Heliotrop Cz.1

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
Zablokowany
Awatar użytkownika
Marta_
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 29
Od: 23 kwie 2007, o 15:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z Julianowa między Warszawą a Piasecznem

Heliotrop Cz.1

Post »

Czy warto sie pokusić o przechowanie heliotropu przez zimę w garażu z oknem, czy dać sobie raczej spokój i kupić na wiosnę sadzonki. To w końcu roślina jednoroczna i trzeba by robić sadzonki wierzchołkowe w marcu. Mój był wyjątkowo piękny i kwitnie do tej pory, aż żal go porzucać!
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

próbowałem i nie sensu, siedlisko szkodników, dziczeją, lepiej wysiać nasiona :wink:
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Temperatura "zero" i heliotrop pada. :D
Betix75
50p
50p
Posty: 87
Od: 16 wrz 2007, o 16:34
Lokalizacja: wielkopolska

Heliotrop - pielęgnacja

Post »

Dzień dobry,

w sobote zakupiłam 2 heliotropy, wiem od sprzedawczyni, że to rośliny jednoroczne i nic poza tym. Interesuje mnie, jak często je podlewać, jak często i czym nawozić, czy przekwitnietę kwiaty nalezy uszczypywać, czy lubi słoneczko czy niekoniecznie, jak się go rozmnaża ? Mam ochotę połączyć go w doniczce z kremowym turkiem, czerwoną pelargonią rabatową i ON fioletowy heliotrop :) czy będą zgodnie współżyć ? Co wy na to ?
Tego na co za późno, tego szkoda...
Awatar użytkownika
tk3008
50p
50p
Posty: 78
Od: 19 gru 2007, o 19:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Post »

Mam już kilka lat heliotropy i są to fajne roślinki. lubią słońce , pięknie pachną. Słyszałem że można je rozmnożyć, przez sadzonki wierzchołkowe, ale nie sprawdzałem wiec nie mogę powiedzieć czy się uda tak rozmnożyć tą roślinkę. Ale warto spróbować.... Życzę powodzenia w hodowli heliotropu.
Awatar użytkownika
dwostr
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2689
Od: 25 mar 2008, o 15:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Betix kolorystyczne zestawienie wydaje się być jak najbardziej trafne tylko powiedz co to ten turek :oops: A wracając do Twego pytania -uszczykując wierzchołki spowodujesz rozkrzewienie roślinki.Życzę powodzenia
Serdecznie pozdrawiam Danuta
Betix75
50p
50p
Posty: 87
Od: 16 wrz 2007, o 16:34
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

To zdjęcie mojego heliotropa - pieknie pachnie i ładnie kwitnie. Czy można go przezimowac i jak sie do tego zabrac oraz kiedy ?
Obrazek
Tego na co za późno, tego szkoda...
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

To moje heliotropy wychodowane z nasion. W Ameryce Południowej heliotropy są półkrzewami wieloletnimi, ale w naszych warunkach uprawiany jest jako roślina jednoroczna. Do bujnego wzrostu oraz kwitnienia heliotrop wymaga miejsc ciepłych, słonecznych. Źle znosi deszcze. Należy regularnie podlewać i nawozić (źle znosi przesuszenie). Po przekwitnięciu należy usuwać więdnące kwiatostany. Można przezimować w warunkach domowych ale najlepiej w sierpniu rozmnożyć przez sadzonki pędowe i je przezimować.
Betix75
50p
50p
Posty: 87
Od: 16 wrz 2007, o 16:34
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Przemku Twoje Heliotropy są piękne !! :) A ja już wiem czym się zajmę dziś po południu :) Jak napisałeś Heliotropy rozmnaża się przez sadzonki pędowe. Mogę więc "uszczypnąć" pęd z wierzchołka, a później w ukorzeniacz czy niekoniecznie ? Piszesz, że należy nawozić - ja stsouje taki ogólny nawóz do roslin kwitnących a czasami podlewam też takim przeznaczonym do pelargonii. Gdybyś jeszcze poradził w jakich warunkach należy przechowywać je w zimie ? No i czy twoje Heliotropy to efekt nasion pozyskanych z ubiegłorocznych zbiorów - a jeśli tak, to jak przystąpić do zbioru nasionek ?
Tego na co za późno, tego szkoda...
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6642
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Witam Betix75! Nie bawię się w zbiór nasion bo kwiatostany ścinam po przekwitnięciu. Paczuszka nasion (w tym roku nasiona pochodziły z firmy Rekwiat) kosztowała mnie 1,70zł. Na opakowaniu pisze, że nasiona pochodzą z importu. Myślę, że sadzonki ukorzenią się i bez ukorzeniacza, najlepiej jeżeli sadzonki zrobisz z pędów które nie kwitną. Po wetknięciu w ziemię nakryj sadzonkę słoikiem lub włóż wraz z doniczką do worka foliowego. Jak masz możliwość to ukorzeniaj w mieszaninie torfu z perlitem. Warunki zimą to jak najwięcej światła (najlepiej doświetlanie lampą sodową). Im mniej światła tym powinny mieć chłodniej. Bez doświetlania 5-10 stopni C powinno wystarczyć. Nie wiem co na to mączlik szklarniowy (taka biała meszka) bo on lubi heliotropy.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Heliotrop - brązowieją liście

Post »

Witam!
Ilekroć kupię tę roślinę mam ten sam problem- brązowienie liści- postępuje mimo usuwania porażonych liści i wkrótce będzie do wyrzucenia.Co może być przyczyną, czy jakieś błędy w pielęgnacji , czy to jakaś choroba? Kupiłam roślinę tydzień temu, bez oznak choroby na liściach , wczoraj zauważyłam plamy na brzegu liści, jakby przypalone.Posadzona jest w glinianej donicy, stoi w słonecznym miejscu.Dziękuję z góry za wszystkie sugestie :)
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21722
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Wiem co mówią znawcy- lubi stanowisko słoneczne ,
ale z moich doświadczeń wynika,że lepiej radzi sobie w świetlistym cieniu lub miejscu gdzie słońce dociera na krótko w ciągu dnia.
Nie znosi zalewania .
Z uwagi na zapach mam ją więc w pobliżu kącika jadalnego ,pod orzechem i rośnie całkiem dobrze.W tym sezonie jeszcze nie zakupiłam ale już pora .
Pozdrawiam :D
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Dzięki za odpowiedź, podejrzewałam, że nie lubi nadmiernego słońca, dzisiaj zmieniłam mu miejsce przy tarasie, ale bardziej w cieniu.Nie ma to jak cenna, sprawdzona rada po doświadczeniach :) W opisach rośliny piszą jak piszą- schematycznie :wink:
Zablokowany

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”