Pomocy

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
ODPOWIEDZ
polo88pp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 maja 2009, o 20:30
Lokalizacja: Siedlce

Pomocy

Post »

witam . Mam juz od jakiegos czsu staw ale byl nie uzyteczny porosniety tatarakiem ale w tamtym roku zostal powiekszony i opglebiony ale niestety w tym roku mam problem z glonami nitkowatymi porosly mi caly staw okropnie to wyglada:( prosze o jakies rady w tej sprawie ? wymiary stawu mniej wiecej 20 na 30 metry
Awatar użytkownika
seedkris
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3786
Od: 1 lut 2009, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie 5 min > Białystok

Post »

Witam. A jakie rośliny teraz w nim rosną?. Może jest ich zbyt mało aby zdążyły oczyścić wodę.
Pozdrawiam z Podlasia seedkris
polo88pp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 maja 2009, o 20:30
Lokalizacja: Siedlce

Post »

jak na razie jest tego nie za duzo.Posadzilem w tym roku zokolo30 lili
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Pomocy

Post »

polo88pp pisze: ? wymiary stawu mniej wiecej 20 na 30 metry
Powiedz przede wszystkim do jakich celów ma służyć ten staw. Czy to ma być staw jedynie hodowlany, czy ozdobny, a może obie rzeczy razem.
Jeszcze kilka pytań. Jaki ma kształt, ile jest w nim ryb, jak głęboki jest staw, jak wysokie ma burty, mam nadzieję że ziemi po powiększaniu stawu nie obłożyłeś wokół w formie wału, i czy pomyślałeś o pólkach na rośliny wodne we wnętrzu stawu i jakie są w nim sezonowe wahania poziomu wody. Może podrzucił byś fotki stawu.
Chodzi o to, ze większość roślin strefy płytkiej i bagiennej, nie schodzi niżej niż 50 - 60 cm, jedynie oczeret jeziorny i trzcina, mogą rosnąć głębiej tzn. do ok 1m. Te właściwości można wykorzystać przy budowie półek na rośliny sadzonych bezpośrednio w podłożu, bez obawy, że w przyszłości rozprzestrzenią się zbytnio po dnie stawu. Staw powinieneś obsadzić tak, aby docelowo w stawie rosło ok 5 - 6 roślin na 1m2 powierzchni stawu. Przy obsadzaniu trzeba pamiętać, że po 3 latach ilość roślin zwiększa się średni 10-cio krotnie.
Dobrze by było zrobić w obrębie stawu strefę bagienną w formie np. szerokiej półkolistej półki z krawędzią od strony toni wodnej stromo opadającej do dna stawu. W zasadzie kształt tej strefy uzależniony jest od kształtu stawu. A tego na razie nie znam, aby móc Ci coś szczegółowo doradzić, poza tymi ogólnymi wskazówkami.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
polo88pp
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 22 maja 2009, o 20:30
Lokalizacja: Siedlce

Post »

witam ogolnie ma on sluzyc do chodowli nic pieknego nie chcem robic z niego . Co do ksztaltu to jest lejkowaty ryby sa ale wszystko jeszcze male nic wiekszego, co do burt to sa zarowno z lagodnym zejsciem jak i strome siegajace najwieksza glebokosc okolo 2metry a srodek stawu jest plytki siegajacy 0.5 metra. Wal musialem zrobic gdysz mieszkam blisko rzeki i we wczsniejszych latach woda sie laczyla ze stawem teraz moge bezpiecznie napuscic ryb, woda od zimy opadla na pewno o metr. wszystko to probuje sciagac ciagajac po dnie .
kiler
50p
50p
Posty: 72
Od: 20 mar 2006, o 01:07
Lokalizacja: Słubice

Post »

amury sprawdzaja sie w takich stawach jako konsumenci wszystkiego co zielone(dosłownie-nawet trzcinę przy brzegach potrafią wyciąć) ale masz strasznie płytki ten staw (0.5 metra) wiec nie wiem czy amury by tutaj dały rade przezimować, to jest dosc spory powierzchniowo staw wieć chemii nie ma co nawet ruszac wiec pozostaje staw obsadzic szybko rosnącymi roślinami by stanowiły skuteczna konkurencje dla glonów.
pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”