Licencja - gdzie zakupić, jak działa

Ogólne tematy działkowe, nowości w ogrodnictwie
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Licencja - gdzie zakupić, jak działa

Post »

Nurtuje mnie sprawa roślin posiadających licencję, którą trzeba wykupić aby moc je rozmnażać i sprzedawać.I w porządku! Tylko czy istnieje jakiś wykaz licencjonowanych roślin ogolnie dostępny?A co z roślinami z importu?Mógłby mi ktoś wyjaśnić ta kwestię? :)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
donna
200p
200p
Posty: 317
Od: 14 sie 2008, o 21:03
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Dziękuję za informacje :lol:
Myślałam, że jest więcej odmian chronionych we Polsce.a tu jest ich zaledwie garstka.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Post »

Wykaz roslin "licencjonowanych" jest bardzo długi. Niestety, ale od kilku juz dobrych lat obowiązują nas przepisy unijne, czyli wykazu roslin należy szukać we Wspólnotowym Urzędzie Odmian Roślin (CPVO). Co roku wydawany jest aneks do corocznych rapotrów CPVO. W aneksie jest spis roslin. Jest dostępny w internecie po angielsku. Spis roślin z 2008 chyba sie jeszcze nie ukazał.
COBORU podaje wykaz roslin objętych ochrona tylko na terytorium Polski. Tych roslin jest ogólnie mówiąc niewiele. Niestety, ale rosliny objęte ochroną w krajach UE również są objęte ochroną na terenie Polski. Spis w źródle podanym wyżej.
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

A czy oznaczenie "PBR" w nazwach roślin ma jakiś związek z takimi "licencjami"? Spotkałem się z tym w szkółce p. Szmita (np picea pungens Brynek PBR)
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

PBR - Plant Breeder's Right

Stanowi wyłączne prawo do odmiany. :D
http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

No tak, ale jakie są tego konsekwencje prawne? Czy aby nie zakaz rozmnażania bez pozwolenia?
X_r-o
---
Posty: 2227
Od: 25 lis 2005, o 09:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

a wykonanie "kopii bezpieczeństwa" na własny użytek jest dozwolone? :lol:
chwaścik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 643
Od: 28 maja 2007, o 07:22
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

No właśnie nie wiem jak to z tym jest. Gdzieś czytałem (ale nie wiem czy dobrze zrozumiałem), że nie obejmuje to rozmnażania dla celów prywatnych tylko dla celów komercyjnych.
Awatar użytkownika
aniawoj
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 3729
Od: 9 paź 2005, o 19:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Klucze - Małopolska
Kontakt:

Post »

Z umieszczonego wcześniej linku do COBORU:

Zakres wyłącznego prawa do odmiany
Następujące akty komercyjnego wykorzystania materiału siewnego chronionej odmiany podlegają autoryzacji ze strony hodowcy posiadającego wyłączne do niej prawo :

wytwarzanie i rozmnażanie
przygotowanie do rozmnażania
oferowanie do sprzedaży
sprzedaż lub inne formy zbywania
eksport
import
przechowywanie
Wyłączne prawo obejmuje również:

materiał ze zbioru lub produkty wytworzone bezpośrednio z tego materiału, jeżeli hodowca nie miał możliwości wykonywania wyłącznego prawa w odniesieniu do materiału siewnego odmiany chronionej;
materiał siewny roślin ozdobnych i sadowniczych, jeżeli jest on ponownie używany w celach zarobkowych jako:
- materiał rozmnożeniowy do produkcji roślin ozdobnych, albo
- kwiat cięty, albo
- materiał siewny drzew, krzewów i bylin
odmiany:
- pochodne, odkryte lub wytworzone z chronionej odmiany macierzystej nie będącej odmianą pochodną,
- które nie różnią się wyraźnie od odmiany chronionej,
- w przypadku których wytworzenie materiału siewnego wymaga powtarzalnego używania odmiany chronionej wyłącznym prawem.

http://kalina-rosliny.pl/" onclick="window.open(this.href);return false;
d-wilko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 31 maja 2013, o 00:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Licencja gdzie zakupić

Post »

Witam. Bardzo proszę o informacje lub podesłanie linka na temat zakupu licencji. Gdzie zakupić licencję na rozmnażanie i sprzedaż roślin nią objętych? Chodzi mi o materiał szkółkarski ozdobny, np. berberysy, tuje, tawuły czy weigele. Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź :wink:
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Licenje

Post »

Napisz do Związku Szkółkarzy - zapewne wszystko zależy od odmiany.
Zarówno cena jak i zezwolenie.
AgnieszkaG.
200p
200p
Posty: 274
Od: 12 wrz 2008, o 13:24

Re: Licenje

Post »

Można rozmnażać i nie tylko pospolitki.

Nie wiem, jak jest w drzewach i krzewach, ale napiszę, jak jest w bylinach. Posiadam rośliny na licencjach, ale ja się nie zajmuję ich rozmnażaniem. Powiedzmy, że w moim asortymencie sprzedaje rocznie 2 tys.żurawek licencjonowanych. Z reguły wygląda to tak, że w Polsce jest przedstawiciel firmy, od którego kupuje się po prostu gotowe sadzonki, dostaje się fakturę i paszporty. Na fakturze jest rubryka opłąta licencyjna. Mam też licencjonowane odmiany innych bylin z niemieckiej firmy - kupuję juz gotowe sadzonki od przedstawiciela w Polsce. Nie kupuje sie licencji w dosłownym sensie i mnoży rośliny ile popadnie, tylko sadzonki z opłaconą licencją.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pozostałe tematy działkowe i ogrodowe - Dyskusje OGÓLNE, NOWOŚCI”