Początek mojego ogrodu - Beata B

Zdjęcia naszych ogrodów.
ODPOWIEDZ
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Początek mojego ogrodu - Beata B

Post »

Obrazek Obrazek
:?: Witam, nie mam pojęcia co z tym zrobić. Wiosną stały kałuże, a teraz ziemia jest sucha jak pieprz. Ktoś mi tłumaczył, że jest to teren o wysokim poziomie wód gruntowych. Nie ma tam i pewnie długo nie będzie żadnego rowu (wójt gminy patrzył się na mnie jak na kosmitę kiedy mu o tym napomknęłam), a marzy mi się ogród, a nie tylko przydomowe kaluże. Może ktoś z Panstwa ma jakieś doświadczenia w tym zakresie.
Awatar użytkownika
Agdula
200p
200p
Posty: 313
Od: 16 kwie 2007, o 09:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam :D
ja też mam podobnie na działce... tylko mam ogrodzone i trochę wyżej dom podciągnięty ;:25

Jak jest sucho to łopaty się nie włoży a jak pada ...to popływać można.
Taki urok gliny. A do tego jeszcze prace budowlane.

Ja narazię wsadzam po parę roślinek... jeszcze tu nie mieszkam, więc nie zabardzo chce mi się robić. Ale uważam, że jak się posadzi sporo roślin, trochę się rozrosną ( chodzi o korzenie) to wtedy woda nie będzie stała.

Tu gdzie na razie jeszcze mieszkam, było poczatkowo tak samo a teraz minęło 6 lat to nic nie stoi..i wszystko ładnie rośnie .

Ale jestem iekawa opini innych ;:2
Agdula
Mądrość wabi-sabi: Nic nie jest doskonałe, skończone ani wieczne.
W prawie dzikim ogrodzie ...
Awatar użytkownika
pan od ciasteczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 27 maja 2007, o 17:21
Lokalizacja: Wlkp

Post »

Witaj

Jestem na tym samym etapie. Błąkam się po szkółkach ogrodniczych, żeby chociaż popatrzeć na rośliny i snuje ogrodowe plany. Jeśli działka ma naturalny spadek to można pomyśleć o jakimś drenażu.
Ale i tak przyroda zrobi swoje, zobaczysz jak założysz zwykły trawnik.
Awatar użytkownika
grazyna56
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 706
Od: 10 lut 2007, o 20:28
Lokalizacja: łódż

Post »

Wspólczuje Wam, pracy przed Wami dużo ,ja nie wiedziałabym od czego zacząć ,ale jak sie uporacie z budową, bedzie czas na rośliny ,Natomiast na początku posadziłabym juz drzewa i tuje świerki i krzewy ,niech sobie rosną .Zawsze można wykopac i przenieść w inne miejsce, nic sie im nie stanie .
cudze błędy mamy przed oczyma ,własne za plecami
Pozdrawiam Grazyna
Awatar użytkownika
smn2000
100p
100p
Posty: 152
Od: 27 cze 2006, o 20:17
Lokalizacja: Chojnice, pomorskie

Post »

Na drodze najlepiej wysypać gruz i kamienie żeby samochody się nie topiły.
Szymon
Awatar użytkownika
Wisienka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 4094
Od: 9 lis 2006, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Strefa 6a

Post »

Beato, a czy Ty masz chociaż wokół domu dreny położone ?!
Mój teren to też glina. Na własną rękę zrobiliśmy rów odwadniający (tzn.kiedyś tam był, ale wszystko pozarastało, poniszczyło się, tak że trzeba było na nowo go robić). Teren jest częściowo zdrenowany. Częściowo - bo część drenów niestety została zniszczona przez poprzednich właścicieli i przez naszych fachowców. Nie mamy planów ich rozmieszczenia i nie wiemy nawet w których miejscach są.
Ale wszyscy nam mówią, że drenaż jest najważniejszy. Tak że radzę o tym pomyśleć!
Ale i tak na wiosnę mamy trochę mokro, tyle że trawa rośnie a latem też nie da się wbić łopaty.
Taki urok gliniastej działki!
Ale faktycznie na obrzeżach możnaby było już sadzić jakieś krzaki i drzewa. Jak znajdę
w moich ulubionych link do informacji, co najlepiej na takiej glebie posadzić, to Ci go podeślę.
Pozdrawiam serdecznie
Awatar użytkownika
pan od ciasteczek
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 27 maja 2007, o 17:21
Lokalizacja: Wlkp

