Chirurgia drzew - PORADY

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Z góry przepraszam, jeśli taki temat już był, ale przez wyszukiwarkę nie udało mi się go "namierzyć" :)

Na działce rośnie u mnie ponad 50-letnia papierówka.

Jest jedynym dużym drzewem na podwórku, dającym cień, no i smaczne jabłka ;)
Niestety czas (i durna właścicielka - czyli ja :oops: ) nie był dla niej łaskawy... od dobrych paru lat następuje niszczenie drzewa. W pniu pojawiły się szczeliny, które z czasem się powiększały powodując w rezultacie próchnienie pnia. Faktem jest, że specjalnie się tą jabłonię nie interesowaliśmy, oprócz koniecznych oprysków... no i domek na drzewie, który był najbardziej ulubionym miejscem moich córek (resztki jeszcze tam są) też jej pewnie nie sprzyjał :oops:


Wyrastające z pnia konary też są porażone (jedna jest prawie cała pusta w środku),

natomiast gałęzie wyrastające z tych konarów są ... zdrowe, nawet z tego pustego w środku konara !!!, wobec czego drzewo owocuje i ma bardzo dużo liści. Żeby odciążyć te chore konary, w ubiegłym roku dokonaliśmy radykalnego prześwietlenie korony (cięcia zabezpieczyliśmy funabendem), również z obawy przed złamaniem sie konarów.


Wiem, że jabłoń jest bardzo stara i chora, ale pomyślałam sobie, że może dałoby się ją jakoś wzmocnić (wybrać próchno ze środka pnia i wypełnić czymś, co by go scaliło, usztywniło ?), jeśli nie będzie innego wyjścia i drzewo stworzy zagrożenie, to je wytnę, ale może coś podpowiecie i da się tego uniknąć... z daleka nie wygląda tak źle, jak na fotkach... :? :oops:
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Drzewa w środku są "martwe", przewodzą swoją podkorową warstwą. Więc spróchniałe w środku drzewo może nadal mieć zdrowe gałęzie. Jednak pień jest osłabiony, i narażony na złamanie pod ciężarem korony lub przez wiatr. Wartościowe drzewa kiedyś wypełniało się betonem, ale nie wiem, czy ta metoda nadal jest stosowana. Możesz spróbować wypełnić gliną. Z czasem beton będzie odstawał, a w szparach zalęgną się owady i będzie sie dostawać niszczycielska woda.
Nastolatki z tej jabłoni juz nie zrobisz, ale może przedłużysz jej trochę zycie...
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Mój wujek właśnie poprzez wlewanie betonu z pień "uratował" swoją wiekową jabłoń, też o tym myślałam, ale miałam podobne wątpliwości do Twoich, no i sadziłam, że może są jakieś lepsze metody...
Właściwie zależy mi na wzmocnieniu tego pnia i konarów, żeby to drzewo całkiem się nie rozsypało...
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ave nawet jeśli się uda ją na parę lat jeszcze podratować to zacznij myśleć o zastępstwie - jabłonki szybko gniją - znajomi mieli bardzo starą jabłoń na działce, pień zalali betonem ale po 2 latach przyszły straszne wichury i ostał im się tylko betonowy fragment pnia - i później nie wiedzieli co z nim zrobić bo beton wlał się głęboko w puste korzenie :/

więc może warto międzyczasie coś w pobliżu podsadzić żeby sobie już rosło

na samą biedną jabłonkę trochę pomysłu nie mam :/
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Dzięki Dianek - wszystkie wypowiedzi są dla mnie ważne - to dobry pomysł z tym "zastępstwem" - przecież zdaję sobie sprawę, że to drzewo wiecznie żyć nie będzie... raczej nie zdecyduję się też na drzewo owocowe... Teraz na ogół same karłowe produkują...

a może podpowiecie mi co posadzić obok - żeby rosło w miarę szybko i dawało cień (czyli miało gęstą koronę... ?
Awatar użytkownika
bishop
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5191
Od: 4 cze 2008, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wsi/prawie środek Polski
Kontakt:

Post »

