Świerk (Picea) - choroby, szkodniki

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Nieszczęścia chodzą parami.Po zaatakowaniu rośliny przez szkodniki przy okazji często pojawia się infekcja grzybów.Polecam oprysk Topsin M 70 WP.
Proszę o aktualne zdjęcie.
Pozdrawiam Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Bardzo dziękuję za pomoc Erazmie. Oczywiście przeczytałam posty w temacie: Kolory usychania iglaków i już jestem bogatsza o Wasze doświadczenia. Dziękuję za podpowiedź co do oprysków, chociaż nie wiem gdzie je dostanę. W sklepach są tylko odżywki do iglaków. Czy te narośla (przypominające kuleczki ) na gałęziach to robota Osutka? Jak on się rozwija na roślinie?
I jeszcze jedna wątpliwość: czy wspomniane opryski mogą być stosowane na miniaturowych iglakach jak te moje? Pozdrawiam.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

leo pisze:...czy wspomniane opryski mogą być stosowane na miniaturowych iglakach jak te moje? Pozdrawiam.
Opryski dostaniesz w sklepie ogrodniczym. Możesz opryskiwać nimi miniaturowe iglaki.
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Cieszę się że nie będę musiała pożegnać się z moimi iglakami, bo rosną u mnie już ponad 3 lata. Jeszcze raz Wielkie Dzięki! ;:215 ;:26
luc
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 22 lis 2006, o 06:54
Lokalizacja: Chełmno, Kuj - Pom

Post »

Sadzę ,ze przedziorek zaatakował Twojego swierka.On własnie teraz żeruje.Talstar na pewno bedzie skuteczny
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Tak przędziorek nie jest tu bez winy, ale co znacząte kuliste narośla widoczne na zdjęciach?
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Te"narośla" to czerwce.Oprysk Mospilan 20 SP.
Pozdrawiam Adam :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6950
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Talstrar działą do 20 stopni. A ostatnio trudno o taka temperaturę. Mospilan ...
Pozdrawiam Andrzej.
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Erazmie dzisiaj wieczorem zrobiłam oprysk Talstarem. Mam nadzieję, że poskutkuje. Kto mi powie jak często mam robić ten oprysk?
Adamie dziękuję za diagnozę. Czy czerwce spowodowały brunatnienie igieł na moim iglaku? Talstar podziała na nie choć trochę, czy nie mam się co łudzić? Koniecznie mam zrobić oprysk Mospilanem? Mogę stosować dwa opryski jednocześnie? Pozdrawiam Leo ;:113
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Brunatnienie igieł spowodowane jest przez czerwce. Czerwce nie wykluczają jednoczesnego występowania przędziorka.Talstar nie tylko ze względu na temperaturę może nie zadziąłać na czerwce.Czasem i Mospilan to za mało.Wtedy stosujemy Confidor 200 SL lub Actellic 500 SC. Termin następnego oprysku podawany jest przez producenta.
Jednoczesne stosowanie preparatów może doprowadzić do uszkodzenia roślin.Można to robić jedynie w oparciu o tabelę mieszania środków ochrony roślin.
Pozdrawiam Adam :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Byłam pewna, że znajdę informację jak często stosować oprysk na opakowaniu Talstaru. Jednak jest tam tylko podany okres karencji co do zbioru, od czasu oprysku, roślin o jadalnych owocach. Teraz jest chłodniej i może Talstar lepiej by zadziałał. Nie wiem jednak kiedy mogę zrobić drugi raz ten oprysk?! Poradźcie coś proszę.
Adamie spróbuję też jednym z tych środków co mi poleciłeś, ale czy w tym wypadku mogę natychmiast opryskać bez względu na poprzedni zabieg? I jeszcze jedno pytanie: te brązowe igły już nie odżyją tylko opadną tak? Pozdrawiam serdecznie. Leo ;:100 ;:100 ;:100
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

leo pisze: Adamie spróbuję też jednym z tych środków co mi poleciłeś, ale czy w tym wypadku mogę natychmiast opryskać bez względu na poprzedni zabieg? I jeszcze jedno pytanie: te brązowe igły już nie odżyją tylko opadną tak? Pozdrawiam serdecznie. Leo ;:100 ;:100 ;:100
Możesz opryskać natychmiast polecanymi środkami + Superam.Przy oprysku w wysokiej temperaturze Talstar i tak odparował zanim zaczął działać.
Brązowe igły są już martwe.
Pozdrawiam Adam :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
leo
---
Posty: 272
Od: 18 maja 2007, o 10:37
Lokalizacja: Radom

Post »

Rozumiem Adamie, ale moich naiwnych pytań ciąg dalszy. :roll: Zastanawiam się po czym w takim razie poznam, że środek zadziałał skoro igły i tak opadną? :? W jaki sposób zabezpieczyć inne iglaki, które stoją obok? Mogę profilaktycznie je opryskać? Takim stężeniem środka jak te chore, czy słabszym? :lol: I wreszcie kto wie jak często mogę opryskiwać iglaki Talstarem? Sory, ale właśnie walczę o ich "być, albo nie być"... ;:88 Jak przegram będę musiała wsadzić nowe rośliny ;:136
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”