Jodła koreańska - uprawa,wymagania,przesadzanie,cięcie itp

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Azar
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 maja 2008, o 15:34
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Post »

Dziękuję za szybką odpowiedź :D
Postanowione.
Zostaną 2 razem.
Jutro dostaną stałe miejsce w moim ogrodzie o ile pogoda na to pozwoli.
Będą otoczone rododendronami (posadzone) a rododendrony otoczę niskimi borówkami.
Myślę, że to dobry pomysł...
Leje we Wrocku :(
Azar
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Jodła koreańska - uprawa

Post »

Moi Rodzice odwiedzili ostatnio arboretum w Wirtach -największy w Polsce ogród dendrologiczny.
Zakupili różne sadzonki, w tym jodłę koreańską i jodłę wysoką.Bardzo proszę niejako w ich imieniu o pomoc. Rodzice chcą posadzić drzewka na działce leśnej na Kaszubach ( piaszczysta ziemia) - nie wiem jaką ziemię lubią jodły? Jaką powinni podsypać do dołka przy posadzeniu? Myślę, że raczej kwaśną i jodły powinny rosnąć bliżej rzeki w b. wilgotnym podłożu..Nie wiem też, czy sadzenie teraz się powiedzie ( sadzonki w doniczkach)
Proszę napiszcie co o tym sądzicie ? ;:88 Pozdrawiam.
edit. Arboretum Wirty
www.kaliska.gdansk.lasy.gov.pl
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Jeśli sadzonki są w doniczkach, to sadzić można o każdej porze roku.
Waleria
x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Ja swoje dwie koreanki szadziłam do doła z ziemią do iglaków....na wierzch kora i rosną sobie
Mozesz wsadzic spokonie, ale jak ziemia rozmarznie...a jak w donicach poczekaj spokojnie do kwietnia, żeby ciut cieplej było...

aha do doła ogrodnik kazała nasypać z pół garsci siarczanu magnezu i wymieszać go z ziemią...zabij nie wiem po co...ale właściwie wszystkie rośliny tak sadziłam i wszystkie są oki.
Awatar użytkownika
Grandiflora
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 823
Od: 21 paź 2008, o 15:02
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Post »

Tess pisze:...

aha do doła ogrodnik kazała nasypać z pół garsci siarczanu magnezu i wymieszać go z ziemią...zabij nie wiem po co...ale właściwie wszystkie rośliny tak sadziłam i wszystkie są oki.
...zapobiega to brunatnieniu igieł .....
pozdrawiam , Lucyna
w ogrodzie , w domu
moje róże
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jodła koreańska i Veithi będą rosły dobrze tylko na gruncie przepuszczalnym, a najlepiej typu leśnego o kwaśnym odczynie, wiec jak rodzice taki mają to OK. Na glebach cięższych, bardziej gliniastych nic nie daje wymiana ziemi podsypanie ziemi do iglaków, nawozy przeciw brunatnieniu igieł itp.Wcześniej czy później zaczną jej żółknąc igły i opadać, mimo, że będzie robiła co roku nowe przyrosty.Jodła jednobarwna ( A.concolor) natomiast zniesie takie warunki całkiem dobrze, jest dużo bardziej tolerancyjna.
tomgroch
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 364
Od: 11 lut 2009, o 14:00
Lokalizacja: Radków
Kontakt:

Post »

Tu bym się nie zgodził ! Jodły lubią gleby żyzne i próchniczne, także gliniaste. Gleby lekkie i piaszczyste są najgorsze. Rośliny rosną słabo i są niezbyt ładne. Oczywiście ciężka i zima glina też nie będzie dobra. Mam porównanie bo mam koreanki na piaszczystej lekkiej ziemi i w cięższej gliniastej. Te na gliniastej są zdecydowanie ładniejsze. Jodły mają tez spore potrzeby wodne, a piaski wody nie zatrzymują - no chyba, że jest bardzo wysoki poziom wody gruntowej.
Tomek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Post »

Jodły koreańskie często sprawiają kłopoty, schną, brązowieją i opadają im igły.To często przypadłość drzewek, które zostały posadzone na glebie o mało przepuszczalnym podglebiu, a takie najczęściej jest na glebach gliniastych.Ja mam glebą piaszczysto gliniastą, głębiej glinę i niestety dwie koreanki mi zginęły, ta druga została uratowana gdy odpowiednio wcześniej, po zauważeniu objawów zasychania i żółknięcia przesadziliśmy ją do ogrodu teściów gdzie gleba jest lżejsza, bardziej przepuszczalna.Obecnie rośnie u mnie tylko jodła jednobarwna.Na piaskach też nie będą rosły, bo zbyt mało wilgoci. Najlepsza jest średniociężka o grubej wierzchniej warstwie próchniczej.Lubią też wilgotny mikroklimat, więc dobrze czują się w zagospodarowanych, starszych ogrodach wśród innych iglastych, wśród których ów mikroklimat się wytwarza.
Awatar użytkownika
Azarat
100p
100p
Posty: 182
Od: 17 sty 2009, o 15:31
Lokalizacja: Marki pod Warszawą