Ewo, grusze i czereśnie nadal można kupić wysokopienne.
Jabłonie też, ale trzeba zwracać uwagę na podkładkę. Niemniej są dostępne wysokie jabłonie, wczoraj o tym czytałem, tylko nie pamiętam na jakich podkładkach. :oops:
Pozdrawiam - Krzysiek
Mój czasopożeracz
cx

Post »

Witam.
Od kilku lat absolutnie nie stosuje się żadnych wypełnień w pustych pniach,czy spróchniałych.
Jeżeli to możliwe to wartoby oczyścić wnętrze pnia,w tym celu należy albo posuwać się od góry w dół do zdrowego-problematyczne,albo poniżej rozwidlenia wyciąć pilarką małą szczelinę,aby przez nią można byłoby oczyśicić ranę.Oczyszczoną ranę zasmarować i tak powiększyć -uformować otwór aby woda opadowa wypływała.
Podeścik zdemontować.I najtrudniejsze,jest duże prawdopodobieństwo rozłamania się konarów,chyba najlepiej byłoby zamówić u ślusarza lub kowala,solidne obejmy z płaskownika ~3-5mm,z uchwytami do przypięcia np śrub rzymskich,aby naprzeciwległe konary poskręcać ze sobą.Można też wykonać podpory,ale wykonanie odpowiednich podpór dla tego drzewa wydje mi się być trudniejsze niż obejmy.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
dianek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 895
Od: 24 lip 2008, o 11:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Ave jeśli nie owocowe ale szybkorosnące to proponuję Tulipanowca np w odmianie 'Aureomarginiatum' - jest niższa od gatunku i szybko rośnie - można dostać nawet okazy które mają już 2,5m wysokości (niedawno klientowi taki dostarczaliśmy za 250 zł) - wydatek ale mamy już spore drzewko
glediczja również szybko rośnie i ma bardzo ozdobne owocostany
korkowiec amurski również szybko rośnie ale nie jest jakimś gigantem
jesion pensylwański o ozdobnych liściach - w odmianie 'Aucubifolia' też bardzo fajny jest
Surmia bignoniowata w czystym gatunku
No i brzozy szybko rosną

jak coś mi jeszcze przyjdzie do głowy to napiszę
Pozdrawiam, Diana
Mój ogródek
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Post »

Krzysztofie, Dianku - bardzo Wam dziękuję za rady - będę miała o czym myśleć...
Prawdopodobnie zastosuję oba warianty - spięcie naprzeciwległych konarów i... posadzenie obok nowego drzewa.
mila1003
200p
200p
Posty: 487
Od: 9 mar 2009, o 10:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Podpinam się pod wątek, choć moje drzewko nie jest stare, u mnie drugi rok. Po zimie zobaczyłam takie coś jak na zdjęciu, wycięcie gałęzi - - pierwsze zdjęcie - chyba nie wchodzi w grę ale może uda się ją jakoś uratować? To z drugiego można by wyciąć więc jeśli uważacie że tak lepiej to z tym drugim nie ma problemu, ale z pierwszym nie mam pomysłu.

Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
pogotowie ogrodnicze
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1407
Od: 23 wrz 2005, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Obrazek

usuń mniej więcej tak jak zaznaczyłem(jedną oczywiście) resztę wydłutuj i zamaluj w/g mojej receptury
Nie wolno dopuszczać do tego typu rozgałęzień
Pozdrawiam. Janusz Ogrodowy Lekarz
diagnostyka na facebooku
Internetowe Pogotowie Ogrodnicze ...
Fallenangelv
---
Posty: 1822
Od: 5 sty 2009, o 10:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

Podepnę się z ciekawości.
Widziałem w programie jak ,,fachowcy''? wypełniali ubytki w pniach starych drzew pianą montażową?Co o tym myśleć?
sadownik
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 4 sty 2010, o 19:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Stara chora jabłoń, spruchniały pień

Post »

A może mi ktoś powiedzieć jak uzupełnić dosyć duży(lecący przez prawie całą jabłonkę) ubytek kory :?: na razie zasmarowałem to białą farbą emulsyjną żeby korniki się nie czepiały drzewa,chociaż i tak już w nim są :cry:
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”