Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
bronx
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 kwie 2007, o 21:44

Post »

Witam serdecznie , jako ze wlasnie sie zarejstrowalem.
A sprowadza mnie na Wasze ( nasze :) ) forum pewien problem.
Mam u rodzicow na ogrodzie caly plot z tui ( niestety nie znam odmiany ).
U siebie w domu posiadam ponad 150m plotu do obsadzenia. Wyliczylem potrzebna
ilosc tui , wyszlo ok 100 szt. Przejechalem sie po sklepach ogrodniczych , wydac 1500zl troszke duzo.
Postanowilem kupi ukorzeniacz ( UKORZENIACZ AB aqua ), poscinac koncowki od rodzicow i zasadzic.
Czytajac Wasze wypowiedzie nie wiem co najlepiej zrobic.
Posadzic je w malych doniczka i na torfie? jeśli tak to co dalej, podlewac czesto i wystawic na sloncy , dodatkowo przykrywajac butelkami ( ala mala szklarnia) ? W jakich warunkach przechowywac sadzonki?
Czy tez zamoczyc i posadzic w miejscu docelowym przy plocie ??
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Rozmnażanie,sadzonkowanie,ukorzenianie iglaków

Post »

2,5 miesiaca temu zrobilam okolo 200 sadzonek thui 'Smaragd" i wczoraj wygrzebalam jedna z sadzonek z ziemi i pieknie sie ukorzenily.Poczekam jeszcze troche,ale zastanawiam sie co dalej z tymi sadzoneczkami zrobic.To znaczy kupilam juz doniczki 11x11x11cm i przesadze je do tych doniczek ,no i tu mam problem-co dalej z nimi,bo do tej pory byly w domu ,a jak je przesadze do doniczek to tez maja byc w domu?A co z zima?-czy mam je trzymac w domu az beda wieksze czy mam je wsadzic na zime do zimi z doniczkami?Z gory dziekuje za pomoc!!!
Awatar użytkownika
Krzysztof
50p
50p
Posty: 52
Od: 25 mar 2007, o 19:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Wydaje mi się że trzeba sadzonki wysadzić do gruntu.
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Musisz do wszystkiego dochodzić sam .Kilkaset sadzonek wyrzucisz ,ale z każdym rokiem będzie ich mniej Taka samo-nauka trwa latami ,a szkółkarze przejmują wiedzę od rodziców i robią to przez całe swoje życie. Sam widziałem ,jak po długiej i mrożnej zimie, ludzie oddzielali pojemniki ,torf i zmarznięte 3 letnie sadzonki cyprysików wartości wg. szkółkarza ok .100 tyś. złotych i jeszcze im musiał za to zapłacić.
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

;:63 ;:63 ;:63 gratulacje
napisz nam dokładnie jak zrobiłaś, czy używałaś ukorzeniacza?
Trzeba je posadzić do gruntu, zimą bym je czymś przykryła lekko, na wszelki wypadek ( kartony, agrowłóknina, słoma)
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Sadzonki wzielam z ogrodu znajomych.Urywalam boczne odrosty dlugosci okolo 10 cm(urywalam tak,zeby mialy "piętkę").Potem wsadziłam do okorzeniacza do roślin półzdrewniałych,no i do ziemi-wymieszałam 1:1 torf z ziemia kwiatową.Wsadziłam część do duzych doniczek,które zakryłam obciętymi butelkami od wody 5litrowej,a pozostałą część wsadziłam do miniszklarenek,ktore udalo mi sie dostac w Leroy Merlin(sa rewelacujne-weszlo tam okolo 50 sztuk).No i spryskiwalam je woda codziennie.I tak sie ucieszylam,ze sie ukorzenily,ze nie chcialabym ich teraz zmarnowac...

