Pachira (Pachira aquatica) - pielęgnacja i problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
spawacz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 sty 2009, o 17:27
Lokalizacja: Bydgoszcz

Post »

CZARODZIEJ Dziekuje za pomoc - liscie obciachane pinki gole tylko z czapką z wosku stoją - teraz tylko czekac... Dam znac na forum co wyszlo.
misia.08
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sty 2009, o 11:39

Ratunku,pachira mi choruje :(

Post »

A wygląda tak :
fotoforum.NAZWA-przez-oprogramowanie-wykluczona/u/misia.08.html
Podlewam 1x/tydz,zraszam 3 x dz,jeszcze nie przesadzałam,bo mam ją
miesiąc,co tu robić?
Tak to rośnie,wypuszcza nowe zawiązki,ale nawet młode listki na
brzegach schną :(
Czy mam już przesadzić i do jakij ziemi?Jakiś nawóz potrzebny i jaki?
Pomocy!
ostry
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 mar 2009, o 14:21

Post »

witam serdecznie

od momentu gdy w ziemi mojej pachiry pojawily sie ziemiorki zaczalem miec z nia spore problemy. ziemiorki usunalem za pomoca preparatu nomolt150 (dwa podlania po 1 ml na kazde - zgodnie z zaleceniem). od tego momentu moj kwiatek zaczal marniec. Dzięki informacjom zebranym w internecie podjalem nastepujace dzialania:

1. wyrzucilem dwa zgnite pnie (pierwotnie bylo ich pieć)
2. scialem zgodnie z zaleceniami CZARODZIEJA
3. zawoskowalem koncówki
4. dzis pierwszy raz po przerwie zimowej podlalem go biohumusem

ponizej przestawiam fotke jak wyglada i gdzie zlokalizowana jest moja pachira, zaznaczam ze kaloryfer jest ciagle wylaczony. jest to strona polodniowo - zachodnia. podlewam raz w tygodniu około 1 litra.

poprzednio nowe lodygi zaczely mi wyrastac tuz przy ziemi (bulwach), scialem je (myslac ze przez to pada mi cala gora kwiata) czy jeśli znow zaczana sie tam rosnać mam je zostawic? z tego co rozumiem liscie powinny się pojawic na koncówkach lodyg.

co jeszcze moge zrobic dla mojego kwiatka aby odzyl? czy w takim krytycznym momencie mam go przesadzać / czy tez sprawdzic ukorzenienie?

z gory dziekuje za pomoc

Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

ostry gdzie ta doniczka ma podstawek i odpływ wody w dnie doniczki? jeśli nie ma do przesadzenia i nie ścinaj młodych jak wyrastają od korzenia niech rosną, nie będzie to przeszkadzało w wybiciu młodych gałązek z pni jakie zostawiłeś. :wink:
ostry
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 1 mar 2009, o 14:21

Post »

doniczka raczej jest ok ma wbudowana w dnie miejsce na sciekanie wody, mozna ja rowniez uzupelnic przez dolewanie przez ta pomarnaczowa rurke ale zawsze podlewam standardowo "od gory" Dzięki za blyskawiczna odpwoiedz
misia.08
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sty 2009, o 11:39

Post »

Drogi Czarodzieju!
Przepraszam :oops: Już dodaję przez fotosik ;)
Obrazek Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Pytałam także na innym forum i tam sugerują jakieś przędziorki :shock:
Nie wiem co mam o tym myśleć,bo zupełnie się na tym nie znam.Proszę o pomoc.
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

To nie żaden przędziorek tylko zmiany fuzaryjne wywołane zmianą klimatu jaki miała do tej pory na taki jak ma obecnie i zapewne małą ilością wody, wyjmij ja z osłonki i pokaż na zdjęciu razem z doniczką ale zdjęcie zrób tak by było widać całą roślinę.
misia.08
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sty 2009, o 11:39

Post »

Oto zdjęcie całej rośliny :)
Jeśli za mało wody to ile razy w tyg mam ją podlewać,bo teraz podlewam,aż wierzchnia warstwa przeschnie trochę.
Nie napisałam,że te listki młode robią się takie jakby przezroczyste i opadają :(
Obrazek
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Daj jej niewiele większą doniczkę i rozluźnij trochę ziemię jest zbyt zbita, do nowej ziemi domieszaj perlitu 3:1 ziemia do perlitu. Pachira lubi stale wilgotną ziemię nie powinna przesychać ale nie może też być błota w doniczce. Nie lubi przeciągów, może toś wietrzył pomieszczenie gdzie ją masz i dostało jej się zimnym powietrzem, objawy są podobne. :wink:
misia.08
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 17 sty 2009, o 11:39

Post »

Dziękuję Czarodzieju za porady :)
Czarodzieju,pachira stoi jeszcze w torfie w którym była zakupiona,nie robiłam wietrzeń,ani przeciągów...stoi 2 m od okna północnego,w pokoju ma ciepło i 60 %wilgotności plus opryski...biedna roślinka :(
Listki cały czas opadają :(
Zmienię doniczkę i będę więcej podlewać.A czy to dobry czas na przesadzanie jak jest osłabiona?
Może jakiś nawóz?
Pozdrawiam serdecznie :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Za daleko od okna na północnej stronie powinna stać nie dalej jak 0,5 do metra od okna, przesadzenie jej nie zaszkodzi a nawozu nie dawaj na razie żadnego bynajmniej mineralnego możesz po przesadzeniu dać jej 200 ml czystego biohumusu na podstawek. :wink:
Roxana
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 26 mar 2009, o 09:50

Post »

Witam serdecznie,
od ponad miesiaca jestem posiadaczka 2 pachir i niestey zaczely marniec :( Czytałam wypowiedzi na forum, ale nie znalazłam takich objawow u moich roslin.
- obie stoja przy duzym oknie balkonowym, popoludniu zaglada do nich słońce. Okna bez rolet i firanek (dopiero sie urządzam)
- podlewane, gdy ziemia na wierzchu przeschnie, czyli 1 x w tygodniu
- nieprzesadzone od czasu zakupu
- niezraszane
- temp. ok.20st.
- u tej nizszej zauwazylam, ze jedna z łodyg sie pomarszczyla i jest miekka (3 zdjęcie), ale choruja wszystkie liście, nie tylko te, ktore wyrastaja z chorej łodygi, na liściach znajduja sie suche plamki i biały nalot
Zdjęcia malej pachiry:
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
zdjęcia dużej pachiry:
Obrazek Obrazek Obrazek
Bardzo prosze o pomoc.
Z gory dziekuje :)
x-C-j
---
Posty: 7093
Od: 22 lis 2006, o 14:55
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Post »

Małe doniczki, przerost bryły korzeniowej, za suche powietrze, nieprawidłowa ziemia (bo rosną w samym torfie pewnie) mało wody, pachira lubi stale lekko wilgotne podłoże ale nie mokre no i nie sam torf. Do przesadzenia i wyeliminowania błędy w uprawie, poczytaj sobie o warunkach jakie należy zapewnić i o ziemi tutaj. :wink:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”