Bananowiec - choroby i szkodniki

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Jeśli obawiasz się gnicia korzeni, to zaopatrz się w duuużą i głęboką podstawkę, wypełnij ją keramzytem i zalej wodą - będzie parowała.
U mnie banan przez rok stoi w wodzie. Jak wyciągnie wodę z podstawki, albo wyparuje, to po 1-2 dniach znowu napełniam ją wodą.
Banan stoi na dużym parapecie, latem ma ciągle słońce, a zimą grzeją kaloryfery.

Tak wygląda moja praktyka ;) Powodzenia!
pozdrawiam
M.
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Czy ktoś zna się na bananowcach?

Post »

Mam 2 bananowce muso banana i red banana ensete maurelii, jadnak nie bardzo wiem jak mam je hodowac. Czy ktoś moze udzielic rady?
Awatar użytkownika
rene.sans
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 15 kwie 2007, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad Bugiem

Re: Czy ktoś zna się na bananowcach?

Post »

agasta pisze:Mam 2 bananowce muso banana i red banana ensete maurelii, jadnak nie bardzo wiem jak mam je hodowac. Czy ktoś moze udzielic rady?
Witaj Agato, w/g książeczki o hodowli bananowców, lubią one glebę kompostową z niewielkim dodatkiem gliny( żyzną). Potrzebują też dużo światła , nawet bezpośredniego nasłonecznienia. Temperatury nie niższej od 15 st.C. Lubią podwyższoną wilgotność powietrza, lecz na liściach nie mogą pozostawać krople wody( słońce jak przez soczewki wywoła brunatne plamy). Latem bananowce należy obficie podlewać , 2-3 razy w tygodniu i zasilać płynnymi nawozami co 14 dni. Życzę powodzenia i aby moje wskazówki okazały się przydatne.
żyć w zgodzie z Naturą, bo gdy ta się na nas wypnie... (moje, własne)
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

Dziękuję za odpowiedź. A czy w/w książce napisali coś na temat zwalczania mszycy (chyba to jest mszyca, bo nie lata)? mam problem z red banana ensete maurelli. niestety mam też problem z ostrością zdjęć...

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/736 ... 49244.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/587 ... 51dac.html

Póki co, odseparowałam ensete od muso, bo boję się, że się przeniesie na drugiego bananowca.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Mary
100p
100p
Posty: 126
Od: 29 wrz 2006, o 09:53
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Do tej pory miałam problem tylko z przędziorkami na bananach.
Lubią mieć wodę w podstawce. No i rosną bardzo szybko i doniczka robi się w ekspresowym tempie za mała ;)
pozdrawiam
M.
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post »

Te "mszyce" to chyba przędziorki (poprawcie mnie jak się mylę). Ja zwalczyłem je preparatem MAGUS 200. Faktycznie bananowce lubią dużo wody i wilgoci, ale co do wody w podstawce to sam nie wiem - bynajmniej ja tego nie stosuję. W miarę możliwości zraszać codziennie i jak pisała poprzedniczka regularnie nawozić. Ja w tym roku zamierzam jednego z bananowców wynieść do szklarni- zobaczymy czy będzie mu tam dobrze, a jednego wystawię na balkon lub do ogrodu, oczywiście po odpowiedniej aklimatyzacji.
Awatar użytkownika
agasta
Przyjaciel Forum - silver
Przyjaciel Forum - silver
Posty: 389
Od: 18 kwie 2007, o 14:04
Lokalizacja: opolskie/Holandia

Post »

nigdy nie mialam problemow z moimi roslinkami, tekze nie mam pojecia czy to mszyce, przedziorki, czy cos innego. ogladalam jednak zdjecia przedziorkow i to co mam na swoim bananowcu, nie wyglada jak przedziorki. Bananowiec wcale nie wyglada na schorowanego, zadnych plam, suchych lisci itp. Tylko to "cos"na spodniej stronie lisci.
Przeczytalam na forum, ze mozna sprobowac owinac folia, obnizyc temperature.
myslicie ze mozna sprobowac w przypadku bananowca?
przy jakiej temperaturze moge wystawiac banana na dzien do ogrodu? Powyzej 15 jest ok?
Awatar użytkownika
rene.sans
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 15 kwie 2007, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad Bugiem

Post »

Alan1980 pisze:Te "mszyce" to chyba przędziorki (poprawcie mnie jak się mylę). Ja zwalczyłem je preparatem MAGUS 200. Faktycznie bananowce lubią dużo wody i wilgoci, ale co do wody w podstawce to sam nie wiem - bynajmniej ja tego nie stosuję. W miarę możliwości zraszać codziennie i jak pisała poprzedniczka regularnie nawozić. Ja w tym roku zamierzam jednego z bananowców wynieść do szklarni- zobaczymy czy będzie mu tam dobrze, a jednego wystawię na balkon lub do ogrodu, oczywiście po odpowiedniej aklimatyzacji.
Jeśli to o mnie chodzi, to jestem poprzednikiem. Ale że jestem tu nowym, to może nie o mnie chodzi. W każdym bądź razie bananowce należy nawozić regularnie.Rozglądam się po FORUM i pozdrawiam WSZYSTKICH UŻYTKOWNIKÓW :)
żyć w zgodzie z Naturą, bo gdy ta się na nas wypnie... (moje, własne)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

