Wierzba mandżurska (Salix matsudana)- uprawa,cięcie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Lysol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 wrz 2006, o 10:40
Lokalizacja: Kraków

Post »

Dwie wierzby rosną na górnej krawędzi skalniaka. Dalej jest trawnik o wymiarach ok. 16 * 12 metrów. Skalniak jest usytuowany 5 metrów za domem.
Renata
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 31
Od: 22 cze 2006, o 22:47
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

A ja gałązki wierzby ( młodej po ukorzenieniu) zaplatam jak warkocz - fajnie wygląda ( tylko potem córka mi zaczęła zaplatać we wszystkich możliwych roślinkach gałązki ha ha) i po wiosennym przycięciu wygląda jak postument, potem można wyprowadzić na takie "warkoczowe" ramiona w dowolnych kierunkach. To bardzo plastyczne drzewko
pozdrawiam
Renata
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Dostałam kilka gałęzi tej wierzby, wstawiłam do wody i puszcza listki ;-)
Czy jest szansa, ze korzenie też puści?
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Tak Dorko korzenie też puści. :D
Lysol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 wrz 2006, o 10:40
Lokalizacja: Kraków

Post »

Oczywiście!
Moja wierzba widoczna na zdjęciu wyrosła z pojedynczej gałązki.
Trzymałem ją w wodzie dodałem ukorzeniacza i zasadziłem. Bez dalszej mojej ingerencji urosła jak widać.
Pozdrawiam
panda7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1532
Od: 9 lis 2006, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

No to mnie podtrzymaliście na duchu!!! ;-)

Lysol, jak długo ta wierzba rośnie u Ciebie??

Miałam plany co do wierzby ale w wersji miniaturowej ;-) teraz zastanawiam się czy jednak nie iść za przykładem Neli i posadzić gałązki do donic (??). U siebie już nie mam miejsca na kolejne wielgachne drzewko :( wierzba mandzurska BARDZO mi się podoba ale za nic nie mogę sobie pozwolić na coś większego (mam mały ogródek i kilka drzewek owocowych z których nie chcę zrezygnować na rzecz innych drzew).
Waszym zdanem jeśli będzie dostatecznie mocno przycinana to jest szansa utrzymania miniaturki? Czy też może się okazać po jakimś czasie, że zamiast miniaturki będę mieć sam pień :(
Już jedna wierzba jest u nas mocno przycinana i w tej chwili bardziej straszy niż zdobi (na szczęście rośnie w takim mejscu, że jej zbytnio nie widać ;-)
Wycinać jej nie chcemy ale z drugiej strony nie mamy na nią jakiegoś rozsądnego pomysłu :(
Chyba w tym roku coś pnącego po niej puszcze...
Lysol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 wrz 2006, o 10:40
Lokalizacja: Kraków

Post »

Jak wspomniałem w 1 poście zasadziłem ją w 2002roku.
Lysol
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 15 wrz 2006, o 10:40
Lokalizacja: Kraków

Post »

Witam ponownie. Trwało to tak długo ponieważ po obcięciu gałęzi jak poradziła mi Lila31 długoooo... nic się nie działo. Ale dzisiaj po nocnych deszczach moja wierzba wygląda tak:
Obrazek
Pięknie zaczyna wyglądać. Myślę że w przyszłym roku poobcinam do pnia. Wielkie dzięki Lila31!
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Acacia
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 30 maja 2007, o 12:02
Lokalizacja: ZdWola

Post »

Czy ktoś może wie, dlaczego wierzba zaczyna zrzucać mi listki?? Z wierzchu kopuły są ładne, zielone, a od środka pożółkły i strasznie się sypią :cry:
Wierzba ma już około 5 lat, zazwyczaj byłą przycinana na jesień, jednak w tym roku dopiero wiosną, ale ładnie odbiła.
Obrazek
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Acacia pisze:Czy ktoś może wie, dlaczego wierzba zaczyna zrzucać mi listki?? Z wierzchu kopuły są ładne, zielone, a od środka pożółkły i strasznie się sypią :cry:
Wierzba ma już około 5 lat, zazwyczaj byłą przycinana na jesień, jednak w tym roku dopiero wiosną, ale ładnie odbiła.
Myślę, że przyczyna może być prozaiczna:
1 - Brak wilgoci
2 - Ale raczej brak światła
Pozdrawiam, Andrzej
Nasz ogród,
Awatar użytkownika
Miiriam
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6148
Od: 13 maja 2007, o 00:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Post »

Mam w swoim ogrodzie ( hihihi za dużo powiedziane, bo to dopiero 1 sezon tworzenia) wierzbę płaczącą i wierzbę mandżurską jeżeli ktoś potrzebuje witek do ukorzenienia chętnie służę.
A moja Hakiro... wymarzła pewnej zimy :(
Pozostawić ciepły ślad na czyjejś ręce... - Bernadetta
Zapraszam pod Krzywą Jabłoń: Miiriam ; Rok 2012 ; Rok 2013
Awatar użytkownika
Xa-b
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 537
Od: 9 cze 2007, o 17:43
Lokalizacja: Kraków

Post »

Acacia pisze:Czy ktoś może wie, dlaczego wierzba zaczyna zrzucać mi listki?? Z wierzchu kopuły są ładne, zielone, a od środka pożółkły i strasznie się sypią :cry:
Wierzba ma już około 5 lat, zazwyczaj byłą przycinana na jesień, jednak w tym roku dopiero wiosną, ale ładnie odbiła.
Obrazek
Ma mało wody, wierzby to drzewa łęgowe, kochają wodę (moja ma już 40 lat i rośnie przy studni -> czytaj przełączylismy sie na mieską) Ponad to wierzba ciągle gubi liście taka jej natura, wypuszcza nowe a starych sie pozbywa. Jeśli ma za sucho to w upalne lata może "wzrosnąc stopień defoliacji' jak to mówimy, ale na pewno nie wyschnie ;) Ma całkiem niezły system korzeniwoy i jak tylko dotrze do jakichś wód jej stan się poprawi :)
emilgd
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 26
Od: 19 sie 2007, o 20:14
Lokalizacja: Dynów

Wierzba Mandżurska (przycinanie)

Post »

Mam pytanie; kiedy można przeprowadzić cięcie formujące wierzby mandżurskiej, czy teraz (połowa sierpnia) jest dobry czas ? Wielkie dzięki, pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”