Jukka - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.1

Rośliny doniczkowe
Zablokowany
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

basia_styk pisze:
Szczególnie będą zasychać, jeśli będą ukorzeniane w wodzie?? :P
Ile razy Ci zeschła po ścięciu do samych korzeni? Bo uprawiam i odmładzam juki od 20 lat i jeszcze żadna mi nie pada.
Mnie nie padła żadna (a zajmuję się tym 18 lat) ale jak nie zabezpieczysz pinka to może zaschnąć choć nie musi a tak w ogóle to co ma ukorzenianie w wodzie do zasychania- bzdura całkowita
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Przemo ukorzenianie w wodzie ma swoje niedogodności. Roślina rozwija korzenie przystosowane do innego środowiska i kiedy jest przesadzana do ziemi czyli dp zupełnie innego środowiska przechodzi okres przystosowania się i nie każda roślina musi się przestawić. Dlatego już w średnich szkołach ogrodniczych mówią, że do ziemi przesadza się te rośliny które tylko co zainicjowały wzrost korzeni, a nie czeka się by miały 10 cm.
Pozdrawia cynia
basia_styk
500p
500p
Posty: 714
Od: 31 sie 2006, o 13:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Oj Przemo, zerknij na emotikona...czasami lubię pobawić się słowem :lol:

B.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

A gdzie ja napisałem że wsadza się dopiero jak korzenie mają 10 cm zobacz moje fotki o rozmnażaniu juki i difenbachii i zobacz jakie mają korzenie zanim coś napiszesz.
Basia
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 654
Od: 28 maja 2006, o 15:43
Lokalizacja: Kędzierzyn (opolskie)

Post »

Wydaje mi się, że post cyni był odpowiedzią na niedopowiedzenia zawarte w twoich postach Przemku. Pisząc dla innych piszmy taże i to co wydaje się nam oczywiste, a co oczywistością dla innych być nie musi. Nie jest to łatwe, ale starajmy się.
Awatar użytkownika
JUSTI
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 5 sty 2007, o 12:48
Lokalizacja: TYCHY

Post »

Moja juka zabrała sie do wzrostu.Dosyć łądnie rosną jej liście.Czy już można wystwić ją na dwór, jakie miejsce będzie najlepsze?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Wstrzymałbym się jeszcze z wystawianiem juki na dwór dopóki temp. się nie ustabilizują do ok 25 stopni przez kilka kolejnych dni( stała temp.) no i noce są jeszcze za zimne. :D :D :D
Awatar użytkownika
Reska
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 7 maja 2007, o 19:44
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post »

Przemo, dzięki za podpowiedż z tym obfitszym nawożeniem ;:32 , bo mojej też pod koniec zimy zaczęły żółknąć dolne liście.Mam ją już 12 a może 15 lat.jest na tyle wielka że dawno nie stoi w pokoju tylko w sieni.Wiosną,jak najwcześniej, staram się przenieść ją ;:159 (oczywiście nie ja!) na balkon,bardzo nasłoneczniony,ale pod daszkiem.Jeden pęd wystaje zawsze poza balkon,ale nigdy nie było na nim żadnych uszkodzeń słonecznych.Teraz stoi na balkonie juz od końca kwietnia i ,na szczęście ;:63 ,wyglądana to że "szalejące przymrozki" jej nie nadgryzły.
Pozdrawiam wszystkie jukki i życzę więcej ;:3
Nigdy nie mam czasu żeby zrobić wszystko co bym chciała.
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

Żółte liście iinne choroby liści juki

Post »

Witam,

Mam problem z moją juką. Wydaje mi się, że usycha jej za dużo liści od dołu. Chcę ją przesadzić, ale wydaje mi się, że jeszcze coś jest z nią nie tak. Podlewam ją regularnie, nawożę. Poniżej umieszczam zdjęcie całej juki oraz liści, które niedługo już uschną zupełnie.
Obrazek Obrazek Obrazek

Z góry dziękuję za rady i pozdrawiam
Asikk
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Uważam że przesadzenie jest konieczne bo bryła korzeniowa może być przerośnięta, poobrywaj te wszystkie pozostałości po liściach tak by został goły pień(nie szkodzi to juce) postaw w nasłonecznionym miejscu i co jakiś czas odwracaj bo widać że Twoja juka wykrzywia się i wyciąga do światła( cienkie pnie i wąskie liście), jeśli to jej nie pomoże to zostaje Ci odmładzanie ale to potem, gdybyś miała ją odmładzać pisz i pytaj. :D :D :D
Awatar użytkownika
Asikk
50p
50p
Posty: 61
Od: 28 cze 2006, o 15:28

więcej zielonych wypustek

Post »

Przemo,

Dzięki za odpowiedź. W tym tygodniu będę ją przesadzać. Ale zastanawiam się,
- czy mogę coś zrobić aby moja juka miała na pniu więcej zielonych wypustek w innych miejscach.

Generalnie chodzi mi o to aby zrobić jakiś większy gąszcz z tej rośliny a nie kupować kolejnych celem posadzenia do jednej doniczki.

Pozdrawiam
Asikk
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Możesz ale to trochę potrwa, musiała byś ściąć obecne czubki, ukorzenić je pinki ściąć tak z 8-10 cm nad tym rozwidleniem gdzie wyrastają z jednego pnia, pozostałe pinki po ścięciu wierzchołków i odcięciu 10 cm nad pojedynczym pniem należałoby podzielić na 15 cm kawałki ukorzenić i potem dosadzić je do obecnego pnia podobnie jak czubki - dosadzić do obecnej bryły korzeniowej wtedy z pewnością Ci się zrobi gąszcz bo z obecnych ściętych pinków wybiją młode rozetki, z dosadzonych pni wybiją młode rozetki no i czubki będą również szły w górę.
Jeżeli chodzi o to by uzyskać na obecnych pniach( bez ścinania czubków) więcej młodych roślinek jest to niemożliwe niestety.
Awatar użytkownika
sosna
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 23 maja 2007, o 23:05
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witam,

Jestem totalnie "zielona" w tych sprawach... Mam jukę od października, jakieś dwa miechy temu zaczęły żółknąć jej liście, miesiac temu ją przesadziłam do większej doniczki, bo korzenie miała dziwnie skręcone :P

Z tego co przeczytałam na waszym forum to przyczyną żółtych liści juki jest przestawienie jej do mniej nasłonecznionego miejsca, tak?

Pozdrawiam^^ :)
Zablokowany

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”