Palma daktylowa z nasiona

Rośliny doniczkowe
compasmok
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 maja 2008, o 18:23
Lokalizacja: Siedlce

Wysiew daktyli.

Post »

Wiosennie wszystkich witam.

Mam dwa rodzaje daktyli. Oczywiście chcę spróbować coś z nich wyhodować. Te z lewej kupione ok. tydzień temu, są duże, miękkie i soczyste, a te z prawej kupione ok 15 stycznia są mniejsze, twarde i jakby dużo bardziej zeschniete. Jak kupowałem te mniejsze, to Pani w sklepie powiedziała, że biała otoczka wokół nasion, to efekt przemrożenia w czasie transportu.
Mam kilka pytań:
- Czy pochodzą od różnych gatunków palm, ewentualnie jakich?
- Czy jest sens wysiewać te mniejsze z uwagi na przemrożenie i zeschnięcie (może długo gdzieś leżaly i zdolność kiełkowania im spadła)?
- Temperatura panująca u mnie w domu, to wieczorem ok 21stC, a do południa spada do ok 17stC. Czy w takich warunkach warto już teraz je wysiać, czy lepiej poczekać do lata jak zrobi się cieplej.

Pozdrawiam

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Zerknij też w te dwa tematy tutaj i tutaj, moga to być nasiona różnych daktylowców aczkolwiek ja uważam że to ten sam daktylowiec ale z różnych miejsc stąd różny kształt owoców i wielkość nasion. Do tego dochodzi różny okres zbiorów zapewne. Moim zdaniem to phoenix canariensis. :wink:
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Pestka Daktyla

Post »

Zasadziłem pestkę daktyla, czytałem, że trzeba ją przed wsadzeniem w ziemię przetrzeć z miąższu owocowego, tak też zrobiłem i wbiłem w ziemię na 2, 3 cm i podlałem. Co dalej, jak to podlewać, gdzie powinien stać, jakie duże to rośnie? Czytałem, że kiełkuje po 3, 4 tygodniach.
Awatar użytkownika
daka
1000p
1000p
Posty: 2544
Od: 10 lut 2010, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północ Wielkopolski-miasto Trzcianka.

Re: Pestka Daktyla

Post »

Witaj postaram się pomóc w tej sprawie.
Palmy daktylowe uwielbiają miejsca silnie nasłonecznione,daktyle wychodowane z pestek rosną powoli,ale za to łatwo kiełkują,posiada niewielki system korzeniowy,co umożliwia łatwe przesadzenie,palma ta wymaga ciepła przez cały rok,bardziej lubią miejsca suche niż wilgotne.
To tyle,może ktoś inny z forumowiczów coś ci jeszcze doradzi.
Pozdrawiam damian.
Moje wątki.
Pozdrawiam Damian.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pestka Daktyla

Post »

Cóż na razie, to głównie mnie interesuje, jak podlewać nasionko, czyli, czy ziemia ma przesychać, czy ma być ciągle wilgoć, czy ma stać w ciemnym miejscu itd.
A czy ta palma nie obrazi się, jak będzie zraszana? Bo mam miejsce na duże drzewo obok figowca.
Ciepło jest u mnie cały rok :D
Awatar użytkownika
daka
1000p
1000p
Posty: 2544
Od: 10 lut 2010, o 17:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Północ Wielkopolski-miasto Trzcianka.

Re: Pestka Daktyla

Post »

Ziemia nie powinna być całkiem mokra tylko lekko wilgotna,bo nasiono zgnije,mi się tak już nie raz przydarzylo.
Postaraj się jej zapewnić jasne miejsce.
Co do zraszania to lepiej jeszcze nie,może dopiero jak podrośnie.
Aby szybciej wykiełkowało, możesz osłonic całą doniczke przezroczystą folią i porobić w niej otworki aby miała dostęp powietrza,pamiętaj aby usuwać gromadzącą się wode pod folią bo inaczej roślinka się ugotuje,na razie lepiej nie stawiaj jej w słońcu,bo to może zaszkodzić.
Moje wątki.
Pozdrawiam Damian.
Awatar użytkownika
ARHIZ
500p
500p
Posty: 529
Od: 12 wrz 2009, o 18:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pestka Daktyla

Post »

Na razie stoi w cieniu, jak coś wyjdzie z ziemi, to postawię niedaleko okna, a jak będzie miało więcej, niż 1,5 metra, to idzie do figowca i będzie zraszana.
Podlewam, gdy ziemia zaczyna przesychać (na razie nie podlewam w cale, bo jest wilgotna)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Pestka Daktyla

Post »

Awatar użytkownika
Nagini
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 12 lip 2011, o 10:27
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świętochłowice (śląskie)

Re: Pestka Daktyla

Post »

Widzę, że tu długo nikt nie zaglądał, to przy okazji odświeżam.
Mnie się udało :tan z pestki
To mój daktylek, stoi na południowym oknie, chociaż teraz to i tak bez różnicy przy takiej pogodzie :?
Obrazek
Radość z kwiatów - to resztki raju w nas. ~~~Philip Otto Runge
Awatar użytkownika
luczek95
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2330
Od: 13 lip 2009, o 22:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląsk

Re: Pestka Daktyla

Post »

I fota ;)
Obrazek
- Domowi, zieloni przyjaciele cz.2
Łukasz- nick zakładany dawno temu :)
Awatar użytkownika
AliceWhite
100p
100p
Posty: 105
Od: 5 wrz 2013, o 16:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Casale Monferrato(AL) Italia
Kontakt:

Palma daktylowa z nasiona

Post »

Witajcie!

Kilka miesiecy temu wysialam kilka nasion daktyla do doniczek,tak dla eksperymentu czy cos wyrosnie. W zeszlym roku m?j kot zjadl palemke kt?ra miala jeden listek. W tym roku pilnuje jak nigdy ;:108
Oto moja duma i radosc!
Obrazek
Obrazek

Jak widac te dwie palmy maja juz po dwa listki i na razie maja sie dobrze. Mialam wiecej palemek ale czesc oddalam znajomym i sasiadowi.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=100849" onclick="window.open(this.href);return false;
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Palma z daktyla.

Post »

:wit
Będę śledzić postępy palmy :D
Awatar użytkownika
Malachitek
1000p
1000p
Posty: 1177
Od: 13 kwie 2013, o 01:59
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Palma z daktyla.

Post »

I ja trzymam kciuki, żeby z palemek wyrosły kiedyś wielkie palmy ;:108
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”