Porosty na drzewach i krzewach

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
RAVENSHEART
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 mar 2009, o 23:56
Lokalizacja: Łódź-okolice

Porosty na drzewach i krzewach

Post »

Witam

Na drzewie jabłoni znajdują sie takie narośla.Po przeszukaniu internetu doszedłem do wniosku ,że są to prawdopodobnie porosty - pustułka pęcherzykowata.Nadal niestety nie wiem czy należy je zwalczać (jeśli tak to jak? ), czy zostawic w spokoju ?.

Działkę niedawno kupiłem i jest to moja pierwsza wiosna z jabłonkami.Początkowo miałem je wyciąć,ale z ciekawości dałem im jednak szansę.
Po przejrzeniu forum dokonałem już mojego pierwszego eksperymentalnego przycięcia :) , zastanawiają mnie jednak te narośla ?
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kiedyś trafiłam na artykuł o porostach, i była tam tabela, wg której można było zorientować się, jaka jest czystość powietrza w danej miejscowości. Porosty bowiem do swego życia potrzebują dosyć czystego powietrza,określone gatunki powyżej pewnych zanieczyszczeń nie występują.
Ciekawe, czy Twoja pustułka jest "czyściochem"?
Waleria
RAVENSHEART
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 mar 2009, o 23:56
Lokalizacja: Łódź-okolice

Post »

Jeśli to ona to należy do 4 grupy porostowej - średnich zanieczyszczeń.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Podaj , przynajmniej orientacyjnie, miejsce zamieszkania, na tym Forum rzecz bardzo przydatna.
Waleria
Awatar użytkownika
olcia123
100p
100p
Posty: 123
Od: 11 maja 2007, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.

Post »

Mam już swoją działeczkę ponad 20 lat . W sobotę, po raz pierwszy, zobaczyłam taki sam kwiatek na swojej jabłoni. Zatkało mnie . Jest śliczny, ale co z nim zrobić ? Może to szkodnik. Zaznaczam, że działka połozona jest blisko rozlewiska Warty.
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Może to delikatnie zeskrobać i posmarować ranki maścią Lack Balsam , lub inną zabezpieczającą obcięte gałęzie ?
Pozdrawiam.
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
RAVENSHEART
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 mar 2009, o 23:56
Lokalizacja: Łódź-okolice

Post »

Waleria pisze:Podaj , przynajmniej orientacyjnie, miejsce zamieszkania, na tym Forum rzecz bardzo przydatna.
Już uzupełniłem - okolice Łodzi,działka tuż przy lesie.

pelagia72 - też o tym myślałem i chyba tak zrobię.
MirekL
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 3567
Od: 10 lis 2008, o 20:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Żyj i daj innemu żyć. Ładne. I nieszkodliwe.
mario244
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 kwie 2009, o 07:37

Mech na krzewach

Post »

Jak zwalczyć mech porastajacy korę krzewów ? Od jakiegos czasu zauwazyłem że kora na wszystkich krzewach , wierzbie , głogach, róży w ogrodzie porosnieta jest mchem. W trawie mchu nie ma. Jak go zwaczyć , bo jak tak dalej pójdzie wszystko mi uschnie. Czy sa jakies opryski od mchu ?
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

I tak Ci uschnie...
tzn... przepraszam, po kolei- witaj na forum!
Po drugie od mchu nic Ci nie uschnie- to nie pasożyt. Natomiast jeśli jest, to dziękli wilgoci, która podtrzymuje jego funkcje życiowe, czyli(jeśli to krzewy) z powodu słabego cięcia, starości bądź innego zniedbania i spowolnienia wzrostu. A to już może zaszkodzić. Czasami. Może zrób jakieś fotki, co?
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1008
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

maryann pisze:I tak Ci uschnie...
Dobry komentarz ;:18

Ludzie nie przesadzajmy, nawet rośliny z półpasożytem jakim jest jemioła dają sobie radę.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A gdzie rosną te omszone rośliny? U mnie, nad jeziorami i strumykiem, nawet młode i rzetelnie strzyżone krzewy porastają mchem, albo właściwie jakimiś porostami. Wilgotność w powietrzu dochodzi czasem do 150% :D A na pewno jest zawsze bardzo wysoka i tego w żaden sposób nie mogę okiełznać.

Czy to szkodliwe? Nie wiem, znalazłam różne, rozbieżne opinie na ten temat. Czy będę to likwidować? Nie. Szczotka ryżowa uszkodziłaby korę krzewów, chemia mi w ogrodzie niepotrzebna, środki "naturalne" (typu wapnowanie pni) podporządkowałyby wszystkie krzewy do wyglądu wiejskiego sadu w skali mikro :lol: a i tak nie wiem, czy dałyby jakiś skutek przeciw-mszany :roll:

Godzę się na omszałe pędy i, co więcej, podobają mi się takie bardziej zielone krzewy :wink: (...to się lubi, co się ma...)
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
RAVENSHEART
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 mar 2009, o 23:56
Lokalizacja: Łódź-okolice

Post »

W książce Annette Schreiner "Drzewa w ogrodzie" znalazłem informację,że porosty należy usuwać gdyż stanowia schronienie dla jaj pasożytów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”