Lampy do doświetlania roślin

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
werojtek
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 28
Od: 12 kwie 2006, o 23:22
Lokalizacja: Rybnik

Post »

Zarowki sodowe 400w(jak rowniez 250 i mniejsze) mozna kupic czesto na allegro w granicach 10-20zł do tego jest potrzebny statecznik o takiej samej mocy tez wydatek 10-20 zł i zaplonnik podobny koszt(przydalby sie rowniez kondensator) do tego jest potrzebna oprawka najczesciej E40-koszt ok 2-5zł odblysnik mozna wykonac we wlasnym zkresie.Caly montaz tego wymaga troche wiedzy ale dla srednio wprawnego majsterkowicza nie powinien byc duzym problemem.Mozna probowac z lampami rteciowymi tzw mix(nie potrzebuja statecznika,zaplonnika po prostu wkreca sie w oprawke i pod 220v-ale maja znacznie mniejsza sprawnosc.Jezeli chodzi o swietlowki to sa przydatne raczej tylko do doswietlania pomieszczenia do ktorego jest dostep swiatla.
doznanie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 4 sty 2008, o 21:45
Lokalizacja: Śląskie

Lampy

Post »

Chcę sobie sprawić dla moich roślinek w sezonie zimowym lampę , jednak interesowała by mnie lampa o niebieskim paśmie światła (nie UV !!) pragnę wyeliminować nadmiar czerwonej barwy światła, która w okresie zimowym jest zbędna - po co roślinom dawać światło ułatwiające ich kwitnięcie

Możecie poradzić jak zrobić / gdzie kupić takową lampę - nie musi być duża !! :)
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Lampy do doświetlania są to zazwyczaj lampy sodowe i produkowane przede wszystkim o większych mocach (doświetlanie upraw w szklarniach) - dlatego trudno będzie znaleźć lampę o mniejszych mocach niż 100-150 W.
Raczej nie stosuje się lamp o kolorze widma niebieskim, ale o zwiększonej zawartości tej długości fal. Światło niebieskie ma dł fal jedynie w zakresie powyżej 400 do ok. 490 nm i bez zastosowania filtrów nie ma możliwości wydzielenia go z widma emitowanego przez lampy.
Jeśli myślisz o małej mocy to pozostają jedynie lampy diodowe - ale nie słyszałem o takim ich zastosowaniu.

Ilość światła, a dokładniej mówiąc czas poddania rośliny działaniu promieniowania świetlnego jest stymulatorem jego kwitnienia. W zależności od tego, czy jest to roślina „krótkiego czy długiego dnia” ogrodnicy stosują zacienienie, bądź doświetlanie upraw właśnie po to, aby uzyskać pożądany okres zakwitania roślin.
Oczywiście dla roślin światłolubnych ilość światła w okresie zimy jest zbyt mała dla ich pełnego, prawidłowego rozwoju, ale czy naprawdę jest istotne dla nich tak dokładne określenie widma promieniowania?
Może wystarczy światło żarowe, bądź lam fluorescencyjnych – Takie lampy o mniejszych mocach łatwiej można zdobyć.
Może warto przejrzeć strony związane z akwarystyką?
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
arti
50p
50p
Posty: 58
Od: 22 lut 2008, o 15:25
Lokalizacja: Szczyrk/ Ciecina

Doswietlanie, lampy sodowe - LINKI

Post »

Witam
Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o doświetlaniu roślin a w moim przypadku raczej oświetlaniu. Szczególnie interesuje mnie to czy można użyć lamp przezacnych do akwariów (specjalne lampy emitujące światło podobne do słonecznego) zamiast lamp sodowych, w domowej hodowli? Według mnie skoro przeznaczeniem tych lamp jest oświetlania roślin wodnych to do oświetlania sadzonek tez się nada (przecież fotosynteza polega i tu i tu na tym samym a różnice są jedynie anatomiczne) Proszę o rzetelne odpowiedzi najlepiej osób znających się lub mających doświadczenie w doświetlaniu roslin.
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
arti
50p
50p
Posty: 58
Od: 22 lut 2008, o 15:25
Lokalizacja: Szczyrk/ Ciecina

