Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Rośliny doniczkowe
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Mango - pielęgnacja, sianie, problemy w uprawie

Post »

czy ktoś sadził już może mango z pestki? bo ja próbowałam już trzy razy i ani razu mi się nie udało. za każdym razem wsadzałam go do ziemi na inny sposób i nic z tego...
jak się do tego zabrać?

W języku polskim zdania rozpoczynamy z dużej litery.
Awatar użytkownika
Rafaloku
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 13
Od: 21 wrz 2005, o 14:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post »

Cześć,

jeśli wkładałaś je od razu do ziemi to niedobrze, należy zrobić następująco:

1) pestkę wyłuskaj delikatnie z owocu a następnie oczyść ją z włókien aby była gladka (np. za pomocą szczoteczki)

2) od razu po oczyszczeniu włóż ją do szklanki z wodą o temp. pokojowej, w szklance niech poleży około 10 dni,

3) po wyjęciu z wody posadź do doniczki z dobrym drenażem, ziemię wymieszaj z drobnym żwirkiem lub gruboziarnistym piaskiem, najlepiej na dnie umieścić kuleczki keramzytu, a ziemie wymieszaj z agroperlitem (takie małe białe kamyczki, które gdy gleba jest mokra wciągają wilgoć i oddają ją gdy gleba przeschnie)

4) doniczkę postaw w ciepłym i jasnym miejscu a następnie okryj foliowym woreczkiem lub obciętą połówką butelki po wodzie mineralnej, co będzie spełniało rolę szklarenki utrzymującej wilgoć, jest to konieczne gdyż kiełkujące roślinki potrzebują bardzo wysokiej wilgotności powietrza, gleba w doniczce też nie może wysychać,

5) na wykiełkowanie trzeba poczekać od 1 do nawet 3 miesięcy

w książe Owoce egzotyczne autorka pisze że z 20 posadzonych pestek wykiełkowała jej każda, szanse są zatem duże :wink:

wiosna to dobry czas na posadzenie pestek mango, życzę zatem powodzenia!
Rafał
Awatar użytkownika
ania007
200p
200p
Posty: 404
Od: 17 kwie 2007, o 22:53
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post »

Dzięki za wskazówki, zrobię tak jak mówisz, a jak to nie pomoże to chyba zrezygnuję z tej roślinki. :D
Awatar użytkownika
ifanka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 kwie 2008, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

Witam!
Mi mango wyrosło z pestki zakopanej w doniczce - rośnie już 2 lata i ma około pół metra. Ostatnio oberwałam mu czubek i dzięki temu ładnie się zaczęło rozkrzewiać. Przy okazji zrobię zdjęcie i je tutaj zamieszczę.
Dodam, że była to pierwsza pestka po tym owocu wrzucona do ziemii - kolejne niestety nie wykiełkowały, wiec nie polecam mojego sposobu - przy okazji spróbuję metody Rafaloku.
Awatar użytkownika
PeggySue
50p
50p
Posty: 93
Od: 23 maja 2008, o 20:45
Lokalizacja: Wrocław

Mangi i Liczi z pestki? Czy można? Jak?

Post »

Bardzo lubię i mango i liczi.
Za każdym razem jak zjem zastanawiam się czy możnaby zasadzic pestkę.
No właśnie, można?
A jeżeli warte jest to zachodu, to jak się do tego zabrac?

Może ktoś już próbował?

Na allegro widziałam ostatnio sadzonki liczi, sprzedający pisze, że wychodował sam z pestki.
Więc można, tylko jak?
bożenka1
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 49
Od: 14 lut 2008, o 13:15
Lokalizacja: Inowrocław

Post »

x-T-s
---
Posty: 5698
Od: 15 cze 2008, o 20:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Mango mi wyrosło z pestki, wybrałam dojrzały owoc wycięłam i wsadziłam do ziemi....rosło jakieś 2 lata, ale pózniej coś wlzało i padła mi roślinka...
Awatar użytkownika
karpek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1631
Od: 16 lut 2008, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Żory /Górny Śląsk/

Post »

Mam pestkę liczi wsadzoną w ziemi już z tydzień. Ktoś doradził by wsadzić ją na płasko i nie za głęboko - tak też zrobiłem. "Siedzi" pod centymetrową warstwą ziemi ale w kuchni obecnie nie jest za ciepło bo tylko ok. 20 stopni a powinno być (tak doradzali) ok. 24 - więc nie wiem czy i w ogóle wykiełkuje. Ale oczywiście dam znać.
"Wesoła myśl jest niczym wiosna. Otwiera pąki natury ludzkiej" - Jean-Paul Sartre
Pozdrawiam - Janusz K.
Moja zielona ścianka, Storczykowe początki karpka,
dora74w
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 2 lut 2009, o 18:53
Lokalizacja: mazury

Post »

Wsadziłam pestki w grudniu do doniczki z jukką i jeszcze innym kwiatkiem,a teraz jest jeden flansik, ma 2cm listki.Temperatura w pokoju ok 21C.Zobaczymy co z tego będzie.Druga doniczka stoi w chłodnym pokoju i jeszcze nic nie ma.Poczekamy zobaczymy.
Awatar użytkownika
Mateusz
100p
100p
Posty: 193
Od: 13 lut 2008, o 10:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post »

Sprawa ma się tak: można siać wszystkie rośliny egzotyczne z pestek, tylko zakwitną ona po ok. 10 latach. Lepiej jest kupić sadzonki.
Awatar użytkownika
ifanka
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 48
Od: 3 kwie 2008, o 10:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post »

A oto i moje mango - niestety ostatnio dosyć poważnei zaatakowały go przędziorki - teraz jest po dwókrotnym oprysku i mam nadzieję, że już je trafiło ostatecznie :twisted:

Obrazek

szczątki czubka - ale już idą odrosty
Obrazek
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Post »

Też posadziłam liczi. Z tego co widziałam to wiem, że ma ozdobne liście. Wcale nie musi kwitnąć, wystarczy, żeby wykiełkowała i rosła - a na to wcale się nie zanosi.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Davando
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 18 kwie 2009, o 19:11
Lokalizacja: Szwecja, Malmö

Post »

Rafaloku, Dzięki za wskazowki :) sprobuje zrobic jak napisales, ale zamiast do szklanki wsadzic pestke to wsadze do doniczki z duzo wody.

Pozdrawiam!
Nie martw sie, na pewno sie uda ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”