Rannik (Eranthis), wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Tulipany, krokusy, narcyzy, lilie, dalie, begonie, irysy, kanny, bratki, maciejki, ...
ODPOWIEDZ
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Rannik (Eranthis), wymagania,pielęgnacja - dyskusje

Post »

Proszę o pomoc!!! Czy ktoś ma pomysł jak odróżnić Eranthis tubergenii od E. cilicica? Z rannikiem zimowym nie mam problemów ale pozostałych gatunków nie mogę odróżnić. Na dodatek szpak scina ranniki w tempie 2 roślinki dziennie i dotyczy to tylko jednego gatunku. Może chce mi coś podpowiedzieć? Ale ja i tak go nie rozumiem.
Awatar użytkownika
ciotka
500p
500p
Posty: 610
Od: 4 paź 2007, o 23:26
Lokalizacja: Warszawa

Post »

Przemku , a czy mógłbyś pokazać na forum swoje ranniki. Ile masz odmian i jak wyglądają? Jeśli wiesz to podpisz, który jak się nazywa. Ja myślałam do tej pory, że ranniki są wszystkie takie same. Nigdy im się specjalnie nie przyglądałam. W tym roku jednak zauważyłam, że ranniki w ogródku przed oknem maja pąki zielone i są niskie. Na działce mam znacznie wyższe , nóżki i pąki mają ciemno brązowe. Fotki są gdzieś na mojej stronie. :lol:
Człowiek potyka się o kretowiska - nie o góry - Konfucjusz

Pozdrawiam Marysia
Co rośnie u ciotki?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Mam trzy gatunki ranników. E. cilicica, E. hyemalis i E. x tubergenii. Podobno są i odmiany ogrodowe ale ja na nie nie trafiłem. Jest jeszcze E. pinnatifida (syn. E. keiskei) ale tylko o nim słyszałem. Tak się jakoś złożyło, że na zdjęciach jest tylko jeden gatunek. Zresztą E.hyemalis już przekwitł a obgryziony przez nornice E. x tubergenii na szczęście wybija z bulwek listki ale wstydzi się do zdjęć. W najbliższym czasie postaram się pokazać siewki ranników. Ranniki bardzo dobrze rozmnażają się z nasion a mrówki roznoszą nasionka po okolicy.
Awatar użytkownika
ZENOBIUSZ
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4216
Od: 2 sty 2008, o 07:00
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Witaj Przemku !Kiedy wysiewa się nasiona ranników, i gdzie je można kupić. Po jakim okresie można się spodziewać się kwiatów.
Pozdrawiam Zenek
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Drogi Zenonie. Nie ma sensu kupować nasion. Bulwki ranników są w cenie krokusów. Należy je natychmiast po zakupie wysadzić gdyż mogą wyschnąć. (albo trzeba przechowywać do września w torfie). Z reguły do sklepów trafiają we wrześniu E. hyemalis tak się rozsiewa, że niektórzy uważają go za gatunek ekspansywny. Możliwe jest rozmnażanie z nasion. Należy je wysiewać najpóźniej w maju gdyż szybko tracą zdolność kiełkowania. Poszukaj po ogrodach botanicznych albo u życzliwych działkowców. Nie widziałem nasion w sprzedaży ale muszę przyznać, że ich nie szukałem. Ja z nasionami nic nie robiłem, same się rozsiały a ponieważ wiedziałem jak wyglądają siewki więc ocalały. Można też dzielić bulwki co 2-3 lata. Wskazane jest rany zasypać np. węglem drzewnym. Trzeba pamiętać, że całe rośliny wraz z nasionami są trujące.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Ja w tym roku nie muszę wysiewać nasion więc jak uchwycę moment to mogę nasion nazbierać. Ranniki z nasion kwitną część w 3 roku a masowo w 4 roku uprawy.
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Obrazek Obrazek
Przepraszam za jakość zdjęć (postaram się poprawić), ale chciałem pokazać o co chodzi z rozmnażaniem z nasion. Na zdjęciu z lewej strony siewki dwuletnie ranników. Na zdjęciu z prawej siewki jednoroczne i właśnie one bardzo często podczas pielenia ulegają usunięciu z działki. Miłego dnia. Przemek