Post »

paco pisze: Raczej nie stosuje się lamp o kolorze widma niebieskim, ale o zwiększonej zawartości tej długości fal. Światło niebieskie ma dł fal jedynie w zakresie powyżej 400 do ok. 490 nm i bez zastosowania filtrów nie ma możliwości wydzielenia go z widma emitowanego przez lampy.
Jeśli myślisz o małej mocy to pozostają jedynie lampy diodowe - ale nie słyszałem o takim ich zastosowaniu.
Lampy fluorescencyjne mogą dawać światło monochromatyczne niebieskie wystarczy dobrać żarówkę o odpowiedniej temperaturze barwowej (pow. 6400 kelwinow)
sebabialymotury
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lip 2009, o 00:21

Doświetlanie roślin

Post »

ktoś ma doświadczenie ? długość fali optymalna dla danego gatunku /
a diody ... oglądałem na allegro można komponować całe spektrum za małą cene prądu , kilka wolt . co wy na to ?
Łysy
200p
200p
Posty: 352
Od: 22 cze 2008, o 21:27
Lokalizacja: wielkopolska

Post »

Produkty oferowane na Allegro są często "prawie" takie same jak oryginały.

No i to "prawie" robi różnicę, nie licząc entuzjastycznych "fachowych" opisów...

W necie znalazłem taki opis:

Rośliny, aby mogły prowadzić fotosyntezę potrzebują światła z określonego zakresu długości fali. Jest to tak zwane widmo czynne fotosyntezy. Poszczególne typy lamp mają duże różnice w "składzie widma", co wpływa nie tylko na stopień wykorzystania emitowanego światła przez roślinę do produkcji niezbędnej dla życia i wzrostu glukozy, ale także na rozkrzewienie i gęstość roślin.
Źródła bogate w promieniowanie niebieskie: takie jak np. świetlówki i lampy metalohalogenkowe, powodują że rośliny są bardziej krępe a także, mają większą, niż pod lampami sodowymi, tendencje do rozkrzewiania się.
Lampy sodowe są bardzo wydajne i emitują światło bogate w promieniowanie czerwone, które sprzyja kwitnieniu.

Przy porównywaniu faktycznej efektywności zastosowanych lamp należy uwzględnić:
Po pierwsze wydajności konwersji energii elektrycznej na światło widzialne, po drugie efektywności absorpcji tego światła przez rośliny, która zależy od spektrum emitowanego przez lampę światła.
Sama intensywność oświetlenia nie jest wystarczającym kryterium, z uwagi na preferencje dla specyficznych kolorów. Dopiero porównanie tych dwu cech lampy pozwala ocenić jej rzeczywistą wydajność. Fotobiolodzy stworzyli specjalną jednostkę pozwalającą na ocenę tej rzeczywistej wydajności - tzw. 'waty PAR' [lub samo: PAR -> Photosynthetic Active Radiation].

[Określanie intensywności oświetlenia w luxach [lx] i wydajności lampy w lumenach [lm] nie ma wielkiego sensy przy wyznaczania optymalnego oświetlenia dla roślin. Może to być jedynie pewnego rodzaju wskazówka przy wybieraniu konkretnej lampy: np. lepsza jest lampa HPS o podwyższonej skuteczności od zwykłej bo emituje więcej lumenów z wata mocy. W tym przypadku widmo emitowanego światła jest w zasadzie identyczne, ale porównywanie identycznego natężenia światła wyrażonego w lx lampy MH i HPS nie ma wielkiego sensu. Wydajności świetlne w lm, a zatem i intensywność oświetlenia w jednostce pochodnej lx [1lx = 1lm/1m²] są wyznaczane przy uwzględnieniu wrażliwości ludzkiego wzroku na światło. Tak więc wydajność źródła jest mierzona tak jak by emitowało ono jedną długość fali [bierze się pod uwagę maximum wrażliwości wzroku człowieka] co zupełnie nie przystaje do tego jak skuteczne jest takie światło w napędzaniu fotosyntezy.




