Cattleya- uprawa

ODPOWIEDZ
jaggnaa
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 27 kwie 2007, o 11:21
Lokalizacja: Katowice

Cattleya- uprawa

Post »

Kilka dni temu zobaczyłam w kwiaciarni katleje- no i chęć posiadania tych storczyków przeważyła nad zdrowym rozsądkiem. Wyglądają tak:
Obrazek

Obrazek

Znalazłam trochę informacji o warunkach uprawy, ale chciałam prosić o kilka dodatkowych rad. Jedna z katlei ma taki liść- czy to choroba?

Obrazek

tak wyglądają pędy i korzenie- mam nadzieję, że nic im nie dolega, ale wolałabym sie upewnić.
Obrazek

Obrazek

Poza tym, czy katleje powinny rosnąć w doniczkach przeźroczystych, czy zwykłych( bo ta druga jest w nieprzejrzystej)? Wydaje mi się, że jest im bardzo ciasno, no i po kwitnieniu chyba należy im się przesadzenie. A jak wy sądzicie?
Będę wdzięczna za każdą podpowiedź, jak najlepiej zaopiekować sie tymi ślicznotkami.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam Jagno :P

Oczywiście gratuluję nowej pasji, widzę ,ze pokusy wiodą w jej ramiona ;:23 ,
no..o w nasze też!!

A co do stanu?nowych nabytków- krótko powiem, są w dobrym stanie.
Na liściu jakaś historia, można przemyć drinkiem. Po osuszeniu lekko zapudrować cynamonem.
Oczywiście , takie znamiona trzeba obserwować, katleje miewają skłonność do infekcji
bakt/grzybowych.
Najważniejsze w katlejach są nowe przyrosty-można pod nie podłożyć troszkę sphagnum aby nowiunie korzonki miały zaczepienie.Tylko praktycznie nowe przyrosty są ważne dla storczyka na przyszły sezon.O nie trzeba dbać-reszta w doniczce to baza :P dowodzenia
oraz żródło tworzenia się nowych psb.
Doniczka przezroczysta nie jest konieczna, raczej trzymamy w innych z uwagi na konflikt-->
duża ilość słońca i rozwój glonów.
A ciasno :P to wszystkie storczyki lubią, pewnie po kwitnieniu trzeba zajrzeć co w środku, coś wymienić itp...

Jesteśmy blisko ,więc na pewno poinformuję o spotkaniach klubowych/1xw m-cu/ w Sosnowcu.Może zechcesz przyjechać??? zawsze na miejscu, z okazem w dłoni lepiej rozmawiać.Prawdopodobie będzie w listopadzie -17-tego o 14-tej.Ale potwierdzę.

http://www.orchidarium.pl/rodzaje/index.html
pewnie przyda się też ten link dla konfrontacji tego co wiesz.

pozdrawiam J ;:76 VANKA
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Cattleya Pytanie

Post »

Witajcie, nurtuje mnie pytanie. Moja cattleya ma bulwę i 2 liście, ale nad tymi liśćmi tworzy się jeszcze jedna bulwa i ma jeden liść. Czy będzie ona kwitła na tej bulwie co jest wyżej? Nie wiem czy kwitła na niej, bo już jak przysłali to taka była. A może to keiki jest?
Po prostu z jednej bulwy wyrasta druga?
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Spomiędzy liści u góry bulwy wyrasta druga bulwa tak? I ona ma jeden liść?
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

TAK dokładnie co to jest ?
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Brzmi intrygujaco :) Powiem tak. Nie spotkałem się z czymś takim do tej pory. Ale biorąc to na logikę...

Skoro wyrasta bulwa z bulwy to musi być ona młodsza od bulwy z której wyrasta. Jeśli wygląda na młodą bulwę możliwe również iż jest to keiki. Jest prawdopodobne, że jeszcze nie kwitła skoro ma jeden liśc i nie ma śladu po pochewce kwiatowej. Możliwe też, że jest to mała stara bulwa, której został jeden liść, a to, że wyrosła w takim miejscu to skutek anomalii genetycznej w roślinie i nie jest to wówczas keiki.

Bez zdjęcia ciężko konkretnie się wypowiedzieć.
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

A na cattlei są keiki ??
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Nie spotkałem się nigdy, ale kto wie może właśnie twoja katleja dokonała precedensu w Świecie przyrodniczym :)
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

Ale by było super gdyby to było keiki ! :D A tak w ogóle to co się dzieje z taką bulwą, kiedy przekwitnie ?
Awatar użytkownika
patrykgiel
500p
500p
Posty: 581
Od: 10 lut 2009, o 20:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pleszew / Miami Beach

Post »

to mój gatunek Cattleya Hybrid (Brassavola x Cattleya x Diacrium x Laelia
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Czyli nie katleja tylko iwanagara pewnie "apple blossom", ale i u tej nie pojawiają się keiki, ani inne "stworki" rosnące z czubka pseudobulwy.
Quercus
50p
50p
Posty: 76
Od: 28 lut 2009, o 13:43
Lokalizacja: Mrągowo
Kontakt:

Post »

Może to pochewka kwiatowa. Bynajmniej z Twojego opisu tak wynika. Zdjęcie rzeczywiscie byłoby pomocne.
Pozdrawiam
Danka
volcowitch
ZBANOWANY
Posty: 748
Od: 8 lip 2008, o 13:03

Post »

Też tak sobie pomyślałem że pochewka. Ale pochewka z listkiem? Brzmi jak tytuł horroru klasy B :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”