agasta pisze:nigdy nie mialam problemow z moimi roslinkami, tekze nie mam pojecia czy to mszyce, przedziorki, czy cos innego. ogladalam jednak zdjecia przedziorkow i to co mam na swoim bananowcu, nie wyglada jak przedziorki. Bananowiec wcale nie wyglada na schorowanego, zadnych plam, suchych lisci itp. Tylko to "cos"na spodniej stronie lisci.
Przeczytalam na forum, ze mozna sprobowac owinac folia, obnizyc temperature.
myslicie ze mozna sprobowac w przypadku bananowca?
przy jakiej temperaturze moge wystawiac banana na dzien do ogrodu? Powyzej 15 jest ok?
Powiedziałbym że to tarczniki lub miseczniki (z rodziny czerwcowatych) umyj bananowce wodą z denaturatem(bawełnianą szmatką) w stosunku 2:1 woda do denaturat a potem po około godzinie lekki prysznic letnią wodą, za tydzień powtórka i powinno by ok. A co do wystawiania bananowców na dwór są wrażliwe na silniejszy wiatr i temp. powinna by ponad 25 stopni. :D :D :D
kajka11
50p
50p
Posty: 73
Od: 26 cze 2007, o 20:49
Lokalizacja: Szczecin

Post »

To ja sie przypnę z moim bananowcem.
W tym roku wiosną zmieniłam mu "miejsce postoju" na bardziej słoneczne i zaczął chorować :( . Nie wiem co go dopadło, grzyb? Szkodników nie widzę. Nie chcę zaglądać do doniczki, bo banany tego nie lubią.
Obrazek Obrazek Obrazek

Ta gorzej wyglądająca odnoga, to "mama". Usunęłam z niej chore liście, ale ten na samej górze też jest chory. Czy młodą, bardziej zdrową, oddzielić od schorowanej?
Dziękuję za każde rady
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

kajka11 pisze:To ja się przypnę z moim bananowcem.
W tym roku wiosną zmieniłam mu "miejsce postoju" na bardziej słoneczne i zaczął chorować :( . Nie wiem co go dopadło, grzyb? Szkodników nie widzę. Nie chcę zaglądać do doniczki, bo banany tego nie lubią.
Obrazek Obrazek Obrazek

Ta gorzej wyglądająca odnoga, to "mama". Usunęłam z niej chore liście, ale ten na samej górze też jest chory. Czy młodą, bardziej zdrową, oddzielić od schorowanej?
Dziękuję za każde rady
Szkoda że wcześniej ich nie rozsadziłaś bo teraz przy tej wielkości młodego odrostu trudno może być uratować roślinę mateczną ale możesz je spróbować rozsadzić i spróbować czy to roślinie matce pomoże choć patrząc na jej stan raczej wątpię, chyba że ma mocny system korzeniowy którego nie uszkodzisz podczas rozsadzania. :D :D :D
kajka11
50p
50p
Posty: 73
Od: 26 cze 2007, o 20:49
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Przemo pisze:Szkoda że wcześniej ich nie rozsadziłaś bo teraz przy tej wielkości młodego odrostu trudno może być uratować roślinę mateczną ale możesz je spróbować rozsadzić i spróbować czy to roślinie matce pomoże choć patrząc na jej stan raczej wątpię, chyba że ma mocny system korzeniowy którego nie uszkodzisz podczas rozsadzania. :D :D :D
Ja dostałam te banany już podwójne i nie miałam pojęcia, że je się rozsadza, a nawet podobały mi się takie gęste. Do czasu aż jeden nie zaczął chorować. Wtedy dopiero zaczęłam myśleć, że może je trzeba było rozsadzić.
Przemo, czy mógłbyś mi napisać jak wyglądają korzenie banana, bo nie wiem czego się spodziewać po "wykopaniu" (czy to jakaś bulwa, taka jak burak :oops: ?). Z postów wyżej przeczytałam, że trzeba odkroić młodą od matki. Ale czy w tym przypadku nie lepiej odkroić matkę od młodej? Obawiam się, że mogę zaszkodzić temu "lepiej wyglądającemu".
A jeszcze chodzi mi taka myśl po głowie, zeby po prostu ściąć roślinę mateczną :?: Co o tym sądzisz? Czy coś jeszcze wtedy z niej wyrośnie, czy to nie ten typ rośliny :) . Bo ta roślina w ogóle nie ma pnia :!: (chyba). Jak zaczęłam ją obdzierać z chorych liści, to średnica "pnia" malała. I musiałam liście obcinać od góry. To te liście tworzą pień (tak jak u pora)?
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

kajka11 pisze:Przemo, czy mógłbyś mi napisać jak wyglądają korzenie banana, bo nie wiem czego się spodziewać po "wykopaniu" (czy to jakaś bulwa, taka jak burak :oops: ?). Z postów wyżej przeczytałam, że trzeba odkroić młodą od matki. Ale czy w tym przypadku nie lepiej odkroić matkę od młodej? Obawiam się, że mogę zaszkodzić temu "lepiej wyglądającemu".
Musiałabyś wyjąć z doniczki rośliny i obejrzeć system korzeniowy czy kwalifikuje sie do rozsadzenia bo jeśli jest bardzo splątany i przy rozsadzaniu mogłabyś uszkodzić ten system korzeniowy to lepiej je zostawić tak jak są, poza tym zobaczysz czy bryła korzeniowa nie jest przerośnięta, jeśli tak to możesz przesadzić do większej doniczki jeśli nie przerosła proponuję ściąć tą roślinę mateczną - niestety nic nie wybije już z reszty jaka zostanie po ścięciu.
Bo ta roślina w ogóle nie ma pnia :!: (chyba). Jak zaczęłam ją obdzierać z chorych liści, to średnica "pnia" malała. I musiałam liście obcinać od góry. To te liście tworzą pień (tak jak u pora)
Bardzo podobnie kłodzinę tworzą liście układające się w górę w miarę wyrastania i ich nie należy obrywać tylko ścinać tak by łodyga liściowa pozostała tworząc pień :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”