Siew,rozsada,pikowanie pomidorów cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7461
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Post »

ładne masz pomidorki Tadeuszu, masz chyba szerokie parapety, że mieści Ci się taka szeroka taca. Ja mam tylko na 20 cm i ciężko cokolwiek zmieścić.
Awatar użytkownika
MalaRybka
1000p
1000p
Posty: 1352
Od: 22 mar 2007, o 15:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: 3 km od Bydgoszczy

Post »

Tadeuszu, pięknie pomidorki. Swoje wysiałam dopiero 2 dni temu. Mam nadzieję, ze zdążą urosnąc :)
Pozdrawiam serdecznie. MałaRybka.
Ogród Rybki
Awatar użytkownika
giga45
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4110
Od: 28 lut 2008, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Legnica

Post »

Tadeuszu witaj.
O matko jedyna-kiedy ty siałeś te pomidory, że masz juz takie duze sadzonki???
Moje dopiero maja po 3 cm. :lol:
Moje Gigulinki
Pozdrawiam wszystkich cieplutko - GIGA
Awatar użytkownika
ARABELLA
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6594
Od: 4 mar 2009, o 16:05
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kuj-pom(okolice Torunia)

Post »

A moje dopiero w planach hihi
Pozdrawiam :)
Ines1977
100p
100p
Posty: 196
Od: 3 mar 2009, o 21:52
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki

Post »

Pierwszy raz w tym roku robię rozsady (zaczęłam od pomidorków) dlatego mam może dziwne pytanie ale ciekawi mnie:

1. czy ziemię w której już hodowaliście roślinki (zarówno przed i po pikowaniu) wykorzystujecie kolejny raz? Czy jest ona już raczej wyjałowiona i ma za mało składników pokarmowych?

2. Czytałam tez gdzieś, że podczas pikowania nie powinno się dotykać siewek palcami? Czy to prawda? a może dotyczy to tylko niektórych roślin?

3. Czy podczas pikowania robi się coś z korzeniami siewek? (ktoś chyba wspominał o uszczykiwaniu)
Awatar użytkownika
Tula
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1231
Od: 7 lut 2009, o 15:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wyższe Partie Apeninów

Post »

1. Ziemię wrzucam w skrzynki, w które później idą surfinie. I tak je trzeba dużo nawozić. Albo wyrzucam na rabatkę. Nawet trochę wyjałowiona i tak będzie lepsza niż mój wapienny piach :D

Na punkty 2 i 3 chętnie poznam odpowiedzi doświadczonych pikowaczy, bo ten etap to mój koszmar - zawsze ubijam tyle siewek, że czasem wręcz rezygnuję z pikowania.
Awatar użytkownika
mommy_b
200p
200p
Posty: 316
Od: 25 kwie 2008, o 19:47
Lokalizacja: Podlaskie

Post »

Ja pikuję pomidory i inne siewki w cienkich rękawiczkach lub normalnie palcami i jak na razie jeśli chodzi o pomidory żadna przepikowana siewka mi nie padła.
ida74
---
Posty: 4357
Od: 10 kwie 2008, o 17:03
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nad stawem

Post »

1. Ziemia nadaje się do innych upraw .2 A jak dotykać siewki ,jak nie palcami ,są delikatne i mają czucie .3 Korzonki można lekko uszczykiwać palcami .
Ines1977
100p
100p
Posty: 196
Od: 3 mar 2009, o 21:52
Lokalizacja: Ożarów Mazowiecki

Post »

2. W tym artykule pisali, ze się bierze jakimś rozciętym patyczkiem np. ale skoro się tym nie przejmujecie to ja też nie zamierzam:)
Awatar użytkownika
takasobie
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 9812
Od: 1 mar 2009, o 22:32
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Poznań

Post »

Tadeusz pisał, że ma szklarnię. Do gruntu chyba później trzeba robić rozsadę, bo też później się wysadza! Ja posiałam dopiero wczoraj na parapecie, mam nadzieję, że zdążą wykiełkować i urosnąć po rozsadzeniu.
Awatar użytkownika
Ewadz34
200p
200p
Posty: 405
Od: 10 lut 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Lubartów, lubelskie

Post »

Takasobie - na pewno zdążą. Ja też wczoraj dopiero posiałam, a koktajlowe zamierzam wysiac w piątek lub sobotę. na pomidory nie jest za późno. wcześniej zajęłam sie papryką, która częściowo jest już popikowana, częściowo wschodzi dopiero, a jedna odmiana jeszcze nie kiełkuje ;) Paprykę wysiałam chyba 18 lutego. A pomidory można spokojnie siać do 20 marca, takie jest moje zdanie.
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście...
Awatar użytkownika
arisza
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 570
Od: 2 lut 2009, o 10:44
Lokalizacja: Podbeskidzie

Post »

ida74 pisze:Korzonki można lekko uszczykiwać palcami .

Bardzo proszę o wytłumacznie mi w jakim celu uczykuje się korzonki przy pikowaniu? :shock:
Agnieszka
Rośliny są jak ludzie, potrzebują miłości, ale i ludzie są jak Rośliny, pozbawieni miłości więdną...
Awatar użytkownika
Ewadz34
200p
200p
Posty: 405
Od: 10 lut 2009, o 09:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lublin, Lubartów, lubelskie

Post »

Przy sadzeniu roslnek uszczykuję czasem korzonki, bo lepiej jest je nieco skrócić niż zawinąć. A poza tym, system korzeniowy szybko się regeneruje i takie "uszczyknięcie" pobudza roślinę do wytwarzania nowych korzonków. Czasem jakoś tak intuicyjnie, uszczknę odrobinę. Oczywiście trzeba być ostrożnym.

Roślinki pikujemy jak najbardziej ręką, paluszkami. Kiedy siewki są wyjątkowo malutkie, to można pensetą.
W żar epoki użyczą wam chłodu
Tylko drzewa, tylko liście...
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”