Mam je wkopac w doniczkach do ziemi???
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Pyzdra pisze:Musisz do wszystkiego dochodzić sam .Kilkaset sadzonek wyrzucisz ,ale z każdym rokiem będzie ich mniej Taka samo-nauka trwa latami ,a szkółkarze przejmują wiedzę od rodziców i robią to przez całe swoje życie.
To chyba lekka przesada, dlaczego Krzysiu miałby uczyć się latami na swoich błędach.
Wiedzę oczywiście można przejąć od rodziców (ale należy ją pogłębić, o to czego rodzice nie wiedzieli). Poza tym jestem pewien, że od rodziców (szkółkarzy),to przede wszystkim przejmuje się kontakty, znajomości lub znane nazwisko, a wiedzę należy nabyć przez naukę, naukę, naukę.....
Bez gruntownej wiedzy nie można prowadzić dobrego biznesu, chyba że się ma "KASĘ" i zatrudnia się odpowiednich ludzi.

Andrzej.
Pyzdra
100p
100p
Posty: 129
Od: 8 mar 2007, o 19:53
Lokalizacja: okolibydgoszcz

Post »

Właściwie to masz rację ,ale porozmawiaj z dobrym szkółkarzem np.drzew owocowych. Każdy wiedzę zdobywa latami i nie w szkołach tylko na własnej ziemi. W szkołach przekażą tylko teorię a praktyka jest przez samych uczniów traktowana jako coś co robią na siłę. Dobry szkółkarz stosuje własne metody i terminy szczepień drzew i do niedawna nawet stosował własne podkładki, ale ostatnio są kupowane ,jako wolne od patogenów już gotowe.
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Poczekaj jeszcze trochę aż minie niebezpieczeństwo przymrozków, bo skoro te sadzoneczki były w domu to są na razie wrażliwe. A potem przesadź je do tych doniczek i wystaw na dwór , tylko często zraszaj. Na początku nawet je trochę cieniuj. Dobrze by było gdybyś mogła te doniczki z sadzonkami umieścić na jakiś paletkach albo w skrzynkach , łatwiej by ci było robić porządki czy przenosić. Ja doniczki z sadzonkami daję to takich małych plastikowych skrzynek w jakich na targowiskach mają owoce. Dostaje je od znajomego handlarza.
W każdym razie nie zakopuj doniczek do ziemi. W przyszłym roku będziesz musiała przesadzić je do większych doniczek.
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dzięki za odpowiedz.A nie lepiej je wkopac z doniczkami do ziemi-wtedy moze im korzenie nie przemarzna zima?
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

No właśnie i korzenie przerosną przez dno doniczki, wrosną w ziemię i będzie kłopot przy przesadzaniu, wykopywaniu- uszkodzą się korzenie.
Ja swoje sadzonki, iglaki też, od początku trzymam w doniczkach. Trzeba je przesadzać w miarę wzrostu do większych doniczek i pilnować podlewania. Ale za to kiedy mi pasuje mogę je wysadzić na stałe miejsce czy komuś dać.
No i zapomniałam dodać poprzednio, że te skrzynki z sadzonkami stoją pod ścianą na kostkach betonowych, właśnie po to by nie wrastały do podłoża.
Praktykuję tak od wielu lat.
Można by te sadzoneczki wysadzić bezpośrednio do gruntu bez doniczek, ale dopiero w przyszłym roku ,bo teraz za małe -- ale patrz pierwsze zdanie.
Pozdrawiam
niezapominajka567
100p
100p
Posty: 152
Od: 13 mar 2007, o 18:19
Lokalizacja: Poznań

Post »

Dzięki Malkar za rady!!!! :D A rozmnazales moze Smaragda w ten sposob?
Awatar użytkownika
Malkar
500p
500p
Posty: 561
Od: 27 sty 2007, o 21:16
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Ślask, gmina Zebrzydowice

Post »

Co do przemarznięcia zimą, to ja obsypuję jesienią doniczki liściami, tylko, że na wiosnę liście trzeba wybrać a nie jest to zbyt przyjemna robota.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”