Naprawa oczka wodnego

Oczka wodne, stawy kąpielowe, strumienie, kaskady, skalniaki, rośliny wodne, itp
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Naprawa oczka wodnego

Post »

Zwracam się z prośbą o pomoc !
Posiadam oczko wodne dośc głębokie ok 2 m. Oczko jest całe wybetonowane Po zimie okazało się że ucieka woda .
Woda ucieka przy popękaniach przy brzegu , jakieś 50 cm od lustra wody przy pełnym stanie wody w oczku . Czy jest jakaś możliwośc naprawy tego . Jakieś kleje ,żywica ,tkanina szklana . Maże był w przeszłości jakiś wątek lub ktoś naprawiał takie oczko . Byłbym wdzięczny za radę.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

W jakiej technice w wbudowane jest te oczko. Czy to siatkobeton, jeśli tak, to jakiej grubości ma ścianki.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Oczko

Post »

Oczko jest po prostu wymurowane z dostępnych materiałów z przewagą starych płyt chodnikowych ( betonowych ).Czy tu popełniłem błąd? Oczko nie jest zbrojone ani siatką ani drutem.
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Podrzuć fotki oczka to będzie łatwiej coś wymyślić. Mam pewien pomysł, lecz muszę zobaczyć oczko, bo nie wiem czy to będzie odpowiednie rozwiązanie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Oczko

Post »

to jest te oczko popękane

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Z tego co widzę to są małe szanse, na naprawę samego pęknięcia. Nie ma żadnej gwarancji na jego skuteczność. Nie wiesz, czy beton dalej, lub w innym miejscu nie będzie pękał, skoro jego konstrukcja jest nie zbrojona.
Pozostają Ci dwa wyjścia.
Jedno to rozebrać tę istniejąca konstrukcję, i wybudować nową w technice siatkobetonu, zbrojonego np. siatką Rabitza.
Drugie, to pokryć całe oczko membraną EPDM o grubości 0,75 mm. Trzeba by było wtedy, zlikwidować tę betonową podporę pod pomost, i zastąpić ją dwiema drewnianymi (np. dębowymi) podporami posadowionymi na membranie. Poniżej masz rysunek poglądowy takiego posadowienia na dnie.

Obrazek
Membranę układa się na włókninie o gramaturze 150 - 200g/m2, rozłożonej na całej powierzchni oczka, która zabezpiecza ją przed uszkodzeniem. Taką samą włókninę (dwie warstwy), kładzie się pod betonowe kotwy podpór pomostu. W Twoim przypadku, w zależności od grubości warstwy betonu pod kotwami podpór, jeśli ma ok 20 cm , nie musiał byś już stosować fundamentu, pod kotwami, lub jedną dłuższą kotwą pod obie podpory.

Inną sprawą jest sam pomost. Moim zdaniem nie pasuje tam zupełnie, chodzi o proporcje, wielkości pomostu do samego oczka. Inna sprawa to to, że powinien on stać z drugiej strony oczka, wtedy obserwacja oczka była by łatwiejsza, ponieważ słońce padało by zza pleców patrzącego, co ułatwia oglądanie wnętrza oczka, patrzący nie jest oślepiany odbiciami od wody. Można przecież zrobić pomost w całości posadowiony na brzegu i wystający ok 1m nad oczko.

Obrazek Obrazek


ps. Jutro lub pojutrze,jeszcze nie wiem dokładnie, wyjeżdżam na tydzień, taż że w razie jakiś pytań, odpowiem na nie po powrocie.
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Oczko

Post »

Dziękuję za odpowiedz i poświęcenie cennych chwil na monitorowanie postu .
chanya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 lis 2008, o 11:05
Lokalizacja: opolskie

Post »

Witam.
A czy jest szansa na uratowanie przeciętej folii w oczku (jakieś 7 cm), czy czeka mnie wymiana całej folii? Rozcięcie jest niej więcej w połowie głębokości. Z góry dziękuję za odpowiedź.
skałorób
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 24 sie 2007, o 10:45
Kontakt:

Naprawa oczka

Post »

