Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Dziękuję, o 5l butelkach nie wiedziałam. To lepsze niż donice, ponieważ przy ciepłej pogodzie planuję przenieść do gruntu.
Anna
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

W jakich donicach sadzisz ziemniaki ? po ile szt?
W tamtym roku uprawiałam w grządce podwyższonej . Zbiór był w miarę , ale zaciekawiła mnie możliwość uprawy w donicach ;:3
Awatar użytkownika
krabik
200p
200p
Posty: 305
Od: 28 gru 2021, o 16:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Mój plan z ziemniakami w donicach był następujący:
3-5 l donica (wyłożona folią tak, by było za co uchwycić i wyciągnąć zawartość w miarę delikatnie) napełniona w połowie lekko wilgotną ziemią, lub piaskiem, na to położony ziemniak z kiełkami. Po przeczytaniu postu o 5l butelkach, najpewniej sięgnę po butelki, ponieważ będzie podgląd, jak rozwijają się korzenie. Zrobię 20 sadzonek, zakładając, że 1 krzak wystarczy na jeden obiad. Prawie miesiąc wcześniej miałabym własne wczesne ziemniaki.
Pojemniki z powkładanymi ziemniakami zostawię w piwnicy, tam jest dość chłodno i są małe okienka. Gdy zauważę, że ziemniak wypuszcza zielone łodygi i formuje korzenie, będę go stopniowo przysypywała ziemią (powiedzmy, 1-2 razy na tydzień). Gdy znacznie się ociepli, wystawię pojemniki na zewnątrz i przygotuję się, by w razie przymrozków móc szybko zabrać, lub dobrze przykryć.
Po wszystkich przymrozkach powysadzam ziemniaki rozcinając butelki i wkładając całą bryłę do przygotowanych dołków. Jakbym pozostawiła w butelkach do końca, byłoby im ciasno i słabiej plonowałyby.
Asiu, za pomysł z grządką bardzo dziękuję. Jeśli zdążę przygotować podwyższoną grządkę, wysadzałabym z butelek do niej. Sadziłabym z brzegu i zrobiłabym wyjmowany górny bok, by podbierać ziemniaki :D
Anna
Pelasia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 5867
Od: 23 wrz 2010, o 14:43
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Ania na stornie 11 i 12 są moje ,że tak powiem ,relacje uprawy na światową skale ziemniaków :;230
Teraz jak pooglądałam zdjęcia , nastawiłam się znowu ,na ziemniaki , chociaż miałam dać sobie spokój...
Można posadzić ziemniaki , po cebuli ,która chorowała ?
carniski1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2024, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Witam a mi ziemniak nie odrasta, prowadziłem go na pęd główny, puścił parę listków, ale oczywiście odpadły.A stymulator wzrostu stosuje.Jakby ktoś się pytał o to czy stosuje chemię to spokojnie nie ma się co martwić stosuję tylko naturalne nawozy i regularnie podlewam wodą lub naturalnym stymulatorem wzrostu
Awatar użytkownika
leszkat76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1913
Od: 13 gru 2020, o 14:12
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podlasie okolice Białegostoku

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Ziemniak to nie pomidor ,nie prowadzi się go na jeden pęd. :D
Pozdrawiam Kasia
Kolorowo owocowo
carniski1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 23 lut 2024, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

No wiem ale już był taki busz że musiałem go poprowadzić na jeden pęd główny zwłaszcza że hoduje w doniczce no i niby ziemniak to nie pomidor ale należą do tej samej rodziny psiankowatych
Awatar użytkownika
kuneg
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1218
Od: 29 sty 2021, o 08:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław / okolice Trzebnicy

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Rodzina ta sama, tylko sposób uprawy inny i inne części roślin się wykorzystuje. Im więcej pędów ma ziemniak i im wyżej podsypane, tym więcej bulw się zawiąże na korzeniach.
Mcin
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 10 lip 2019, o 22:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Jako ciekawostka - wypiętrzenie Andów w Ameryce Pd. spowodowało że rośliny psiankowate na Wyżynach musiały się przystosować do pór roku , suszy i zimy, wytworzyły zatem podziemne bulwy, co pozwala im przetrwać - tak mamy wiele gatunków ziemniaków. A np: pomidory pozostały w dżungli -na nizinach, są wrażliwe na mróz i lubią ciepło. U mnie przy lekkich zimach i na gliniastej glebie, przeoczone małe sadzeniaki potrafią przetrwać zimę. Pozdrawiam
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Ziemniaczane samosiewki są moją zmorą . Jak utylizujecie ziemniaczane odpady by póżniej nie rosły
w całym ogrodzie ?
ostatnia szansa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2974
Od: 26 lis 2009, o 18:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

Ziemniaki, które z różnych przyczyn wyrzucałam zaraz po zbiorze zostały zakopane pod drzewem w dalekim od warzywniaka miejscu.
Obierki wyrzucam na kompost i trochę wyrastają tam ale usuwam na bieżąco. W przerobionym kompoście już nie ma problemu, bo długo dojrzewa.
Na grządkach pojawiają się w różnych miejscach ale niezbyt dużo bo dokładnie zbieramy :wink:
Moje nowe imię Szansa :)
"Są ludzie, którzy tak boją się śmierci, że rezygnują z życia."
garrs
50p
50p
Posty: 89
Od: 6 wrz 2021, o 23:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łomża

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

W tym roku planuję w workach uprawiać kilka ciekawych odmian. Raczej w ilościach detalicznych. Szukam smacznych i plennych odmian.
W smaku próbowałem takie:
St. Galler - małe ziemniaki, ale mają jednolity fioletowy kolor. Bardzo smaczne, sałatkowe. Jedne z lepsze jakich jadłem. Duże walory dekoracyjne.
Lily Rose - duże, różowe w środku ziemniaki. Smak również jeden z lepszych jeżeli mowa o czerwonych/różowych. Sałatkowe.
Red Cardininal - "suche" ziemniaki, bogate w skrobię. Mimo, iż nie lubię tego typu ziemniaków (typu C) to smak bardzo dobry, ale dużo ich nie zjem.
Blue Congo - fioletowe ziemniaki, większe niż St. Galler, ale w smaku takie zwyklaki - bez polotu. Typ sałatkowy. Jednak i tak są lepsze od wielu odmian fioletowych, gdzie wyczuwalna jest goryczka.
Mulberry Beauty - różowe/czerwone ziemniaki. Rozmiar mają standardowy, ale smak mi nie przypadł. Wyczuwalna goryczka i bez soli ciężko zjeść.
anulab
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8677
Od: 22 lut 2011, o 18:41
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Re: Ziemniaki- wszystko o uprawie cz.3

Post »

W tym sezonie będę uprawiać fioletową odmianę Provita . W smaku takie sobie , jadłam
smaczniejsze fioletowe .
Niestety te smaczniejsze nie przetrwały do następnego sezonu .
ODPOWIEDZ

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”