Rozmnażanie drzew i krzewów iglastych. Ukorzenianie sadzonek

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21735
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Post »

Aniu Twoja obserwacja dodatkowo potwierdza moje spostrzeżenia. :)
Miałam na myśli każdą zimę ,nawet taką ze śniegiem i mrozem jak w ubiegłym roku.
Przyrosty nie zawsze są tak duże jak Ty Aniu dziś miałaś okazję obserwować - ale są bardzo wyraźnie zauważalne.
Przyłączysz się Aniu do uważniejszej obserwacji tego zjawiska???Zapraszam :wink:
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Post »

Oczywiście krzewy iglaste najszybciej rosną w niskich temperaturach :D
Awatar użytkownika
lila31
Moderator Forum.
Moderator Forum.
Posty: 2643
Od: 20 lip 2006, o 12:06
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lubin

Post »

Dziewczyny ja proszę, żeby mi wytłumaczyć, o czym Wy piszecie.
Młode przyrosty ja widzę (tzn. jeszcze nie widzę, bo moje iglaki jeszcze śpią), są jaśniejsze od starszych części rośliny.
Czy iglaki rosną jeszcze oprócz tego?
Tak dokładnie, to ja się im nie przyglądam, a opisywane zjawisko ciekawie brzmi. :D
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

KaRo pisze:Aniu Twoja obserwacja dodatkowo potwierdza moje spostrzeżenia. :)
Miałam na myśli każdą zimę ,nawet taką ze śniegiem i mrozem jak w ubiegłym roku.
Przyrosty nie zawsze są tak duże jak Ty Aniu dziś miałaś okazję obserwować - ale są bardzo wyraźnie zauważalne.
Przyłączysz się Aniu do uważniejszej obserwacji tego zjawiska???Zapraszam :wink:
Do tej pory z takim zjawiskiem spotkałem się jedynie u iglaków ,które pełniły rolę choinek. Wystawione z mieszkań zaczynały intenywnie się rozwijać . :shock: Z uwagą będę śledził dalej ten wątek :D
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
krzysiu_krawiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2007, o 21:20

Rozmnażanie żywotnika (thui) i innych iglaków - Pomocy !

Post »

Witam!
Planuję wykonać tunel foliowy i rozpocząć od rozmnażania thui.
Zakładając że mam już tunel. Jak mam go przygotować abym mógł ukorzenić i wychodować tam sadzonki?
Do jakiego podłoża sadzić?
Kiedy najlepiej(w jakiej poże)? Jakie nawozy stosować, kiedy i czy są one potzrzebne?
Kiedy można je już wystawić z tunelu i nie bac się że przemarzną?
Czy można je rozmnażać bez tunelu?
Kiedy przesadzać?
Czy można ukorzeniać w trocinach jak pisało w jednym artykule?
Jak to jest w przypadku innych roślin np. wszelkich odmian cyprysików, bukszpana, cisa?
Bardzo proszę o opisanie mi tych czynności a będę bardzo wdzięczny...:)

Proszę pisać poprawną polszczyzną. Dziękuję ! Poprawiono post.
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Witaj.
Zacznę od pytań :
Czy masz jakiekolwiek doświadczenie w rozmnażaniu iglaków?
Na jaką skalę planujesz ich produkcję ? Gdzie będziesz pozyskiwał sadzonki ?
Czy wiesz jak je przygotować ? Z jakiego rejonu Polski pochodzisz ? ( z Twojego profilu wynika, że utajniłeś się całkowicie)
.....Podłoże,na początek torf z piaskiem.
W trocinach, najlepsze z drzew iglastych, ukorzenianie jest bardzo dobre.Jednak dla początkujących łatwiejsze będzie w mieszance torfu.
Więcej następnym razem. :D Pozdrawiam Adam
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
krzysiu_krawiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2007, o 21:20

Post »

