Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
bartek802
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2009, o 10:18

Post »

Witam, ja sadziłem mango już 4 razy i zawsze nasiono gniło. :(
Teraz spróbowałem 5 raz i... wypuściło małego korzonka. :lol:
Może wreszcie coś z tego będzie...
Awatar użytkownika
Dorota.W.
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 mar 2009, o 12:11

Post »

Witam, ja też się pochwalę...Otóż około 7-8 tyg.temu mój mąż włożył do doniczki pestkę mango.Nic szczególonego nie robiliśmy z nią,tzn.po zjedzeniu położył na grzejniku na parę godzin i to wszystko.Potem do doniczki z ziemią.Żadnych specjalnych zabiegów.Nie myśleliśmy nawet,że coś urośnie i posadziłam zaszczepkę grubosza.I dzisiaj niespodzianka,mango rosnie! :D :D :D ma około 5cm. Jak jeszcze troszkę podrośnie to zrobię fotkę.pozdrawiam
Awatar użytkownika
Dorota.W.
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 29 mar 2009, o 12:11

Post »

To znowu ja :wink: właśnie tak sobie pomyślałam,że może przed posadzeniem pestki należy ją trochę podsuszyć (tak jak my to zrobiliśmy)aby póżniej po włożeniu do ziemi i po podlaniu szybciej pobierała (chłoneła)wodę i pęczniała,co przyśpieszy jej kiełkowanie a nie gnicie. Wydaje mi się to logiczne ale nie jestem na 100% pewna :roll:
edith
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 27 maja 2008, o 12:31

Post »

Witam, w kwestii namaczania i kombinowania z pestką, sądzę że to potrzebne jeśli nasiono leży długo. Kilka razy testowane od razu po zjedzeniu owocu oczyścić osuszyć pestkę i do ziemi. Tak robiłam z liczi i mango. Po przeprowadzce niestety padły. Teraz zaczynam przygodę ponownie, dwa nasiona mango wyjęte z twardej skorupki, posadziłam do ziemi w dzień konsumpcji owocu. Po tygodniu zobaczyłam przebijający się czubeczek kiełka, oczywiście rozgrzebywałam ziemie, bo jestem niecierpliwa z lekka :wink: . Stan obecny mango na zdjęciu poniżej, oby ładnie rosło i nie zeżarło go jakieś paskudztwo.

Obrazek
edith
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 27 maja 2008, o 12:31

Post »

Najlepiej wsadzić pestki po w ten sam dzień, po zjedzeniu owocu, bo szybko tracą zdolność kiełkowania. Moje liczi śmiga w górę wsadziłam 5 pestek i 5 wyrosło, rozdałam znajomym. zostawiłam sobie dwa okazy.

Obrazek
Awatar użytkownika
Zgredo
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 1291
Od: 1 maja 2008, o 15:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdańsk

Post »

To ułożenie pestki boczkiem to zapewne z uwagi na trudność rozpoznania góry i dołu :) Ja też wsadziłam pięć i pięć wyrosło - wsadzałam po zjedzeniu owocu niezbyt długo tak, że pół pestki wystawało - na sztorc - i mają się świetnie. U mnie doskwiera im suche powietrze a najbardziej gustują w słoneczku wschodnim - na południowym listki zrobiły się cienkie i brzydkie. Dobrze też się czują raczej nie przelewane (u mnie)
"Wysoko mnie ceni - mówisz? Wiem, zażądałby więcej niż 30 srebrników"
Moje... wszystko
Czy wolność oznacza anarchię?
Awatar użytkownika
Adrianos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 lis 2009, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Mango z pestki?

Post »

A ja chyba zrobiłem źle bo z pestki jeszcze ma jądro w srodku i obrałem do tego jądra i dałem do szklanki i nie wiem czy mi czsem nie słuszczy się.. :uszy
__________________ :tan
Pozdrawiam.
Adrian
Awatar użytkownika
Adrianos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 13 lis 2009, o 18:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: woj. śląskie

Re: Mango z pestki?

Post »

No wiec czekajmy na okazy ;p
Nicegarden
200p
200p
Posty: 289
Od: 5 sie 2009, o 23:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: U.K

Re: Mango z pestki?

Post »

Jutro zamierzam wykorzystać w kuchni owoc mango i zrobić eksperyment 8-) :D ..zobaczymy czy szczęście mi dopisze i czy coś z pestki wykiełkuje :wink: :D .
Natura dała nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język po to, abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili.

? Sokrates
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Pęknięta pestka mango - jak posadzić?

Post »

Kupiłem sobie dziś mango z celem zasiania tej roślinki. Wydostałem całą pestkę, ale jest pewien problem.. Pestka jest pęknięta.. Wsadziłem do wody na 10 dni jak radzą tutaj--> http://forumogrodnicze.info/viewtopic.p ... ngo#p74298
ObrazekMoże wyciągnąć z wody i prosto do ziemi?
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Mango

Post »

Jasne że do ziemi. :wink:
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Mango

Post »

ok czyli pesteczka leci do ziemi:) :D
No i jeszcze jedno przykryć czymś to?(butelka, folia..)
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pęknięta pestka mango - jak posadzić?

Post »

Cieniutka warstwa ziemi wystarczy, utrzymuj poprzez zraszanie ziemie na wilgotnym poziomie ale by nie było błota w doniczce. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”