Żywopłot na ziemi podmokłej, glinie

Drzewa ozdobne
Witek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 kwie 2007, o 10:06

Żywopłot na ziemi podmokłej, glinie

Post »

Witam wszystkich

Przeczytałem już sporo o żywopłotach, ale nie mogę znaleźć porady, jakie rośliny posadzić
na 40 metrowym boku działki, gliniasta gleba, słabo przepuszczalna (długo stoją kałuże), nasłonecznione miejsce i narażone na wiatry (odgrodzenie działki od pola uprawnego).
Chciałbym mieć szybkorosnące i gęste przez cały rok i tanie w zakupie :-). Myślę o ligustrze, bukszpanie, tuji.
Poradźcie proszę co przeżyje na tej mojej glinie...

dziękuję i pozdrawiam
Witek
Awatar użytkownika
anulka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2462
Od: 23 mar 2007, o 21:26
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Post »

Ja Witku mam analogiczną sytuację.Na mojej działce jest glina ,wiatry i duzo słonca.Posadziłam tuje i pieknie rosna na tej glinie.Z powodu wiatrów przywiazałam je do płotu sąsiada ,odległosc miedzy nimi wynosi 0,5 m i musze powiedziec ,ze tworzą gęsty szpaler.Po wsadzeniu podsypałam pod każdy krzak ziemię i korę .Korę podsypuję corocznie.Jesienią ścinam czubki ,aby rozgałęziały sie od dołu i oczywiscie daję nawóż.Myślę ,ze taki zywopłoy Ci sie sprawdzi.Ja kupiłam tuje brabanty bo bardzo szybko rosną.Musisz wiedzieć ,ze glina jest dobrą ziemią bo trzyma wilgoć a iglaki trzeba czesto podlewać i nie wolno przesuszyc bryły korzeniowej.
Awatar użytkownika
agrazka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3193
Od: 22 maja 2005, o 23:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post »

u mnie też glina bardzo dobrze rośnie liguster z jednej strony, z drugiej thuja szmaragd też idzie jak burza.
serdecznie - Grażyna - Mój ogród...
Awatar użytkownika
LUTEK
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 14 mar 2007, o 13:41
Lokalizacja: Paniówki

Post »

Liguster to taka roślina która niezaleznie od warunków i tak wypije całą ta wodę, bo on ją bardzo lubi,więc z powodzeniem możesz tam posadzić
ros
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 477
Od: 11 gru 2007, o 15:33
Lokalizacja: opolskie/ Warszawa

Post »

Prawie wszystkie tuje dobrze rosną na glinie, także cyprysiki lawsona i groszkowe. Nadaje się także dereń biały, modrzew, buki, graby [żywopłot cięty], świerki i bukszpany także dobrze rosną na glinie. Ogólnie gleba gliniasta nie jest taka zła i z roślin liściastych żywopłotowych prawie wszystko będzie rosło.
ogrodnik64
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 18 gru 2007, o 18:40
Lokalizacja: Legionowo
Kontakt:

Post »

Polecał bym thuje smaragd - do gleby przy sadzeniu dodaj torfu kwaśnego poprawi to przepuszczalność gleby i ją zakwasi .
Kaja
500p
500p
Posty: 849
Od: 29 sie 2006, o 20:40
Lokalizacja: Gdańsk

Co posadzić? Żywopłot na glinie.

Post »

Na załączonym zdjęciu widać częściowo to ca ja widzę ze swojej działki.Tak jest wzdłuż całego płotu. Jest to południwa strona,a cały czas panuje tam cień. Chciałam posadzić coś wysokiego wzdłuż płotu.Mam ziemię gliniastą,a to jest miejsce najniżej położone na mojej działce i jest tam raczej mokro,a jak już przeschnie to robi się skała.Co tam będzie chciało rosnąć? Obrazek
Awatar użytkownika
zygmor
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 510
Od: 27 wrz 2005, o 21:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: z kniei
Kontakt:

Post »

Nie jest to zbyt wiele dlatego proponuję posadzić pnącza.
Najszybciej w naszym klimacie rośnie rdest Auberta, tylko warto mieć kilka roślin na początek.
Oczywiście warto rozpatrzeć możliwość posadzenia innych pnączy, ale dla szybkiego efektu trzeba by mieć ich co najmniej dwa razy więcej niż rdestów. Warto się pobawić w rozmnażanie z sadzonek pędowych. Teraz przygotujesz sadzonki i na jesieni posadzisz i po roku dwóch będzie po problemie.
Pozdrawiam, zygmor
--------------------------------
Awatar użytkownika
krzysiek86
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6274
Od: 15 maja 2008, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Post »

Ja natomiast proponuję przywarke japońską jest to również pnącze i ładnie się prezentuję no i co najważniejsze powinna rosnąć w cieniu a do tego dość ciekawie kwitnie POZDRAWIAM
PorannyDotyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 kwie 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Żywopłot na gliniasta ziemię

Post »

Witam, jestem nowym użytkownikiem i miałem nadzieję że coś znajdę w szukajce lecz nic ciekawego nie znalazłem. A moje wymagania to podłoże gliniaste przysypane 10cm czarnej ziemi z wykopów, średnica drzewka tak do 70-80cm i wysokość 150-200cm. Z tego co po forum poszukałem to większość proponuje TUJA SZMARAGD tylko czy starczy im te 80 szerokości ? i czy mogą być cięte w prostokąt?
Pitoleusz
200p
200p
Posty: 283
Od: 25 wrz 2010, o 18:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żywopłot na gliniasta ziemię

Post »

A muszą być te ....tuje?
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: żywopłot na gliniasta ziemię

Post »

Morwa, Metasekwoja...
PorannyDotyk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 13 kwie 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: żywopłot na gliniasta ziemię

Post »

Nie muszą być koniecznie lecz coś co będę mógł formować i najlepiej iglaki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”