Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Rozpoznawanie roślin na podstawie zdjęć.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mariusz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 cze 2006, o 10:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Trawnikowe chwasty - identyfikacja

Post »

Witajcie.

Cieszę się, że znalazłem to forum. Z pewnością uzyskam kilka cennych porad. :)

Pierwszy problem, to chwasty jakie ostatnio opanowały mój trawnik. Są na tyle gęste, że "selektywne" wyrywanie ich obcęgami chyba nie wchodzi w grę. Z częstym koszeniem radzą sobie bardzo dobrze. Prawdopodobnie będę musiał zastosować jakieś herbicydy, mam jednak kilka pytań:

1. Prośba o rozpoznanie chwastów na podstawie zdjęć poniżej (kliknięcie na miniaturkę otworzy zdjęcie w dużym rozmiarze).
(brak zdjęć)
2. Jaki preparat najlepiej zakupić?

3. Jak spryskiwać? Cały trawnik, czy raczej pędzelkować poszczególne chwasty?

Mariusz
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Te chwasty to babka i mniszek.
Możesz zastosować każdy herbicyd przeciw chwastom dwuliściennym. Najlepiej poproś w ogrodniczym o herbicyd na chwasty w trawniku.
Jeśli ręczne usuwanie nie wchodzi w grę to pędelkowanie tym bardziej. Zresztą pędzelkuje się tylko wówczas jeśli istnieje zagrożenie, że zostanie poparzona roślina obok lub jeśli stosujemy defolianty.
Jeśli kupisz wspomniany herbicyd opryskaj trawnik.
Istnieje również metoda intensywnego nawożenia 3x w roku nawóz i częste koszenie oraz podlewanie. Wówczas trawa która rośnie szybciej niż rośliny dwuliścienne poradzi sobie z chwastami, a te pojedyncze jakie się uchowają wyrwiesz ręcznie.
Awatar użytkownika
Mariusz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 cze 2006, o 10:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Jeśli kupisz wspomniany herbicyd opryskaj trawnik.
Trawnik jest zachwaszczony mniej więcej w 60-70%. Czy należy więc spryskać tylko zachwaszczone połacie, czy całość?
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3728
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

I spryskaj cały trawnik ,jeśli masz tak duże zachwaszczenie - trawie nic nie będzie.
Najlepiej zrób to przed upałami - to bardzo pomaga osłabić chwasty ,a potem nie koś trawy ok 1 tygodnia.
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Mariusz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 15 cze 2006, o 10:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Spryskałem trawnik bezdeszczowym, bezwietrznym i słonecznym popołudniem. Na razie na deszcz się nie zanosi, więc preparat (Mniszek 540 SL) będzie leżał nienaruszony na liściach conajmniej 2 doby. Mam nadzieję, że to wystarczy...

Niepokoi mnie tylko jeden zapis na ulotce: "Podczas stosowania środka nie dopuścić do nakładania się cieczy użytkowej na stykach pasów zabiegowych i uwrociach".

Nie bardzo wiem jak to rozumieć? Że każdy m2 trawnika powinien być spryskany tylko raz? Jeśli tak, to u mnie było inaczej - trawnik został spryskany w kilku przebiegach, więc każdy jego m2 dostał conajmniej 2 opryski w 10 minutowych odstępach czasu. Roztwór był 30 ml preparatu w 7.5 L wody na 150 m2 trawnika (czyli wg ulotki).
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Przeczytaj temat: "Mowa" chwastów.". Tam pisze jakie chwasty wystepują na różnych glebach.
Pozdrawiam Andrzej.
Erazm
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6949
Od: 17 sie 2005, o 13:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: centrum

Post »

Jak ten chwast się nazywa - czy to koniczyna? Rozwija się na trawniku w zastraszającym tempie.
Obrazek Obrazek
Pozdrawiam Andrzej.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wygląda jak koniczyna trójlistna ale może sie mylę. :D :D :D
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Przemo pisze:Wygląda jak koniczyna trójlistna ale może sie mylę. :D :D :D
Masz rację Przemo,wszystkie koniczyny są trójlistne :wink: .Ta wygląda na Trifolium repens koniczyna biała,pędy rozesłane i korzeniące się-zadarnia glebę.
Pozdrawiam Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
Awatar użytkownika
weiner
500p
500p
Posty: 727
Od: 18 mar 2008, o 18:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łęczna

Trawnikowy chwast - jak go zwalczyć?

Post »

W zastraszającym tempie na trawniku rozprzestrzenia mi się to zielsko ... Wiecie jaka jest tego konkretna nazwa i jak się tego pozbyć? Mechaniczne usuwanie raczej nie wchodzi w grę bo jestem tam rzadko (na działce - około raz na tydzień), a to niestety szybko się rozprzestrzenia. Może jakaś chemia?

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

To bluszczyk kurdybanek, u mnie tego pełno, ale ja nie zwalczam, podoba mi się, czasem wyrywam jak gdzieś przeszkadza :)
Awatar użytkownika
wronek89
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1007
Od: 12 mar 2006, o 13:40
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Post »

Oprysk na dwuliścienne powinien pomóc np. Mniszek.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

"Ziele zawiera gorycz glechominę, olejek lotny, garbniki, żywice, cholinę, witaminy i inne substancje.
Ma szerokie zastosowanie w lecznictwie. Napary z ziela poprawiają sprawność trawienia i przyswajania pokarmów, pobudza przemianę materii, symuluje wydzielanie soków żołądkowych i żółci. Działa przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Wykorzystywany jest np. do okładów w przypadku niektórych chorób jak trądzik, owrzodzenia czy oparzenia.
Coraz rzadziej jest stosowany jako przyprawa niemniej jednak można dodać go do zup jarzynowych czy jako przyprawę do sałatek. Znajduje zastosowanie również w w mieszankach przyprawowych dodawanych do duszonego mięsa, sosów i kotletów."

Jednym słowem skarb! Ja też to mam na trawniku i nie tylko, ale nie lubię tego zapachu.
Waleria
ODPOWIEDZ

Wróć do „Identyfikacja roślin ogrodowych. FOTO”