UV niszcząca glony ,dodatkowo zainstalowaliśmy filtry węglowe-
urządzenie to pracowało na okrągło 24h/dobę - NIE POMOGŁY!
Mam "strumień" , usytuowany w najwyższym punkcie skarpy po którego stopniach spływała woda do najniższego miejsca tuz przed oczkiem gdzie usypany jest żwir i z którego woda po oczyszczeniu miała spływać czysta do oczka
Spływała tak długo jak działał filtr TETRY czyli 2 sezony. Teraz to miejsce nazywam odstojnikiem gdyż tam jest woda stojąca,uprawiam w niej rzęsę dla ryb...
W kolejnym sezonie zatopiliśmy worek z kwaśnym torfem a także w tym samym czasie nastąpił radykalny rozrost roślin wodnych i to wyeliminowało całkowicie moje problemy wodne.Worek wyciągnęliśmy i już nigdy go nie wkładałam.Nie ma takiej potrzeby.
Jedynie wczesna wiosna nie jest najciekawszym okresem dla oczka.Zanim nie ruszą z wegetacją rośliny jest to smętna woda,również jesień napawa mnie smutkiem bo widać wyraźne ślady zamierania życia w oczku
Moniko warunkiem pięknej (zależy co kto uważa za piękne :)) przejrzystej wody w oczku jest powstanie w nim równowagi biologicznej co zapewniają wyłącznie rośliny.
Trzeba je odpowiednio dobrać by przez cały sezon wegetacji spełniały swoją rolę,są też takie które produkują tlen pod lodem i to jest ważne dla zimujących tam ryb.
I trzeba czasu... by się rozrosły i zaczęły spełniać swoją rolę


Obrazek
Czerwiec 2006

Obrazek
Sierpień 2008

Obrazek
czerwiec 2009

Sądzę,że mając oczko czy staw z czasem zapragniesz mieć w nim kilka kolorowych ryb.To naturalne.
To nawet konieczne by dopełniła się rola oczka.Wiem,że dojrzejesz do takiej decyzji. :roll: :lol:
Oj wiem to już dziś! :D
Z powodu ryb właśnie w moim oczku pracuje na okrągło przez cały rok urządzenie napowietrzające.
To bardzo delikatne urządzenie powoduje iż woda w oczku perli się i zaopatruje w tlen.
Zimą ,w miejscu gdzie umieszczony jest perlator woda nie zamarza .

Obrazek
Grudzień 2007

Obrazek
styczeń 2009
Nie mam innych urządzeń w oczku poza owym perlatorem ale jestem na etapie rozmyślania
nad zainstalowaniem w pobliżu mojej ławki jakiejś szemrzącej wody... jeszcze nie dojrzałam ale .. rozmyślam nad tym.
Obserwacja (leniuchowanie) życia nad i wodzie to niesamowicie przyjemna sprawa...
Żaby,ważki i trutnie czasem odrażająco wielkie,nartniki,ślimaki, kot polujący na ryby, słońce i deszcz a przede wszystkim ryby i roślinność nad i w oczku - to wszystko stwarza niepowtarzalne wrażenia ....

Obrazek

Lilia wodna 'Attraction'
I wcale nie mam wiele roboty związanej z utrzymaniem oczka...
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Alania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 10449
Od: 17 lip 2008, o 21:55
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Chodzi o to, ze na obecnym etapie nie miałabym możliwości podłączenia jakichkolwiek urządzeń, które mogłyby wspomagać filtrowanie wody itp. Czy ten perlator jest konieczny? Czy moze bez niego też da się utrzymać wszystko w ryzach? Zakup roślin, to sama przyjemność, wykopać oczko może zdoła mój mąż, jak będzie miał urlop, o foliowanie i nasadzenia pytałam Ciebie jako specjalistkę, tylko powiedz, proszę, czy da radę bez prądu w okolicy, bez takiego perlatora i innych rzeczy. Pytam niczym blondynka, ale kompletnie mi obcy jest temat oczka, a Twoje zauroczyło mnie niesamowicie :oops: :roll: :D :D
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Da radę bez żadnych urządzeń technicznych.
Napowietrzacz jest dla ryb!
To nawet świetny pomysł byście już teraz zbudowali oczko bo zanim się tam przeprowadzisz rośliny się rozrosną i w chwili zamieszkania będzie SUPER!
Pozdrawiam :D :D :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Pozwalasz kotu robić połów? :shock:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Nie mam własnego kota.
Na buszowanie obcych nie mam większego wpływu...gonię jak mogę,co jest dość łatwe latem,
w pozostałe miesiące roku staje się niemożliwe wręcz. :evil:
A wabi je zapach ryb siedzą na brzegu i czekają...zimą po cienkim lodzie podchodzą pod przerębel i czatują.
Mam gdzieś zdjęcie takie zrobione z okna domu ale nie odnajduję go w tej chwili..



Obrazek
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Zablokowany

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”