Zakładanie ogrodu od podstaw,początkujący

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
ODPOWIEDZ
pawel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 maja 2007, o 19:59

Zakładanie ogrodu od podstaw,początkujący

Post »

Dopiero zaczynam urządzać swoją działkę, na co powinienem zwrócić uwagę by uniknąć błędów jakie wy popełniliście? :oops:
Awatar użytkownika
tomala
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 10 maja 2007, o 15:20
Lokalizacja: woj. mazowiecki

Post »

Witaj serdecznie.
Mamy podobny problem.
Ja staram się uważnie czytać porady umieszczone na forum.
Dowiesz się z nich wielu bardzo przydatnych rzeczy.
Miłej lektury
PS.
Załóż swój wątek w którym będziesz opisywał swoje postępy w ogrodzie. Spotkasz się tam z wieloma ciepłymi poradami. http://forumogrodnicze.info/viewforum.php?f=2
pozdrawiam Tomek
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Popieram! Tomala dobrze radzi.

Najważniejsze jest:

*znajomość gleby
*dobór gatunków (co do gleby, nasłonecznienia, alergii domowników itp.)
*Nie sadź zbyt dużej ilości roślin bo będą się rozrastać i z czasem się okaże, że będziesz musiała przesadzać...
* czytaj wątki na tym forum dokładnie (dużo się dowiesz)

POWODZENIA!
Awatar użytkownika
maakita
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2379
Od: 17 maja 2007, o 08:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wieś pod Krakowem

Post »

Ja zakładam mój drugi ogród - moja rada na początek solidne rozplanowanie ogrodu (gdzie chcesz mieć jaki kątek), następnie porady powyżej gleba i tak dalej.
pozdrawiam Magda

Na wsi u maakity
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Witaj Pawle :D Jak już rozplanujesz ogród i bedziesz mniej więcej wiedział co i gdzie chcesz sadzić, to przed posadzeniem każdej rosliny, najpierw zdobądź o niej maximum wiadomości, nie tylko o wymaganiach, ale także wielkości dorosłych okazów i ekspansywności . To z pewnością pomoże Ci uniknąć wielu błędów. Powodzenia!
Awatar użytkownika
akilegna
Przyjaciel Forum - weteran
Przyjaciel Forum - weteran
Posty: 230
Od: 3 maja 2007, o 09:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Zielonej Góry
Kontakt:

Post »

Przypomniało mi się jeszcze coś, o czym nikt nie napisał. Mianowiecie wykorzystuj ukształtowanie terenu na swoim ogrodzie. Przykład z oczkiem. Jeśli masz zagłębienie na terenie to warto wykorzysać. Mniej czasu poświęcisz, trochę pieniędzy w kieszeni zostanie, szybciej efekt itp.

Jak coś jeszcze mi się skojarzy to napiszę ;)
Awatar użytkownika
RoksiSK
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 867
Od: 23 kwie 2007, o 15:57
Lokalizacja: Kraków

Post »

Bardzo ważne jest zagospodarowanie terenu. Musisz zdecydować, które z roślin ozdobnych i owocowych chciałbyś mieć w swoim ogrodzie. Sprawdż rodzaj gleby i upewnij się, że te roślinki będą się w niej dobrze czuły. Polecam zakup roślin w szkółkach ogrodniczych, bo tam można się wielu rzeczy dowiedzieć. Odradzam natomiast zakupy w supermarketach - ja parę razy już się "nadziałam" na promocje. I najważniejsze - czasem kupująć krzewy i drzewa zapominamy o tym, jakie rozmiary później osiągną. Powodzenia!!! ;:215
Awatar użytkownika
Gabi_43
50p
50p
Posty: 66
Od: 3 maja 2007, o 18:24
Lokalizacja: Konin

Nowy ogródek

Post »

Tu ( niestety) nędzna porada : od początku rozeznaj chwasty i walcz z nimi - szczególnie z perzem i mleczami -
póki masz dużo miejsca i możesz sie dokopać " do jądra ziemi".
Zastanów sie też nad chrzanem - czy chcesz go mieć ( jeśli masz) - usuwa się go bardzo trudno.
Czy Twój ogródek jest w " szczerym polu" , czy po kimś ?
barbarka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1005
Od: 16 maja 2007, o 22:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: pdk

Post »

Zgadzam się z Gabi ja mia lam taki problem ,
z nie którymi chwastami mam nadal :cry:
Ale nie poddaje się i walczę !Jestem na forum od niedawna i dużo czytam, zrobiłam wiele błędów w ogródku :oops: :!: (chodzi mi o umiejscowienie roślin)teraz to wiem i myślę już nad poprawą :!: Więc czytaj dużo bo tu bardzo ciekawe rzeczy są i bardzo ważne musisz mieć cierpliwość bo nie wszystko zawsze układa się jak chcemy Miłego czytania.
Pozdrawiam cieplutko Basia
Moje ogródkowe kwiatki
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Witaj Pawle. :D
Wszyscy piszą o roślinach, a ja przypomnę o paru drobiazgach technicznych.
Nie piszesz szczegółów na temat swojej działki, czy "coś" już na niej jest, czy jest "dziewicza".
Jaka by nie była, to trzeba pomyśleć o tym, kto będzie z niej korzystał i jakie ma być jej przeznaczenie.
Pomieszczenie na narzędzia, to jest oczywiste, miejsce na grilla, czyli kącik wypoczynkowy, jeżeli masz małe dziecko, kącik do zabawy, ścieżki itd.
Niczym przystąpisz do nasadzeń, to musisz przemyśleć i zrobić plan miejsc użytecznych, a dopiero później dopasowywać rośliny do warunków i potrzeb.
Awatar użytkownika
lebiodka
50p
50p
Posty: 83
Od: 19 maja 2007, o 22:52
Lokalizacja: pojezierze drawskie

Post »

Witam.
Z ciekawością zajrzałam do Twojego Pawle wątku bo jestem w identycznej sytuacji. Widzę ze forumowicze nie szczędzą porad co mnie ogromnie cieszy! :D
Już padło wiele cennych rad i widzę ze czas zabrać się za gruntowne przekopywanie tego pola wiedzy! ;:6 Jestem też trochę przerażona bo moje pochopne planowanie zagospodarowania terenu chyba jednak musze zacząć do początku... echh.........
"Śpieszmy się kochać ludzi tak szybko odchodzą (...)"
pawel
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 16 maja 2007, o 19:59

Post »

Dzięki za porady chyba zacznę o porządnego planu ogrodu. Działkę w prawdzie mam niewielkę (350 m2) ale jast to mój pierwszy własny kawałek ziemi.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6531
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

I jeszcze dwie porady (na podstawie własnych błędów :oops: ):

Woda!!! Zaplanuj jak, kiedy i czym będziesz podlewać rośliny. Chodzi o dostęp do bieżącej wody i do wody odstałej (np. w jakiejś beczce).

Kompostownik!!! Masz gdzie odkładać skoszoną trawę, resztki roślinne, niektóre spożywcze i inne? Wyrzucać szkoda, bo masz wtedy koszty wywozu śmieci, a kompost przecie wielce pożyteczny jest :)

Więcej informacji znajdziesz na forum np. http://forumogrodnicze.info/search.php bo o wszystkim już pisano :) Powodzenia!!!
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”