Schlumbergera, Grudnik . Kaktus Bożonarodzeniowy- uprawa,problemy cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
pablo1990
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 4 maja 2007, o 21:31

Schlumbergera, Grudnik . Kaktus Bożonarodzeniowy- uprawa,problemy cz.1

Post »

No niestety... posadziłem ją jakieś 3 miechy temu i jak stoi w miejscu tak stoi.... (tzn. nie rośnie)
Na jakim oknie powinna stać? Moja stoi na południowym... moze to zle?
Poproszę o pomoc ;-) z góry dzięki Najmilsi :)

Obrazek Obrazek Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Daj jej czas jeżeli do tej pory nie zgniła ani nie uschła to zacznie rosnąć dopiero się dobrze zakorzeniła. :D :D :D
Awatar użytkownika
Elizabetka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 8474
Od: 4 lip 2006, o 20:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Wg mnie jest świetna a będzie jeszcze lepsza jak zakwitnie w grudniu.
Teraz z pewnością ruszy. :D
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Grudników nie należy trzymać na południowych oknach.
Pochodzą z lasów wschodniej Brazylii (okolice Rio de Janeiro) i należy im zapewnić oświetlenie podobnie jak dla Paproci, czyli stanowisko półcieniste: widne, ale nie bezpośrednio nasłonecznione.
Grudniki idealnie rosną na oknach wschodnich i północnych, ewentualnie zachodnich.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Czytam wypowiedź kolegi pszubarta i przyznam się, że jestem w szoku. Ta roślina rosła u mnie na klatce schodowej. Słysząc o jej pięknych kwiatach zapragnołem ją mieć. Urwałem 5 pędów i wrzuciłem do szklanki z wodą. Szybko wypuścił korzenie wiec wsadziłem go do ziemi.
Nie wiem, jakie dokładnie mam okno, ale około godziny 14 wali w nie pełne słońce. Kwiatek stoi na moim parapecie już chyba z 2 miesiące i rośnie jak na drożdżach. Dziwi mnie że trzeba tak skakać i się starać. Zdarza nawet zapomnieć mi się ją podlać.
Muszę się wreszcie dowiedzieć, jakie mam okno heheheh.
Pokazać zdjęcie?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Pokaż zobaczymy, u mnie rośnie na oknie południowym i ma się bardzo dobrze za to na północnym lub zachodnim wcale nie chciał rosnąć.
Awatar użytkownika
pszubart
100p
100p
Posty: 104
Od: 20 cze 2006, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Grudniki czyli Szlumbergery (Zygokaktusy), to jedne z najmniej wymagających roślin doniczkowych, łatwe do rozmnażania i pielęgnacji.
W uprawie domowej kaktusy te potrafią przystosować się do różnych niekorzystnych czynników, jak np. nadmierne nasłonecznienie czy przesuszanie podłoża, itp.
Niemniej jednak optymalne warunki jak: półcieniste, widne stanowisko (ale nie ciemny kąt z dala od okna), próchnicza ziemia z domieszką torfu i podlewanie wodą przegotowaną (czyli miękką), kiedy zaczyna wysychać podłoże, jak również regularne nawożenie i zraszanie, wpłyną na intensywny wzrost rośliny, piękne wybarwienie pędów i intensywne kwitnienie.
Warto dodać, że Grudniki uwielbiają spędzać lato na świeżym powietrzu, np. na balkonie osłoniętym przed intensywnym nasłonecznieniem w godzinach południowych.
Letni pobyt na dworzu, zaowocuje u Grudnika obfitym kwitnięciem zimą.
:)
Pozdrawiam wszystkich.
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Co do wymagań to rzeczywiście ma bardzo niewielkie. U mnie stoi na wschodnim oknie i dobrze rośnie, u mojej mamy na południowym i jeszcze mu lepiej. Tylko jak ma za mało światła to przestaje kwitnąć ale nie marnieje i po przestawieniu w jaśniejsze miejsce zaczyna wypuszczać pąki. Przynajmniej tak jest w mojej rodzinie hehe :)
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

A o to mój zygmuś. Jakiś czas temu w temacie o kaktusach i sukulentach wrzucałem jego zdjęcie. Można teraz porównać. Rośnie i ma się dobrze.




Obrazek
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

A mój właśnie wypuszcza pąki i będzie kwitnąć :D niestety z powodu braku aparatu nie pochwalę się nim
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
Awatar użytkownika
Zaczarowany
200p
200p
Posty: 237
Od: 8 mar 2007, o 10:57
Lokalizacja: Zabrze

Post »

Pablo i jak tam twoja pociecha??
Mój jeszcze daleko do kwitnięcia!! Ale ładnie rośnie i to też jest piękne.
MM&S
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 14 kwie 2007, o 13:30

Post »

coz zygocackus truncatus kwitnie w grudniu(czas Świąt Bożego Narodzenia) a Rhipsalidopsis gaertneri na Święta Wielanocne to dwie rożne choć podobne i często mylone rośliny jeśli nie kwitnie teraz to może on jest grudniowu wiele osób tych 2 różnych roślin nie odróżnia
MM&S
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Szlumbergera kwitnie nie tylko w grudniu, potrafi kwitnąć nawet trzy razy do roku, a Rhipsalidopsis czyli popularnie kaktus wielkanocny potrafi zakwitnąć na jesieni, więc po czasie kwitnienia ich nie odróżnisz. Różnicę można poznać najłatwiej po kwiatkach, ale to co Pablo pokazuje na zdjęciach to jest szlumbergera
Chłop jak sięga, to przysięga, jak dostaje, to przestaje.

Mój zielony dom
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”