Keiki (nowy przyrost) - porady

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Na dniach będę zmuszona oddzielić keikusia ponieważ zasycha mi pęd kwiatowy :roll:
W "czym"(keramzyt,podłoże dla storczyków :roll: ) go trzymać i jak o niego dbać?
Obrazek Obrazek
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Tutaj odpowiedź.

http://pl.storczyki.wikia.com/wiki/Keiki

Najlepiej keiki trzymac w sphagnum i chipsach kokosowych. Albo w sphagnum i "korze kanadyjskiej" (dostępna jako podłoże do terrariów)
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Dziękuję :D
U siebie na pewno nie dostanę tych rarytasków(wielkie oczy robili gdy szukałam mgiełki to co dopiero tego :? ) :roll: czy mogą być w LM i ile przykładowo kosztują?
Jak z "moczeniem" skoro są to tylko trzy niewielkie korzonki?
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Sphagnum jeśli jest samo to wystarczy jak jest moczone raz na 1,5 tygodnia przy średnicy doniczki ok. 9cm i wilgotności na poziomie 50% w otoczeniu. Inaczej mówiąc tak było u mnie. Doniczkę wstawiałem do miski zalewałem, czekałem kilka minut, wyciągałem i tak sobie stało na parapecie wschodniego okna. Innym razem stwierdziłem, że lepsza będzie czysta sama kora ze sphagnum.

Jak nie możesz znaleźć tych składników to zrób inaczej. Kup sobie kawał wełny mineralnej(nie waty szklanej) (taka do ocieplania budynków) i pokrój w kostkę 0,5cm x 0,5cm do tego dodaj samej czystej kory dobrze przebranej i przepłukanej w proporcji 1 do 1 i też powinno być dobrze. efekt będzie ten sam.
Awatar użytkownika
darla80
1000p
1000p
Posty: 1299
Od: 29 sie 2008, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Sokółka/podlaskie

Post »

Bardzo dziękuję za rady :D -operacja przeprowadzona pomyślnie-pacjent żyje :wink:
Fotorelacja w moim wątku.
Mam jeszcze tylko dylemat z ewentualnym zasilaniem nawozem(dawka na pewno tyci...ale od kiedy?) :roll:
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

Czytam o keiki wszystko co mi wpadnie w ręce. Wkrótce czeka mnie usamodzielnienie 5 keików i chcę o tym wiedzieć jak najwięcej, by nic mnie nie zaskoczyło.
Dzięki za wszelkie rady, również co do zastąpienia sphagnum czymś innym. Proszę o więcej Waszych doświadczeń z oddzielania keiki.

Jedno z moich keików dziś wygląda tak:
Obrazek
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Odnosnie keiki i jego wywoływania kiedyś napisałem:
volcowitch pisze: Pasta z ukorzeniaczem nie działa. A to, że czasem z oczka wyjdzie keiki, a czasem pęd to czysty przypadek.

O prawdziwej paście tutaj: http://pl.storczyki.wikia.com/wiki/Keiki

Więcej dla zainteresowanych pastą hormonalną

http://www.rv-orchidworks.com/orchidtal ... phals.html

W jej skład wchodzi ten sam hormon którego używa się przy hodowli in vitro z merystemów. A te z kolei znajdują się w uśpionych oczkach.
Dziś dostałem na maila informację on hodowcy amatora z Tajlandii. Pisze w niej o możliwości zrobienia takiej pasty w domowych warunkach.
Otóż kokosy - ich miąższ i mleczko kokosowe mają wysoki poziom cytokininy. Można używać sproszokwanej wody kokosowej (dostępna w sprzedaży w Polsce)z wazeliną. Daje pozytywne efekty.
ultramarynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 sie 2009, o 08:50

Keiki, keiki, keiki

Post »

witam, szukałam porady na internecie co do keików i znalazłam to forum. Moje keiki są już w doniczce, zasadziłam wszystkie 3 razem (tak, były aż 3!). Niestety obawiam się, że w tym przypadku jest tak, jak czytałam gdzie indziej, że to była reakcja rośliny chcącej przetrwać (roślinka mi pada). Musiałam odciąć keiki gdy nie były jeszcze wystarczającej wielkości, (owszem miały korzonki ale króciutkie) bo zaczynała usychać łodyga na której rosły. Mam nadzieję jednak, że wszystko będzie dobrze :)
Mam jednak jeszcze jedno zmartwienie. Moje storczyki bardzo ładnie kwitły do pewnego czasu. Jednak gdzieś już od prawie roku wszystkie (4) wypuszczają piękne liście, na kolejnym znów pojawił się keik ale tylko jeden z nich wypuszcza pęd z kwiatami. Czy mam się czym martwić? Wyglądają na dorodne, rozmnażają się poprzez keiki ale słabo kwitną. Dlaczego tak jest? Na domiar złego storczyki mojej mamy wyglądają na marniutkie, mają cieńkie łodyżki, mało liści a kwitną jej non stop!

