Ogórek kolczasty - kiwano

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Z tego, co wiem to z ogórka afrykańskiego można mieć spore plony. Jeśli sie go uprawia pod osłonami. Jedna roślina ma od kilku do kilkunastu owoców i szybko rosną
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Kiwano dobrze owocuje nawet bez osłon, pod gołym niebem.
Miałam dwa lata temu, owoców było tyle, że nie dało sie tego zjeść ale długo leżą, kilka miesięcy.
Jeśli chodzi o smak to dla mnie nieciekawy, dużo pestek. Najlepsze były młode owoce, starsze już miały duże pestki.
Więcej tego nie posadzę.
Nasiona oczywiście na allegro :lol:
Pozdrawiam.
Ola
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

W tym roku kupiłem nasiona:
Cucumis melo (ogórek melonowy)
Cucumis metuliferus (kiwano)
zobaczę co to za wynalazki :wink: .
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

ja w prost przeciwnie ale kiedy najlepiej wysiać ogórka afrykańskiego tak jak inne dyniowate ??
Awatar użytkownika
xipe
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 19 sie 2007, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Unieście/Koszalin
Kontakt:

Post »

Wszystkie dyniowate są ciepłolubne więc trzeba traktować gatunki na zasadzie analogii.
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

szymonambar. pisze:ja w prost przeciwnie ale kiedy najlepiej wysiać ogórka afrykańskiego tak jak inne dyniowate ??

Tu masz na samym dole o ogórku afrykańskim

http://www.biol.uni.wroc.pl/obuwr/festi ... togor.html
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Liriope pisze:Kiwano dobrze owocuje nawet bez osłon, pod gołym niebem.
Miałam dwa lata temu, owoców było tyle, że nie dało się tego zjeść ale długo leżą, kilka miesięcy.
Jeśli chodzi o smak to dla mnie nieciekawy, dużo pestek. Najlepsze były młode owoce, starsze już miały duże pestki.
Więcej tego nie posadzę.
Nasiona oczywiście na allegro :lol:

Nasiona kupiłam w sklepie nasiennym, uprawa pod gołym niebem nieudana, wniosek identyczny:więcej tego nie posadzę.
Waleria
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Siałam do doniczek końcem kwietnia, a do gruntu wysadziłam pod koniec maja. Na początku przykrywałam agrowłókniną. Kilka sadzonek mi padło. Uchowały się dwie ale plon był obfity, kilka skrzyneczek, tak że część owoców porozdawałam.
Z tym smakiem czy zapachem banana i kiwi to przesada.
Pozdrawiam.
Ola
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

Dzięki za odpowiedz.To opieka taka sama jak przy dyniach itd 2 i kilka skrzyneczek WOW,to tak mniej więcej ile sztuk.??
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

skrzyneczek było chyba 5, w każdej ok 10-12 szt, wychodzi na ok 50-60 szt ale to było zrywane juz na jesieni przed przymrozkami. Wcześniej zrywałam też pojedyńcze sztuki.
Jak zrywałam były zielone, potem ładnie przebarwiały się na zółto/złoto/pomarańczowo.
Jeśli chodzi o opiekę to poza plewieniem i podlewaniem nic więcej nie robiłam. Roślina nie chorowała.

Tak sobie myśle, że może dlatego miałam taki zbiór, ponieważ posadziłam je na miejscu w którym przez kilka lat był kompost. Została końcówka ziemi, którą rozgrabiłam na grządkę. Wczesą wiosną rosła tam sałata i rzodkiewka a potem posadziłam kiwano. Miejsce było słoneczne.

Jeśli chodzi o ogórek melonowy to rósł obok kiwano, ale posadziłam ziarna wprost do ziemi i wschody były marne. Miałam jedną roślinkę. Z początku marnie rósła, doczekałam się tylko 3 owoców. Może lepiej go mieć pod folią? Owoc smaczny, delikatny, na kanapki nawet lepsze niż zwyłe ogórki.
Ogórek melonowy u mnie chorował, objawy na liściach były podobne jak do tego wszystkiego co występuje na naszych ogórkach. Opryskiwałam go tym samym środkiem co ogórki.

Sadziłam też wtedy fasolnik chiński owszem długie strąki były ale po ugotowaniu nie dało się zjeść, po prostu niedobre.
Pozdrawiam.
Ola
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post »

Ja po dwóch latach powracam do kiwano!!
A czy wy siejecie je w tym roku?
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Moje kiwano, które wczoraj rano rozłożyłam na wilgotnej ligninie już dziś puściło kiełki :) Mam dla niego fajne miejsce gdzie będzie mogło się wspinać do woli i będzie miało sporo słońca. Musi tylko zostać wsadzone do doniczek za parę dni a potem pod koniec maja do gruntu. Jeszcze tylko zamontuję mu później dodatkowo wytrzymałe linki i mam nadzieję, że odwdzięczy się sporym plonem. Jestem ciekawa smaku - wysiewam pierwszy raz :)
Awatar użytkownika
MagdaMisia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2814
Od: 17 mar 2009, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Post »

Kiwano wsadzone do 3 doniczek po 3 ziarenka (reszta skiełkowanych na razie na ligninie, ale nie mam co z nimi zrobić), jak ktoś jest z Wrocławia mogę oddać :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”