Post »

Ja planuję zacząć od pokrycia ogrodzenia szybko rosnącym i mało wymagającym pnączem (np. Clematis botaniczny Bill MacKenzie, polecam stronę www.clematis.com.pl ) Po kilku miesiącach będzie zieloną osłoną przed wiatrem i ciekawskimi sąsiadami ;) W tych warunkach łatwiej będzie sadzić kolejne, bardziej wymagające rośliny. Myślę, że na początku dobrze jest sadzić to co rośnie szybko i w miarę bezproblemowo.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Drenaż działki to konieczność,którą docenisz szczególnie wtedy jak tam zamieszkasz Beato.
Warto to przeprowadzić-wierz mi.
Zrób to jednak wtedy gdy po terenie przestanie jeździć ciężki sprzęt,nie wcześniej. :!:
A o ziemi gliniastej rozmawialiśmy na forum m.innymi TUTAJ.Pozdrawiam.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Post »

Dziękuję serdecznie. Co do drenażu to gmina zapewnia mnie, że dzialka go posiada, ale to bajka wyssana z palca, a rowu melioracyjnego nie ma i nie pozwolą mi wybudowac, bo jak mi wyjaśniono nie przewidziano go w planach. :( O drogę stoczyłam batalię, już na szczęście trochę ją udało się poprawić, no i pogoda sprzyja. Ale na pewno skorzystam z rady zeby ją bardziej utwardzić. Na razie siedzę i prawie płaczę, bo nie wiem od czego zacząć. Moje jedyne osiągnięcie to 7 krzaczków truskawek, które niespodziewanie znalazłam na działce, okopałam i wypieliłam ich otoczenie, aha i udało mi się wygrać batalię z moim mężem, który chciał usunąć wszystkie drzewka(moje piękne brzózki), zaorać całą działkę , położyć trawę i dopiero budować ogród. Może ma i rację, ale te drzewka są piękne, myślę, że można stworzyć przy ich udziale dziki zakątek, tym bardziej,że działka ma 2000m
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Przykro mi ....
Łatwo się usuwa istniejące nasadzenia (bo to nie moje) i sadzi od nowa ale na efekt trzeba czekać długie lata.
Wy już macie podstawy -kilkuletnie drzewa i świetnie,że umiałaś je wybronić przed decyzją męża.
Życzę wytrwałości i powodzenia w urządzaniu swojego miejsca....
Na czas budowy można wykopać jakiś ogromny dół w którym będzie się zbierała woda gruntowa co odwodni resztę terenu,a ten dół może się okazać w przyszłości urządzonym już(zarośniętym) stawem.
Zaplanuj tylko właściwe jego miejsce,a ziemię z jego wykopu rozprowadż po terenie lub usyp skarpę.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Post »

Nareszcie ktoś mnie wspiera, ufff..., dziękuję. :D . Rzeczywiście nie miałabym nic przeciwko małemu stawikowi. Jak widać na drugim ze zdjęć usypanie skarpy jest już w planach :roll:
Beata B
100p
100p
Posty: 161
Od: 30 maja 2007, o 15:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Okolice Łodzi

Post »

Mam jeszcze jedno pytanie czy ktoś z forumowiczow kupował rośliny w centrum Tracz? Czy rzeczywiście mają tak dobry asortyment?
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Beato jesteś z okolic Łodzi?? :D
Wpisz proszę tę informację w profil-przyda się nie tylko Tobie. :D
Tracz jak większośc dużych szkółek- miewa ciekawy asortyment .
Mam od nich kilka bylin,krzewów nie kupowałam.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Mój piękny ogród. ZDJĘCIA OGRODÓW”