Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Awatar użytkownika
Candida
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 11 sty 2009, o 12:38
Lokalizacja: okolice Krakowa

Uprawa storczyków hydro, semi-hydro?

Post »

Czytałam ostatnio dużo na temat uprawy storczyków, ale nie znalazłam wielu informacji na temat tych metod.
Czy ktoś tak uprawia storczyki?
Jak rosną, co z korzeniami?

Nie znalazłam takiego wątku na tym forum, ale może ktoś już coś pisał, albo znacie jakieś strony (mogą być po angielsku).
Z góry dziękuję :)
Awatar użytkownika
Storczykowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11982
Od: 7 lut 2008, o 19:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: ...

Post »

Ja uprawiam w korze. Phalaenopsisy mają grubą korę i przeźroczyste doniczki, vandowate najlepiej się czują bez podłoża.
Jeśli phalaenopsis ma słabe korzenie, można posadzić w keramzycie, a na podstawce musi być woda. Taki sposób uprawy "wyciąga" korzenie. Wypróbowałam to. Phalaenopsis miał tylko 1 korzeń, a po wsadzeniu w keramzyt szybko zaczął puszczać następne.
Awatar użytkownika
madzik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1346
Od: 27 gru 2007, o 09:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Kopalnia informacji na te tematy TUTAJ. Niektóre wręcz szokujące :D Szczególnie o uprawie w wodzie :)
Pozdrawiam
Magda
LINKI
Awatar użytkownika
Candida
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 45
Od: 11 sty 2009, o 12:38
Lokalizacja: okolice Krakowa

Post »

Rzeczywiście szokujące :!:
Są nawet zdjęcia całej kolekcji storczyków kwitnących w szklanych wazonach z wodą...


Dzięki za każde info :lol: jak ktoś jeszcze chciałby coś dodać to chętnie poczytam :D
Awatar użytkownika
Mala_MI
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3192
Od: 16 paź 2008, o 14:23
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podbeskidzie
Kontakt:

Post »

A ja chciałam napisać, że to chyba się nie udaje, bo storczyki nie mogą za bardzo się przemoczyć przecież. :lol:
Bardzo ciekawa strona.
Pozdrawiam, Justyna
Storczyki , Róże , Ogród i kto wie co jeszcze...
Nie dla bezsensownego rozmnażania zwierząt!
Mery2
50p
50p
Posty: 57
Od: 8 gru 2008, o 13:05
Lokalizacja: Opole

Post »

Witam!
Wszystko co znalazłam o semi- hydro:

http://www.rv-orchidworks.com/orchidtal ... orial.html

Może to będzie ciekawe i pomocne.
Powodzenia, Mery.
Jovanka
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Przyjaciel Forum - Ś.P.
Posty: 2422
Od: 29 cze 2006, o 00:04
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

No tak...... ;:24 ,.
gdy... się szusuje po obcych stronach i innych kierunkach świata :P to, rzeczywiście nie jedno może zdziwić.
Jest to jednak inna filozofia uprawy - to konsekwencja klimatu, komponentów, skali upraw itp....
A czy miarodajne? czy traktować jako ewenement?. Tak i nie :lol:
Oczywiście, w naszych polskich warunkach i amatorskiej uprawie, nie można inaczej traktować. Pozostanie ciekawostką, być może zachętą.
Amatorstwo nie ma wiele wspólnego z efektem ....gdyby ....nie TA znacząca różnica w skali możliwości.
Firstrays and ROB /z polecanych stron/, to potentaci w hodowli ze szklarniami i warunkami do wszelkich eksperymentów.
O klimacie nie piszę ,bo wielce sprzyjający.
Metody o których chcemy rozmawiać----> to metody, wymagające wyższych temperatur i wspomagania bogactwem odżywek światłem... itp.
No...o , radzą sobie i bez klimatu niektórzy, spotkałam już podgrzewane stoliki/taborety :P we Francji ,aby bidulom było cieplej :lol: .Czyli można. wszystko :lol:

Ja polecam również i w pierwszej kolejności , ZAWSZE polskie strony- nie żyjemy na pustyni.
*wystarczy wrzucić hasło s/h w wyszukiwarkę na storzykowym portalu http://www.storczyki.org.pl .
Masa tematów- od 2004 rozmawiamy i jest wymiana spostrzeżeń ,wskazania co można ,czego nie. .