Trzeba by ustalić z wiarygodnego źródła, ile watów "PAR" mają takie diody :roll:
sebabialymotury
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 25 lip 2009, o 00:21

Post »

właśnie wpadło mi w ręce HASŁO OGRODNICZE i tam podają , cholandia prowadzi badania z diodami przy oświetlaniu [ brak dziennego światła ] poszukam coś od nich . to może się udać np. zimą w szklarence .


Bez komentarza!!! Nalewka
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Proszę w przypadku jak wyżej korzystać z opcji "zmień" i dopisać zapomnianą myśl do swojego postu.
Proszę nie spamować pisząc post post postem.
kontgraband udzielam Ci ustnego ostrzeżenia i proponuję jednak najpierw poznać regulamin forum i zasady tu panujące. :idea:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
aledra7
1000p
1000p
Posty: 1659
Od: 21 paź 2008, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie

Lampa do doświetlania roślin

Post »

Witajcie. Mam pytanie dotyczące lampy do doświetlania. Czy to musi być jakaś specjalna lampa? czy wystarczy kupić żarówkę sodową i wkręcić do obojętnie jakiej lampy? ;:88
O np. taka żarówka?
Obrazek
Awatar użytkownika
Lex
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1017
Od: 16 mar 2009, o 23:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Rostworowo k/Poznania

Re: Doswietlanie, lampy sodowe - LINKI

Post »

Zastanawiam się do czego Ci potrzebne tak intensywne doświetlanie roślin. A przede wszystkim jakie to rośliny zamierzasz doświetlać? Jeśli Cannabis indica to chyba nie na to forum trafiłeś co trzeba!

Pozdrawiam serdecznie
paulina
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 31 lip 2011, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lampy do doświetlania roślin

Post »

Dzień dobry wszystkim,

chciałabym trochę ożywić ten temat, ponieważ mam typowo laikowe pytanie (jako że nie mam na ten temat żadnego pojęcia i wiem tyle co było napisane tutaj i znalazłam w internecie): mam w domu kilka małych roślinek - ziółek (kilka, dosłownie z 7). Byłam mało sprytna i posiałam je jesienią - jako że dość długo w tym roku było ciepło i słonecznie, roślinki wykiełkowały i całkiem nieźle rosły. Akualnie mam dwie roślinki, które są już trochę większe (mają jakieś 12-15cm), a pozostałe są jeszcze dość małe - ledwo koło 5 cm. Jako że niestety ostatnimi czasy nastaje coraz bardziej zima, roślinki zauważalnie dostają mało światła - mimo że stoją przy oknie balkonowym od południowej strony, gdzie w ciągu roku było zawsze bardzo dużo światła, teraz zaczynają się zatrzymywać, robią się mniej zielone - widać, że są niedoświetlone. Nie chciałabym żeby jednak poszły na marne, bo bardzo mi nich zależy. Stąd mój pomysł, żeby może je troche doświetlić.
Dlatego chciałabym zapytać: z tego co rozumiem stosowanie doświetlenia jest drogie (to całkiem naturalne, skoro trzeba świecić lampę całymi dniami) - najlepsze, ale najdroższe i najbardziej skomplikowane są lampy sodowe: dają dużo dobrego światła, ale trzeba mieć do nich statecznik, zapłonnik, umieć je zamontować i... jestem całkiem pewna, że mnie to przerośnie, bo nie mam na ten temat żadnej wiedzy :) Ale widzę też wspominki o żarówkach żarowo-rtęciowych - że można je zamontować "normalnie" zamiast zwykłej żarówki - nie są najbardziej wydajne na świecie, ale dają jakąś sensowną ilość światła dla roślinek. Proszę mnie poprawić jeśli się mylę. Dlatego też myślę nad kupnem właśnie takiej żarówki i zamontowaniem jej do zwykłej lampki (mam taką z ikei, na stojaku, którą mogę postawić nad roślikami - tylko że jest dość wysoka, ale ostatecznie mogłabym postawić roślinki na czymś wyższym) - bardzo proszę o poradę czy jest to całkowicie głupi pomysł i się w ogóle nie sprawdzi (albo w ogóle koszty przerastają jakikolwiek zysk) czy może jest jakaś szansa?

Pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”