Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
GERTRUDA
1000p
1000p
Posty: 1327
Od: 25 lis 2007, o 17:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj.Pomorskie
Kontakt:

Post »

Mi z wysianych tydzień temu :Malinowy Olbrzym i Kmicic - zakiełkowały te pierwsze- obie odmiany idą do gruntu , więc mają chyba jeszcze dość czasu na wzrost . :wink:
Każdy początek ma swój koniec ,a każdy koniec miał swój początek ........
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Tadeuszu, to sa pomidorki do gruntu, czy do szklarnii?
Jak zauważyła TAKASOBIE na działce mam z okien ( dach nakryty filią) szklarnię o wym 12 na 6 metrów, w zależności od pogody sadzę w tej szklarni pomidory w okresie 20 -25 kwietnia. Pomidory sieję wcześnie ,gdyż mam również na działce malutką szklarenkę, ocieploną styropianem , z 2 beczkami wody- 400 l. ( zamiast ogrzewania) do której rokrocznie, w okresie 20-25 marca przenoszę moje sadzonki z domu i tam sadzonki pomidorów ( i papryki) hartują się i nabierają "tężyzny"

Nie doradzał bym stosowania sposobu EWY - uszczykiwania korzonków, wyjmując rozsadę z kuwety do posadzenia w doniczce i tak naruszamy korzonki włoskowate, chcąc uszczykiwać korzonki, musielibyśmy również zmniejszyć część nadziemną rośliny. Oczywiście, jest problem z zawijaniem się korzonków, ale to dotyczy prawidłowego posadzenia rozsady, powoli i dokładnie.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

pomidorki najlepiej wysiac do paletek , nie przepikowywac , można także wysiac z rozsady rwanej wtedy pikujemy do szklarni.
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

ADAMIE- jeżeli doradzasz jak robić najlepiej , to proszę Cie byś uzasadnił dlaczego, bo może okazać się że Twoja rada jest najlepsza dla Ciebie, niekoniecznie dla innych. Coś mi się zdaje że preferujesz warzywnictwo wielkoszklarniowe, a te nie zawsze są dobre przy kilku , czy kilkunastu sadzonkach.
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Post »

Ja robię tak od kilku lat jak mówi Adam i jest OK
Nie ma problemu z pikowaniem fakt nigdy wszystkie nasionka co do sztuki nie wykiełkują,
dlatego w jednej doniczce wysiewam tak z 10 (oczywiście jeśli odmiana jest nie droga)
i jeśli któreś nie wykiełkuje to właśnie pikuje z tej doniczki.
Zaoszczędza to dużo czasu i pracy.

Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

No właśnie chciałam zapytać, czy to pikowanie pomidorków to jest zabieg absolutnie niezbędny? Bo ja zwyczajnie jestem antytalencie pikowawcze i zabijam masę roślinek pikując. Pomidorki wysiałam do styropianowej tacki, po jednym nasionku więc każda siewka siedzi w swojej dziurce. Zależy mi naokoło 20 krzaczkach, wysiałam nieco więcej. Kiedy kupuję gotowe sadzonki, to właśnie w takich tackach, więc może dałoby się zrezygnować z pikowania bez szkody dla maluchów?
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Nie, pikowanie nie jest konieczne. Ja tego nie robię, bo jestem leniwa :oops: Ale to nie jest prawidłowo. Podobno pikowanie służy lepszemu rozwojowi systemu korzeniowego i powinno się pomidory pikować :D
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

Dzięki :) Ja też jestem leniwa :p i w ogródku już wiele rzeczy zrobiłam "nieprawidłowo" z czystego lenistwa i udało się, więc może i tym razem się uda ;) Nie popikuję i zobaczymy :)
Ryż
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 6 mar 2009, o 15:27

Pomidory

Post »

Jestem za stroną !Ale ja nie umiem
Zabieram się do siania pomidorów bo u nas jest zimno -suwalszczyzna
robert45
200p
200p
Posty: 252
Od: 6 mar 2006, o 12:56
Lokalizacja: małopolskie

Post »

Tula pisze:Dzięki :) Ja też jestem leniwa :p i w ogródku już wiele rzeczy zrobiłam "nieprawidłowo" z czystego lenistwa i udało się, więc może i tym razem się uda ;) Nie popikuję i zobaczymy :)
Uda się,uda.I na dodatek rozsada będzie wcześniej gotowa do wysadzenia.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

nie jest wcale za póżno nawet za wcześnie pomidorki ja sieję w wielkopolsce - najcieplejszym rejonie polski dopiero w czwartek
Awatar użytkownika
Kubuś
200p
200p
Posty: 326
Od: 2 paź 2008, o 17:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Siedlec, Mazowsze

Post »

Jaka jest odpowiednia średnica doniczki dla pomidora ?
<<INSPEKT>>

Czy 6 cm starczy ?

Pozdrawiam :wink:
Awatar użytkownika
ECRU
50p
50p
Posty: 56
Od: 19 paź 2008, o 15:13
Lokalizacja: Wielkopolska

Post »

cześć wszystkim - jako totalnie początkująca - mam pytanie bardzo podstawowe.
Czy wysiane pomidory, które jeszcze nie wzeszły należy trzymać na parapecie, na słonecznym miejscu? Czy też póki nie wzejdą - mogą stać np. na podłodze, bo słońce nie jest im jeszcze potrzebne. A może jest?
Dzięki z góry.
:)
Pan Bóg stworzył wieś,
a człowiek miasto.
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”