Chciałbym je rozmnażać na większą skalę(1000 szt.). Nie mam jeszcze doświadczenia, ale szybko sie uczę. Dużo czytałem na necie ale piszą tylko o uprawie amatorskiej. Czy można zastosować folię mleczną przez którą nie przechodziło by tyle słońca? Wiem jak przygotować sadzonki i będę je pozyskiwał z własnego ogrodu. Kiedy więc najlepiej je rozmnażać?Jedni mówią że najlepsza pora to sierpień-październik, a inni na wiosnę. Możecie mi opisać coś bliżej o tym ukorzenianiu w trocinach? Jak to robić?W przypadku rozmnażania w piasku z torfem jaki torf stosować? Odkwaszony, kwaśny? Jakie pH?
krzysiu_krawiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2007, o 21:20

Post »

Aha... Czy rozmnażając je na wiosnę w gruncie przetrwają zimę bez namiotu?
Awatar użytkownika
chatte
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 15082
Od: 19 paź 2006, o 08:52
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Post »

Ja ukorzeniałam sadzonki w doniczkach i w gruncie i zostawiałam wszystkie na dworze, pod sosenką. Nie pamiętam, zeby mi kiedykolwiek coś zmarzło, więc chyba i Twoje przetrwają ? ;)
Awatar użytkownika
Anku
100p
100p
Posty: 120
Od: 15 lip 2006, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: okolice Zamościa

Post »

krzysiu_krawiec pisze:Chciałbym je rozmnażać na większą skalę(1000 szt.). Nie mam jeszcze doświadczenia, ale szybko sie uczę. Dużo czytałem na necie ale piszą tylko o uprawie amatorskiej. Czy można zastosować folię mleczną przez którą nie przechodziło by tyle słońca? Wiem jak przygotować sadzonki i będę je pozyskiwał z własnego ogrodu. Kiedy więc najlepiej je rozmnażać?Jedni mówią że najlepsza pora to sierpień-październik, a inni na wiosnę. Możecie mi opisać coś bliżej o tym ukorzenianiu w trocinach? Jak to robić?W przypadku rozmnażania w piasku z torfem jaki torf stosować? Odkwaszony, kwaśny? Jakie pH?
Z całym uznaniem dla Twojego talentu i szybkości uczenia się. Myślę jednak. że na tym i innych forach nie zdobędziesz wiadomości i doświadczenia niezbędnych w zawodowej produkcji szkółkarskiej (nawet tylko żywotników).
..
Awatar użytkownika
paco
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2235
Od: 17 gru 2006, o 20:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Świebodzice
Kontakt:

Post »

Anku pisze: Z całym uznaniem dla Twojego talentu i szybkości uczenia się. Myślę jednak. że na tym i innych forach nie zdobędziesz wiadomości i doświadczenia niezbędnych w zawodowej produkcji szkółkarskiej (nawet tylko żywotników).
..
Do czego to dochodzi :shock: :? Gdzie fachowość Producenta :oops:
No cóż, do tego komentarza nie można nic dodać ani nic ująć - to "święta prawda". :wink:


Andrzej.
krzysiu_krawiec
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 kwie 2007, o 21:20

Rozmnażanie żywotnika - pomocy !

Post »

Czy żywotnik można ukorzeniać w gruncie? Czy musi być to torf z piaskiem? A czy można w trocinach odpowiednio je zakwaszając siarczanem lub innym nawozem?
Awatar użytkownika
adamza07
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1643
Od: 10 mar 2007, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolina Jezierzycy k.Wołowa

Post »

Witaj.Możesz ukorzeniać bezpośrednio w gruncie.Pod folią i w inspekcie lepsze wyniki uzyskasz ukorzeniając w torfie z piaskiem (2:1).Ukorzenianie w trocinach daje dobre rezultaty ale jest "kłopotliwe".
"Człowiek żyje po to,aby kochać. Jeśli nie kocha - to nie żyje." Vinet
ogrody,kompozycje roślin
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”