Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Hosty
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
tadeo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1982
Od: 1 mar 2009, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Rybnik

Post »

oto zdjęcia Obrazek
Pidżama
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 766
Od: 18 mar 2008, o 18:33
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Tadeo, pooglądałam foty Twych hostasów w Fotosiku...są imponujące! Zwłaszcza te przy ścieżce mnie się spodobały. Czym Ty je karmisz, że one tak zdrowo wyglądają?
Beata
edi39
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 mar 2008, o 09:30
Lokalizacja: Częstochowa

Post »

A czy hosty można posadzić pod sosną?
Awatar użytkownika
Tomasz II
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2796
Od: 18 mar 2008, o 08:38
Lokalizacja: Grajewo

Post »

To bardzo dobre miejsce, światła tyle ile trzeba, sosny nie wyjaławiają gleby, bo korzenią się palowo. U mnie najlepiej rosną pod sosnami
SADŹ! :)
edi39
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 9 mar 2008, o 09:30
Lokalizacja: Częstochowa

Post »

Dzięki a wiecie co jeszcze można posadzić
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

Nic nie widzę konkretnego na temat nawożenia.Pomóżcie proszę:mam saletrę potasową/13,5% N azotanowego,45% tlenku Mg/ i saletrzak/27% N całkowitego,13,5% N amonowego,13,5% N azotanowego,4%MgO/.C mogę tym podsypać hosty? Jeśli tak,to który nawóz bedzie lepszy?Nie mam gnojowicy ani obornika,wiec to nie wchodzi w rachubę,ale mogę kupić lepszy,jeśli te byłyby niezadowalajace dla host.Muszę jednak wiedzieć jaki.
A może trzeba otworzyć nowy temat o nawożeniu i dzielić się swoimi doświadczeniami?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Dla nawożenia host zalecany jest nawóz o składzie (azot - potas - fosfor) - 10-10-10, 12-12-12 albo 15-15-15. Wiosną można podać nawóz o zwiększonej ilości azotu sugerowany skład to - (20-10-10). Na jedną kępę 1-2 łyżeczki (w zależności od wielkości kępy) do herbaty nawozu dostarczy konieczne składniki pokarmowe dla rocznego wzrostu.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
zuza.iza
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 34
Od: 4 maja 2009, o 09:37
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka

Post »

a kiedy nawozic ? chodzi mi o odstepy czasu.w jakie miesiące najlepiej
zaczarowana
Ada
200p
200p
Posty: 233
Od: 12 maja 2007, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Post »

paco pisze:Dla nawożenia host zalecany jest nawóz o składzie (azot - potas - fosfor) - 10-10-10, 12-12-12 albo 15-15-15. Wiosną można podać nawóz o zwiększonej ilości azotu sugerowany skład to - (20-10-10). Na jedną kępę 1-2 łyżeczki (w zależności od wielkości kępy) do herbaty nawozu dostarczy konieczne składniki pokarmowe dla rocznego wzrostu.
No,tak,tylko,że ja dalej nie wiem czego mam szukać,bo nie mam nazwy.A saletrzak ma dużo azotu-nie moze być?
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

NAZWA NIE JEST ISTOTNA.
Na każdym opakowaniu są podane te wartości o których napisałem + inne nie majace takiego znaczenia.
Ja robiłem odpowiedni skład nawozu mieszając w odpowiednich proporcjach inne, które w danym momencie były dostepne.
zuza.iza pisze:a kiedy nawozic ? chodzi mi o odstepy czasu.w jakie miesiące najlepiej
Pisałem powyżej, że taka ilość nawozu (1-2 łyżeczki) jest wystarczająca na cały sezon.
NAWOZIĆ NAJLEPIEJ WCZESNĄ WIOSNĄ, ale jeśli ktoś tego nie zrobił to można teraz.
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Witam :wink:

Jak wiemy z odpowiedzi powyżej Hosty można śmiało sadzić pod sosnami ale czy miejsce pod brzozami i modrzewiami także będzie dla nich odpowiednie ?
Pytam gdyż praktycznie tylko tam w okresie wiosenno-jesiennym mam wystarczająco cienia w ogrodzie.
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Brzozy i modrzewie mają bardzo małe wymagania glebowe, choć oba drzewa wolą ziemię wilgotną.

Na glebach piaszczystych brzozy zapuszczają dość głęboko system korzeniowy, aby zapewnić sobie stabilność. Jednak na lepszych glebach mają dość liczne drobne, płytko i gęsto rozgałęzione korzenie które mogłyby konkurować z hostami o wodę i pokarmy "wchodząc" między ich system korzeniowy. Jeśliby oddzielić hosty od tych korzenie to czemu nie ? myślę, że hosty mogłyby pod brzozą rosnąć.
Problemem może być okres kwitnienia brzozy (kwiecień/maj) ogromne ilości pyłku i opadłych kwiatów na pewno nie będą zdobić rosnących pod nią host.
Modrzew ma bardzo mocny i głęboki system korzeniowy, który nie powinien przeszkadzać hostom. Mam natomiast inne zastrzeżenia: modrzew na zimę zrzuca wszystkie igły i jest ich na tyle dużo, że na powierzchni ziemi tworzy się gęsty dywan. Z jednej strony są one zabezpieczeniem przed chwastami, jednak po zimie ten ?dywan? jest tak gesty, że nie przepuszcza powietrza i pod nim mogą rozwijać się grzyby pleśniowe. Może też stanowić wyśmienitą lokalizację i miejsce kryjówek dla prosionków i ślimaków.
Czy tak jest jak podejrzewam ??? To możesz sprawdzić, gdyż posiadasz modrzewie. :idea:

Pozostaje jedynie problem nawadniania ? ale jest to stały problem roślin rosnących pod ?parasolem? z drzew. :wink:
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
teksanski
200p
200p
Posty: 336
Od: 22 mar 2009, o 23:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Chrzanów - Luszowice

Re: Hosty - Struktura ziemi i przygotowanie podłoża pod uprawę.

Post »

Dziękuję za obszerną odpowiedz :)
Muszę uściślić iż sprawa ma się tak iż mam na tym terenie 4 sosny brodawkowate i 2 modrzewie które wiele "złego" nie robią :)
Tak że martwi mnie tylko to iż brzozy dość dużo wody pobierają z podłoża no ale podlewanie systematyczne albo co jakiś czas myślę że załatwiło by ewentualne braki .

Mając do wyboru pełne słońce albo cień pod brzozami z ryzykiem deficytu wody myślę że lepiej wybrać tą drugą opcję mimo wszystko ?:)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Hosty”