Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Przygotowanie gleby pod nasadzenia

Post »

Witam wszystkich
dopiero zaczynam przygodę z ogrodnictwem i mam mnóstwo pytań..
w tej chwili chcę przygotować ziemię w miejscu,gdzie ma powstać oródek (a właściwie ogródeczek,bo to zaledwie 150m2)
w tej chwili jest tam praktycznie sam piasek..i trochę kamieni :evil: chcę go wymieszać z ziemią spod pieczarek. czy to dobry pomysł? czy można zrobić to teraz i jeszcze w tym roku wsadzić jakieś rośliny :?:
bardzo proszę o radę
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ziemia pieczarkowa to nic innego jak bardzo dobrze przerobiony obornik, więc świetnie nadaje sie pod rosliny, ale jeżeli masz tylko czysty piasek, to lepiej byłoby wymienić go na jakąkolwiek ziemię i dopiero te nawieżć. Jak to zrobisz, to możesz posadzić rosliny :D
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

Dziękuję Izo
nie znam się na glebie,ale gdy patrzę na tą u mnie to wygląda jak czarni piasek, bardzo słabo utrzymuje wilgoć i wydaje mi się jałowa.. myślałam ,że może poprawi jej strukturę dokładne wymieszanie z torfem i tym obornikiem (oby dwie rzeczy spod pieczarek). wymiana ziemi nawet na takim niewielkim ogródku to spore przedsięwzięcie :evil: a wymieszanie z ziemią pieczarkową ma taki niezaprzeczalny plus że jest za darmo :wink:
boję się tylko żeby nie popaliło mi roślinek... jak myślicie czy można przedobrzyć obornikiem :?:
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Eee, nie, Livio, jak jest czarne, to nie piasek :lol: Myślałam, ze masz czysty piach, jak to pokazała któraś z forumowiczek na zdjęciu. Ty masz taki "piaseczek" jak ja, to znaczy bardzo słąbą. piaszczystą ziemię. Nawoż tym obornikiem pieczarkowym i sadź. Nie popali Ci roślinek, bo to jest już dobrze przerobiony obornik, a popalić można tylko świeżym.
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

uff..to znaczy,że nie jest tak żle :D
może moje pytania wydają się naiwne,ale dla mnie uprawa ogródka to czarna magia ;:15
dlatego bardzo się cieszę że trafiłam na to forum, dzięki pomocy takich osób jak Ty Izo ;:2 może coś z tego będzie...
jutro lub w sobotę przekopę kawałek ogródka i coś w końcu posadzę
i tu następne pytanie: czy dawać obornik wszędzie w jednakowych ilościach? bez względu na to czy będą tam iglaki,trawa,czy rośliny kwasolubne czy nie :?:
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Tam gdzie mają być iglaki i rośliny kwasolubne należy dawać mniej obornika lub nie dawać go w ogóle. Piach jest bardzo dobrym siedliskiem dla takich roślin.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

maakita pisze:Tam gdzie mają być iglaki i rośliny kwasolubne należy dawać mniej obornika lub nie dawać go w ogóle. Piach jest bardzo dobrym siedliskiem dla takich roślin.
Nie mogę się zgodzić z tym stwierdzeniem. Daję nawóz pod wszystkie rośliny, także iglaki. Przecież one też potrzebują wilgoci i jakichś składników odżywczych. Na takim piachu to tylko sosny sobie radzą, o ile przetrwają pierwszy rok.
Awatar użytkownika
nemo56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1623
Od: 18 sie 2005, o 15:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Rozrzuć nawóz pieczarkowy, przekop i posadź jeszcze w czerwcu:
drzewa i krzewy (ale z doniczek),
rośliny jednoroczne, które zdążą zakwitnąć przed jesienią: groszek pachnący, smagliczki , nagietki.
Załóż trawnik.
Pomyśl o rozplanowaniu miejsca w ogródku na rośliny, które chcesz tam mieć w przyszłym roku.
To już i tak dość sporo pracy jak na ten sezon.
Jakub . . . . .
Awatar użytkownika
livia
200p
200p
Posty: 300
Od: 6 cze 2007, o 00:47
Lokalizacja: małopolska

Post »

Dziękuję wszystkim za rady. od jutra zaczynam z nich korzystać,bo dzisiaj niestety przegoniła mnie burza :x
Rzeczywiście sporo pracy przede mna,mam nadzieję,że owocnej
pozdrawiam serdecznie
KamilaWr
100p
100p
Posty: 185
Od: 21 sie 2007, o 01:16
Lokalizacja: mazowieckie

Kiedy sadzic kwiaty na miejsce przekopanego trawnika?