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
Pierwsze zdjęcie przedstawia ranniki europejskie-już przekwitły i dwuletnie siewki. Na drugim zdjęciu siewki jednoroczne.
goni@k
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2318
Od: 18 wrz 2006, o 13:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: między Łodzią a Warszawą
Kontakt:

Post »

Czy ranniki mogą zaniknąć :?:
Posadzone w zeszłym roku pięknie kwitły a teraz nie ma po nich śladu :roll:
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Całe rośliny, wraz z nasionami są trujące więc raczej gryzonie omijają je z daleka. Czasami bulwki mogą być porażane przez zgniliznę twardzikową (rośliny więdną i żółkną przedwcześnie-normalnie rośliny zasychają w maju). Prawdopodobnie podczas prac pielęgnacyjnych latem zapomniałaś o nich i bulwki (przypominające wyglądem grudki ziemi) dostały się w głębsze warstwy ziemi. Wtedy przestają kwitnąć. Pamiętaj, że liście pojawiają się później więc jeżeli rośliny rosną zbyt głęboko to powinnaś je wkrótce zobaczyć. Przyczyną może też być zbyt płytkie posadzenie i wyschnięcie w ciągu lata lub przemarznięcie zimą-wersja mniej prawdopodobna.
Awatar użytkownika
Olusia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11021
Od: 23 gru 2007, o 21:38
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kościan

Post »

Witam , po rocznej przerwie , w klubie miłośników ranników.
Z rannikami w donicach to ja na imieniny chodzę.

Obrazek

Te co się wysiały w niepożądanym miejscu po kwitnieniu wsadzam do donic i donice dołują
w ziemi. Wiosną mam pięknie kwitnące ample.
Awatar użytkownika
Magda BarwyOgrodu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 12 lut 2009, o 14:53
Lokalizacja: Józefów

Post »

Przemku, piękne ranniki, moje już tez zaczynają wyłazić, muszę przyznać, że naszukałam się jesienią bulwek, naszukałam. Bardzo trudno było je kupić, i sądząc z Twojego opisu, większość musiała wyschnąc w lecie, bo zakwitło tylko kilka.
U mnie w ogrodzie nie ma gryzoni, ale moje kochane czworonogi zakopują swoje smaczki, wykopując przy okazji płytko posadzone roślinki...
Kupiłam teraz kilka bulwek, czy myślisz, że ma sens posadzić je teraz czy czekać do kwietnia?
przemek1136
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6618
Od: 10 mar 2008, o 18:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Za Lublinem, za Rzeszowem.. Lubartów

Post »

Magda Barwy Ogrodu aż nie mogę uwierzyć, że teraz można kupić bulwki ranników. Ale jeżeli już tak się stało to proponuję bulwki namoczyć w wodzie (kilka-kilkanaście godzin) i jak najwcześniej posadzić. Czekanie do kwietnia nic nie da. Normalnie bulwki sadzi się na przełomie września/października (przechowując je w miale torfowym by nie wyschły) lub pod koniec maja zaraz po wykopaniu. Może posadź je na nieco mniejszą głębokość np. 4cm (zalecana 4-8cm). Jak już wykiełkują to najwyżej latem posypiesz je troszkę torfem by nie przeschły.
Jo37
500p
500p
Posty: 606
Od: 20 sty 2009, o 10:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa i nie tylko 6a/6b

Post »

Czy możesz podać jaką ziemię lubią ranniki ? W tym roku mam zamiar kupić bulwki .
Pozdrawiam , Joanna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny CEBULOWE i jednoroczne”