Ne jest tak łatwo :lol: sprostać dosłownej uprawie ,o tym można poczytać.
..efekty ?? obawiam się ,ze nie zachęcają. /po własnych doświadczeniach również piszę/.
Oczywiście ...mogą być jednostkowe sukcesiki, a,próbować można, a nawet trzeba.


życzę powodzenia i zgłębiania tematów....
pozdrawiam JOVANKA
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Naczynia do uprawy storczyków w semi hydro

Post »

Kupiłem coś takiego:

Obrazek

Są to trzy doniczki, które wstawia się do specjalnej rynienki. Ma ono niezaprzeczalną zaletę: nie da się fizycznie przelać rośliny. Poza tym prostokątny kształt jest jednak lepszy, niż okrągłe doniczki, bo więcej roślin można zmieścić na tej samej powierzchni.
Chwilowo w semi hydroponicznych doniczkach rosną sadzonki hoi, ale będą także rosły storczyki.
Awatar użytkownika
amatorka015
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1861
Od: 12 kwie 2011, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zapolice (woj.zachodnio-pomorskie)

Re: Naczynia do uprawy storczyków w semi hydro

Post »

Fajne to naczynie :shock: ciekawe jak bedą sie prezentować w nim storczyki..
Bedę zaglądać :wit
ZAPRASZAM.. JUSTYNA
Dorobek Amatorki
Awatar użytkownika
vito157
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 676
Od: 26 sie 2009, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: cork
Kontakt:

Re: Naczynia do uprawy storczyków w semi hydro

Post »

Jak przesadzę - to nie omieszkam Wam pokazać.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Reno77...
Jak długo masz swoje storczyki w hydroponice?
Też bym chciała je tak uprawiać, ale na razie przeniosłam jednego trupka (myślałam, że jest martwy, a tu okazało się, że jeszcze tli się w nim życie) do keramzytu i nie wiem czy mu nie zaszkodziłam, bo korzenie zaczęły pleśnieć, a to było jedyne, co miał...
Nie ruszam go na razie. Usunęłam wodę z podstawki, trzymam w prawie suchym keramzycie, tylko pryskam mgiełką z bioseptem. Pleśń zniknęła, ale korzenie nie wyglądają dobrze.
Zastanawiam się więc czy ten keramzyt to taki dobry pomysł. Wiele osób pisało o niepowodzeniach takiej uprawy...
Napisz coś więcej o swoich doświadczeniach.
Pozdrawiam,Vivien333
x-r-7
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 974
Od: 19 wrz 2016, o 18:38
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ratowanie storczyków

Post »

W hydroponice moje storczyki rosną 2. rok. Wszystkie, nawet Vanda :) Strat nie mam, słabeusze zaczęły rosnąć, a co najważniejsze kwitnąć :)
W jakiej doniczce rośnie Twój storczyk w keramzycie? Czy doniczka ma otwory? I jakiej wody używasz?
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 603
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Ratowanie storczyków

Post »

Rośnie w swojej starej, storczykowej doniczce z "kominem", dodatkowo wypaliłam kilka otworów na boku. Stoi na podstawce- teraz już bez wody. Wcześniej namoczyłam go w deszczówce, której resztki stały na podstawce, ale jak pojawiła się pleśń na korzeniach (mimo, że keramzyt był wyprażony w piekarniku) wodę usunęłam i teraz tylko pryskam na keramzyt (i zdrowy korzeń powietrzny) wodą z bioseptem. Woda jest filtrowana w dzbanku, przegotowana i odstana. Pleśni już nie ma, ale część korzeni wygląda marnie :-(
Żałuję, że nie zostawiłam go w korze. Teraz za późno, nie chcę już go ruszać, bo obawiam się, że tylko go to dobije.
Czytałam, że storczykom przeniesionym do keramzytu zamiera większość korzeni i dopiero później odrastają nowe, przystosowane do takich "keramzytowych" warunków. Trochę za późno to przeczytałam... Bo wygląda mi, że to może dobry sposób na przeniesienie w miarę zdrowych, silnych roślin, zaś słabe i chore może chyba wykończyć... :-(
Ty swoje przenosiłaś do keramzytu w jakim stanie? W jakiej porze roku? (Wiadomo- wiosną zawsze są większe szanse na powodzenie).
I jakie masz doniczki? Typowo hydroponiczne, czy takie zwykłe- storczykowe?
Pozdrawiam,Vivien333
ODPOWIEDZ

Wróć do „ORCHIDARIUM. Storczyki”