Post »

przekopałam częśc trawnika (tydzień temu) w celu zrobienia tam rabaty kwiatów jednorocznych. Kiedy mogę w tym mejscu posadzic kwiaty, czy jeszcze w tym roku?
Darń jest odwrócona, i nie przysypywałam jej warstwą ziemii.
Z głębi wystają kawałki trawy ale trawa nie odżywa.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

A ja chcąc przekopać darń ( kawał trawnika) , zaczynając prace na planowanym kawałku , na początku kopania zbieram łopatą warstwę darni i przenoszę ją na koniec planowanego do skopania kawałka i tam składuję( na razie).

Następnie kopię następną warstwę trawnika i odwracając łopatą kładę w wykopanym już rowku z którego wcześniej wybrałem darń i przykrywam darń ziemią z pasa ziemi z której usunąłem darń, pogłębiając wykopany już dołek.

Kopiąc dalej ,znowu pierwsze tnę darń i kładę ją odwróconą na dno wcześniej wykopanego rowka i przysypuję ziemią , i tak jak by orzając pługiem, skiba za skibą, zbieram darń i przysypuję ją ziemią.

Dań zostaje w ziemi, jest źródłem pokarmu dla roślin, a żadne źdźbła trawy,czy chwasty nie wydostają się na wierzch, bo są przysypane ,co najmniej 10 cm. warstwą ziemi i od razu po kopaniu można przystępować do nasadzeń.Do ostatniej "skiby" wrzucam darń "kopaną" jako pierwszą i przysypuję ją ziemią ( trzeba również ją wcześniej przygotować).
Awatar użytkownika
carmen83
100p
100p
Posty: 114
Od: 18 mar 2010, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny.

Post »

Witam,
w tym roku pierwszy raz eksperymentuję z ogródkiem warzywnym.

Wygospodarowałam sobię trochę miejsca i jużod jakiegoś czasu robie tam porzadek.
Wyrywam chwasty, przekopuje itp.

Przez ostatnie lata nic tam nie rosło.
Kiedyś (jakieś 5 lat temu) było tam troszkę truskawek(wczoraj powytywałam resztki) i ziemniaków.


Ja chcę tam miec pomidorki, ogórki, paprykę i może jeszcze szczypiorek i sałatę.
Ziemia raczej średniej jakości - tak mi siewydaje (sąsiad obok - dzieli nas tylko płotek) uprawia na niej ziemniaki i pomidory.


Jak powinnam taka ziemię przygotować??
Czy po przekopaniu trzeba dać jakieś nawozy??
Jakie??
carmen83 - kolejne podejście do ogródka warzywno-kwiatowego :)
X-A-9
---
Posty: 1991
Od: 24 gru 2009, o 12:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Przygotowanie ziemi pod ogródek warzywny.

Post »

Witaj, po ziemniakach nie powinno sadzić się roślin z tej samej rodziny(psiankowate) czyli pomidory, miechunka, papryka... Jednak jak minęło tyle lat od ich uprawy to nie powinno być problemu. Nie zaleca się również pomidorów sadzić obok ziemniaków bo wtedy łatwo atakuje je zaraza ziemniaczana. Co do nawozów hmm wszystko zależy od Ciebie, na własny użytek staraj się uprawiać zdrowe warzywa czyli bez jakiejkolwiek lub w minimalnej ilości chemii. Bo co to za radość jak takie same owoce/warzywa można kupić w sklepie. Najlepiej używać kompost i nawozy zielone. Możesz zrobić gnojówkę z pokrzyw i tym podlewać roślinki, zamiast używać sztucznych preparatów ;:108
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”