Post »

To może ja się pochwale moimi jodełkami:
:arrow: Dwie kalifornijskie, w tym samym wieku (ok. 15 lat), ale jedna niższa o jakieś 1-1,5 metra. Wyższa (na zdjęciu) ma wysokość ok. 6 - 6,5 metrów. Kiedy była miała miała przycięty sekatorem czubek (niestety ;/) i ma 2 pnie.
Obrazek
:arrow: J. koreańskie również mam dwie. Jedna ok. 11 lat druga trochę młodsza. Ta 11 letnia (na zdjęciach) ma ok. 4,5 - 5 metrów (parapet okna jest ok. 5 metrów nad ziemią)
Obrazek
Obrazek

Jeśli chodzi o ziemię to na wierzchu leży trochę czarnej, potem 1-1,5 metra piasku a niżej 10 metrów gliny.
Awatar użytkownika
Bartosz
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1030
Od: 1 mar 2008, o 12:16
Lokalizacja: Sosnowiec

Post »

Z własnego doswiadczenia mogę powiedziec,ze jodła koreańska słabo się rozwija na bardzo lekkich piaszczystych glebach. Na swej działce mam kiepską piaszczystą glebe. Za pierwszym razem posadziłem koreanke do bardzo przepuszczalnej gleby - wymiaszalem mniejwiecej pół na pól mą jałowa piaszczystą glebe z ziemią torfową i okazało się,ze taka gleba za słabo trzyma wilgoc pomimo nawet codziennego podlewania przy duzych upałach. Przez 2 lata rosła w tak niesprzyjajacych warunkach i miała ok 15cm przyrosty. Jako ,że wyjątkowo bardzo podoba mnie się to drzewko postanowiłem stworzy mu lepsze warunki. Wykopałem dołek na ok 3m szeroki i 1m głęboki i wypełniłem go cięższą gliniastą glebą którą przywiozem z miejsca gdzie kiedyś było pole pszenicy po czym nieco ją rozluzniłem i dodałem trochę próchnicy. Wyszła z tego glebo trochę bardziej niż srednio cięzka ale przy tym na pewno nie zbyt cięzka. Bardzo dobrze trzyma wilgoc i dobrze jodełce służy bo już następnego roku po przesadzeniu dostała zywszych kolorów a 2 lata pózniej (w zeszłym roku) dała prawie 50cm przyrosty :D
Awatar użytkownika
pelagia72
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7889
Od: 2 mar 2009, o 21:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pomorskie

Post »

Dzięki za wszystkie rady!

Bartoszu co za inwencja w mieszaniu gleb!
Pozdrawiam. :D :oops:
"Krewnych daje nam los. Przyjaciół wybieramy sami"
Moje linki
Awatar użytkownika
Azarat
100p
100p
Posty: 182
Od: 17 sty 2009, o 15:31
Lokalizacja: Marki pod Warszawą

Pąki?

Post »

Powiedzcie mi czy to normalne:
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Jakoś strasznie dużo tych pąków! Na drugim, starszym drzewku tyle nie ma xD Nigdy się na wiosnę nie przyglądałem wiec nie wiem :oops: Typuje, że to są kwiaty? Widziałem w internecie podobne zdjęcie, tyle że na jodle Arnolda xD
EDIT: Dobra jestem już w 100% pewien, że to są kwiaty. Ale nie jestem pewien czy to jest jodłą koreańska :wink:
kattka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 214
Od: 2 wrz 2008, o 22:26
Lokalizacja: Żuławy
Kontakt:

Re: Jodła koreańska - uprawa

Post »

pelagia72 pisze:Moi Rodzice odwiedzili ostatnio arboretum w Wirtach -największy w Polsce ogród dendrologiczny.
l
Nie wiem jak z jego powierzchnią sprawy się mają, ale zaniedbany i niezbyt ciekawy, kilka fajnych roślin na krzyż. Szkoda, bo na północy przydałby się takie Wojsławice np, byłoby gdzie jeździć :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”