Spotkałem się z tym, że ludzie robią oczka z laminatu z żywicy epoksydowej. Sam wiele razy używałem takiej żywicy do domowych celów (np. powłoka na tarasie) i mogę powiedzieć, że jest to bardzo prosty i wygodny w użyciu środek ale nigdy nie używałem tego środka do oczek z obawy przed szkodliwścią chemiczną. Ale być może po wysezonowaniu przez kilkanaście dni na słońcu i odkażeniu mydłem nie było by żadnej szkodliwości. Przecież w handlu są dostępne takie gotowe konstrukcje oczka. Na pewno pod względem techniczno-użytkowym byłoby to rozwiązanie idealne....Sam nie wiem.
Ja natomiast zrobiłbym tak. Potraktowałbym istniejąca konstrukcję jako szalunek spodni a na tym zrobiłbym siatkobeton grub. około 5-7 cm. Siatka - drut stalowy fi 6 najlepiej spawnąć. Oczka siatki 8-10 cm. Na to wylać (wyłożyć ręką) beton. Podaję skład - może się komuś przyda. Najlepiej użyć cement portlandzki 35 (dawniej 350) (najlepszy - bez dodatków ale nie zawsze można dostać) mieszać w stosunku: 2 łopaty piasku - 1 łopata cementu. Koniecznie dodać płyn hydrouszczelniający. Na rynku są różne więc nie podaję jaki. Ważne aby całość zalać w miarę możliwości w jak najkrótszym czasie a przynajmniej w jednym dniu. Po odczekaniu 2 tygodni (tylko cały czas polewać wodą) już można używać, z tym, że dobrze byłoby jeszcze pociągnąć to płynem uszczelniającym beton - najlepiej silikonowym (jest ich dużo na rynku).
Bardzo fajną stronę o tym jak się robi oczko z siatkobetonu zrobił pewien człowiek - amator i jest ona tutaj:
http://oczkowodne.net/oczko.php .
Jeśli admin nie pozwoli na zmieszczenie linku to proszę na Googlu wpisać "oczko wodne z siatkobetonu". Strona ma charaktrystyczne niebieskie tło.
W stosunku do zawartych tam informacji wniósł bym ewentualnie poprawki: drut fi 6 jest moim zdaniem lepszy i wygodniejszy bo można go szybko pospawać. Lepiej używać siatki Ledóchowskiego niz Rabitza. Jest wygodniejsza w układaniu i lepiej trzyma beton. Ja zresztą na powierzchniach pionowych daję warstwę podwójną. Wtedy beton trzeba zrobić nieco rzadszy aby się dobrze wcierał. I jeszcze jedno. Bez betoniarki to sobie nie wyobrażam....
Taka konstrukcja jest NIEZWYKLE wytrzymała. W latach 70-tych gdy nie było innych materiałów robiono z tego w Polsce jachty - praktycznie niezniszczalne - jak wynika to z moich rozmów z ludźmi, którzy na takich jachtach pływali. Zresztą miały podobno znakomite parametry. Miały tylko tę poważną wadę, że były ciężkie ale biły na głowę wszystko - ceną.
Dodatkową zaletą tego rozwiązania w wypadku oczka widocznego na zdjęciach byłoby jeszcze to, że można by poprawić ukształtowanie oczka i zrobić "schodki" przy brzegu przeznaczone dla ustawiania roślin odpowiednio do ich ulubionej głębokości.
To zapewne tylko jedna z wielu propozycji....
Pozdrawiam.
JC
Awatar użytkownika
man211
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1656
Od: 16 paź 2007, o 08:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Czyżowice (Górny Śląsk) k.Wodzisławia Śląskiego

Oczko

Post »

Dziękuję za wypowiedz następnego fachowca
Pawel Woynowski
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 1572
Od: 24 sty 2007, o 11:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

chanya pisze:Witam.
A czy jest szansa na uratowanie przeciętej folii w oczku (jakieś 7 cm), czy czeka mnie wymiana całej folii? Rozcięcie jest niej więcej w połowie głębokości. Z góry dziękuję za odpowiedź.
To zalezy z jakiej folii wykonano izolacje. jeśli to folia PVC to klei sie ja klejem polierutanowym o handlowej nazwie "klej szewski".
Pozdrawiam, Paweł Woynowski
"MIKRO JEZIORO"- Projektowanie i budowa założeń wodnych w ogrodach, konserwacja i doradztwo.
"PORADNIK" - Oczko Wodne
chanya
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 30 lis 2008, o 11:05
Lokalizacja: opolskie

Post »

Dziękuję za informację. Spróbuję. Mam nadzieję, że ten klej złapie, bo inaczej ... będę musiała wziąć urlop i rozpocząć walkę z wymianą folii. Pozdrawiam.
00TrezoR00
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 23 maja 2015, o 18:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Oczko wodne chyba przecieka.

Post »

Witam, poszukuje pomocy eksperckiej. Mam oczko wodne od jakiś 12 lat, obecnie od 2 mam problem z uciekającą wodą. Oczko skonstruowane jest z 3 poziomów, obłożone jest grubą folią do oczek, czarno-zieloną. Dwa lata temu kiedy problem się pojawił wyczyściłem pierwszy poziom o odnalazłem dwa przecięcia (prawdopodobnie od przerębla dla ryb). Dziury załatałem, takim samym rodzajem foli plus klej i suszarka aby folia w trakcie klejenie była miękka i elastyczna.
Problem dalej się pojawia woda po jej napuszczeniu do pełna ciągle schodzi do tego samego poziomu.
Mam już ochotę rozebrać część piaskowca wokół foli i odszukanie przecieku poprzez podniesienie folii ale wiąże się to z dość dużą rujnacją.
Czy można w jakiś inny sposób odnaleźć źródło problemu? Myślałem też o wpuszczeniu węża pod folię i puszczenie sprężonego powietrza ze sprężarki aby odszukać bąbelki, ale obawiam się że to kiepski i mało realny pomysł. Mogę dołączyć zdjęcia jeśli to pomorze.
Może tu na forum uzyskam jakąś sprawdzoną poradę?
Pozdrawiam
Kamil
ODPOWIEDZ

Wróć do „OCZKA wodne, kaskady, skalniaki, rośliny wodne”