Nie jestem biegła w hodowli storczyków i w ogóle "nie mam ręki do kwiatów" :wink: ale chcę się postarać jeśli tylko mogę, by pięknie rosły i kwitły

dzięki za każdą wskazówkę

pozdrawiam
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Re: Keiki, keiki, keiki

Post »

Witaj na naszym forum. Najwspanialszym jeśli chodzi o rodzinną atmosferę, a przy tym trafność uwag i porad.

Zacznę od tego, że ze storczykiem w kwestii kwitnienia jest jak ze śledziem - jeden drugiemu równy nie jest :)

Powiem teraz coś co jest generalnie bardzo ogólne i żadnej nauki z tego nie wyciągniesz, ale to cała prawda na ten temat. Storczyki marketowe to są genralnie hybrydy czyli rosliny w naturze nie występujące. Są one krzyżówkami, które są siódmą wodą po kisielu i mają bardzo dziwne drzewa genealogiczne. Dlatego nikt nie jest w stanie podać co może być przyczyną, że jeden storczyk (Phalaenopsis bo o nich mowa) kwitnie częściej, a inny rzadziej (zakładając, że oba są tak samo uprawiane [podlewane, mają tą samą temperaturę, to samo nasłonecznienie, tą samą wilgotność itd]). Tak samo jest z keiki (to słowo się nie odmienia przez osoby ani przypadki). Takie storczyki marketowe/kwiaciarniane gdzieś w swoich przodkach mogą mieć gatunek który miał skłonność do wytwarzania keiki. Inny powód to taki jak wspomniałaś to że roślina chcąć przetrwać wypuszcza keiki na łodygach kwiatowych. Ostatnim powodem może być nagromadzenie hormonu wzrostu w danej części rośliny gdzie pojawi się keiki. Dzieje się tak przez przemysł ogrodniczy który faszeruje rośliny by kwitły - bo można było je sprzedać. Hormony się odkładają i w naszych domach powstaja z takich pokładzin keiki na pędach.

To co się dzieje z twoimi roślinami pozostawiam twojej ocenie po powyższym zaznajomieniu się z możliwymi okolicznościami jakie mogły nastąpić z twoimi storczykami.

Pozdrawiam
ultramarynka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 sie 2009, o 08:50

Jak podlewać keiki?

Post »

Witam ponownie

Mam jeszcze pytanie odnośnie postępowania z młodymi sadzonkami. Czy podlewa się je częściej niż dorosłą roślinę (pomyślałam tak ze względu na króciutkie korzonki)? Jak często mam je zasilać?

pozdrawiam

Agata
Awatar użytkownika
Baryczka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3109
Od: 8 wrz 2008, o 12:25
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Baryczy

Post »

Agatko, młode roślinki potrzebują więcej wilgoci. Słusznie myślisz, że trzeba je częściej podlewać, bo maja małe korzonki. Ja moje nawożę tak jak dorosłe, czyli rzadko. Nie wiem jak robią inni.
* Moje miejsca na forum *
Pozdrawiam! Kamila
Daniel84
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 12 cze 2005, o 14:37

Keiki - przyrost który powstał na storczyku

Post »

Witam.

Mam Pytanie.

Ponad rok temu kupiłem storczyka który po pewnym okresie przekwit, kiedy ponownie zakwit
od korzeni puściły się nowe odnogi na których aktualnie wychodzą już pąki kwiatów.
Dziwi mnie ,iż na starej odnodze w dwóch miejscach powstały małe liście wraz z korzeniami.
W związku z tym mam pytanie co zrobić z tymi dziwnymi przyrostami pokazanymi na zdjęciu,
Czy można ten przyrost odciąć i wsadzić do nowej doniczki i w ten sposób można by było
posadzić nowy storczyk i jak to zrobić jeżeli jest to możliwe ?

Na zdjęciu przedstawiam te dwa przyrosty z małymi liściami które powstały na starej odnodze.

Obrazek Obrazek

Proszę o pomoc i odpowiedz.

Za pomoc i odpowiedz bardzo dziękuje

Z Poważaniem
Daniel
Awatar użytkownika
renata75
1000p
1000p
Posty: 1604
Od: 5 kwie 2008, o 16:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gliwice

Post »

Danielu jak najbardziej obetnij i wsadź do nowego podłoża, gratuluję keiki.


Pozdrawiam :P
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”