Dynia pozyskiwanie nasion, wysiew, jakie odmiany siać

Nie wiesz gdzie rozpocząć przygodę z Naszym Forum ? Zacznij właśnie od tej sekcji !
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Post »

A w tym roku zrobię inaczej niż w zeszłym roku. Posieje na początku kwietnia do doniczek do domu i wysadzę rozsadę pod koniec kwietnia do inspektów i jak będzie ciepło do zdejmę przykrycie z inspektów.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
Liriope
200p
200p
Posty: 212
Od: 30 wrz 2008, o 14:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Post »

Co się dzieje z taką ogromną dynią potem?? Co z nimi robicie?? Idzie do zjedzenia czy jest to tylko dynia na pokaz ??
Bardzo mnie to ciekawi, bo jak taki egzemplarz dorośnie do kilkudziesięciu kilogramów to nie dość że cieżki to jak go poporcjować :lol: ?
Ja mam zawsze problem ze swoimi dyniami, są małe ok 5 kg ale rozkroić to i obedrzeć ze skóry to męka.
Pozdrawiam.
Ola
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

A co z nimi zrobił pan Jan?? jego 400,3 kg i inne dynie ale można rozdać sonsiadą a pociąć Piłą lub wielkim nożem dynia ag ma miąsz do 30cm grubości. Albo zrobić coś orginalnego np Wysadzić :shock: :shock:
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Post »

ja tez staję do walko . ja prubowałem rozsadzic achtungiem - taką wielką petardą i tylko lekko napękła więc wzięłem siekiere i ją rozpołowiłem

alan1980 - jakie nasiona masz ?
Awatar użytkownika
Alan1980
50p
50p
Posty: 91
Od: 20 lip 2006, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Płońsk
Kontakt:

Post »

Tak szczerze mówiąc nie mam jeszcze nasion. Tzn kilka mam z dyni zeszłorocznej była to amerykańska dynia olbrzymia, ale raczej zamówię nowe. Mam też moje ulubione - dynie bambino.
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Post »

adamlol pisze:ja tez staję do walko . ja prubowałem rozsadzic achtungiem - taką wielką petardą i tylko lekko napękła więc wzięłem siekiere i ją rozpołowiłem
Achtung ?? on się nie zbyt nadaje ze koszt 7 zł można zrobić o wiele silniejszą

P.S nie powinienem się tym chwalić ale raz znalazłem taką stronę o wybuchach ze na nsatępny dzień została zamknięta

Alan to mam nadzieje ze znajdziesz dobre nasionka :D
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Dynia - pytania o nasiona

Post »

Dostałam dynie, Hokkaido i Justynkę, które były razem wyhodowane. Zależy mi, by posadzić w nastepnym roku dynię hokkaido. Czy mogę wybrać z otrzymanej dyni hokkaido nasiona, czy raczej nie będzie to hakkaido, tylko mieszanka odmian? Jeśli uprawiam jakąś odmianę dyni, to co powinnam zrobić, by mieć z niej "czyste" gatunkowo nasiona?
Awatar użytkownika
Szymonambar222
500p
500p
Posty: 574
Od: 28 gru 2008, o 08:23
Lokalizacja: Podhale

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Jeżeli chcesz otrzymać czystą odmianę powinnaś zadbać żeby w naprawdę dużej odległości nie było innego gatunku albo samemu dokonać zapylenia. Aby to zrobić należy dzień przed otworzeniem się kwiatu żeńskiego zawiązać go sznurkiem by się nie otworzył żeby nie zapyliła go pszczółka :heja .Potem otwierasz kwiat zrywasz z rośliny kwiat męski pozbawiasz go z płatków i przenieś pyłek z kwiatu męskiego na żeński przez obcieranie kwiatu męskiego o ożenki .Następnie znowu zamknąć kwiat sznurkiem i liczyć że się zapylił
Człowiek Jest Tajemnicą: Z Tajemnicy Przybywa I W Tajemnicę Odchodzi
Awatar użytkownika
Tomek-Warszawa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3025
Od: 11 lut 2008, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Ja swoje melony zapylałem tak:

Z rozwiniętego kwiatostanu męskiego obrywam płatki koron i dotykam pylnikami kwiat żeński i się zapyla.

Tak samo można chyba z dyniami zrobić.

Też tak robiłem z arbuzami i dawało dobre efekty.
Obrazek

Otwarcie drzwi i wyjście do ogrodu jest najbardziej ekscytującym wydarzeniem każdego dnia.
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

drogi szymonie takie zapylanie sie nie opłaca najlepiej jest nałożyc małe papierowe reklamówki na kwiatek i to starczy i potem zapylic i przykryc , jeśli chcesz wybrac sposób mój to ty masz instrukcje kolejnosc od lewej http://www.pumpkin.pl/content/Zapylenie tu jest zapylanie foliowa reklamówką ale lepsza jest papierowa
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

adamlol pisze: lepsza jest papierowa
Tzn zwykła papierowa torebka?
Ania D.
500p
500p
Posty: 604
Od: 16 lut 2008, o 20:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

Mam jeszcze pytanie. Kiedy najlepiej wybierać nasiona z dyni, których to nasion chcę użyć do posadzenia? Od razu czy trzeba czekać (nie wiem w sumie na co). Jak ma to wyglądać? Jak się je suszy i ewentualnie przygotowuje, by potem dobrze kiełkowały?
Awatar użytkownika
adamlol
200p
200p
Posty: 484
Od: 25 sty 2009, o 18:18
Lokalizacja: wielkopolska
Kontakt:

Re: Dynia - pytania o nasiona

Post »

tak zwykła papierowa np. po mące . nasiona najlepiej jest wybierac gdy owoc jest już przejrzały
ODPOWIEDZ

Wróć do „Supersekcja HOT. Wybrane, najciekawsze tematy Forum - START -”