Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Rośliny doniczkowe
Kasia3384
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 26 sie 2023, o 23:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Właśnie popełniłam gafę, stoi 60 cm a nie metr od lampy 🙈 już ją przestawiam dalej i mam nadzieje, ze to pomoże
Asiulaa1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 mar 2024, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Roślinka przesadzona, liście wszystkie z plamami odcięte. Teraz tylko czekać, aż roslinka zacznie puszczać nowe listki :)

Trzymajcie kciuki :))
wieala
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 24
Od: 29 lis 2008, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Stargard

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Minęło trochę czasu i mogę pochwalić się swoją monsterką. Rada, jaką na tym forum otrzymałem sprawdziła się. Zadomowiła się w tym miejscu i co jakiś czas wypuszcza wciąż nowe listki.
Obrazek
Wiesław
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

norbert76 pisze: 28 cze 2023, o 19:27 Tak 80 nie 85, mały błąd.
5 metrów od okna to zdecydowanie za ciemno dla każdej rośliny nawet standardowych zielonych.
Może być 45, jeśli monstera jest metr z kawałkiem, czasem 120cm od miejsca na żarówkę, ale inne rośliny 2 metro dalej? 45 dociera do 2m
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tylko te liczby oznaczają ilość stopni maksymalnego kąta pada światła z takiej żarówki. Czyli 80 = 80 stopni, a 45 to 45 stopni czyli ta druga doświetli z większej odległości, ale obejmie o połowę mniejszy obszar.
W związku z tym bardziej opłaca dać 80-tkę, niż 45.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
trzyjbule
100p
100p
Posty: 132
Od: 26 cze 2022, o 13:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tylko wtedy dociera na 1 metr, a sama monstera jest ciut dalej, albo te 120 np, a co z tymi 2 metry od żarówki??
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Wprowadziłem w poprzednim poście, w błąd.

Doczytałem na stronie producenta, że każda żarówka doświetla efektywnie 1 m2. Czyli czy użyjesz tej do 1 metra, czy np. do dwóch metrów, efekt wg pomiarów Verticana powinien być podobny.

Natomiast co do odległości w przypadku każdej rośliny, nie tylko Monstery, żarówka 80 będzie najbardziej efektywna do odległości 1 metra, jak dasz dalej to efektywność będzie spadać.
Jak z kolei dasz dużo bliżej liści, to istnieje ryzyko popalenia liści.
Dlatego trzeba dobrać indywidualnie odległość i sprawdzać, w jakiej odległości będzie najlepiej dla tej konkretnej rośliny.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Asiulaa1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 mar 2024, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Hej,

minęło ponad 2 tygodnie od przesadzenia roślinki w nową ziemię, niestety listki, które puszcza roślinka ma paskudne brązowe plamy.
Czy to może być grzyb? Co zrobić w tej sytuacji?
Podsyłam parę fot :(
norbert76 pisze: 2 mar 2024, o 19:39 🤦🤦🤦

Warto było po zakupie poczytać do jakiego podłoża posadzić, o podstawach uprawy roślin.

1. Monstera to epifit, więc wymaga bardzo luźnego podłoża z niewielką ilością ziemi. Optymalne podłoże może być mieszanką ziemi, perlitu oraz podłoża do storczyków w mniej więcej równych proporcjach.

2. Każda roślina wymaga nawożenia. Spróbuj funkcjonować na jakiejś bardzo radykalnej diecie...

1. Przesadzić.
2. Po upływie około 3 tygodni, regularne nawożenie mineralnym nawozem do roślin zielonych. W okresie wiosna lato co około 2 tygodnie. W okresie jesienno zimowym raz naokoło 3 tygodnie.
3. Podlewasz obficie wtedy kiedy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża.
4. Palik, może być typowy w oplocie włókna kokosowego.
5. Dostęp do światła musi być bezpośredni, czyli bez żadnych firanek, żaluzji, etc.
6. Dobrze jest zainwestować w nawilżacz powietrza, który będzie przynajmniej chodził w okresie jesienno zimowym.
Mieszkając w bloku to żadne tłumaczenie. Też mieszkam w bloku, ale wystarczy tylko poprawić warunki.

Liście z plamami odetnij.

https://i.postimg.cc/hv56KFN5/20240327-192425.jpg
https://i.postimg.cc/W3pHrbvy/20240327-192457.jpg
https://i.postimg.cc/1zrdfVL6/20240327-192526.jpg

viewtopic.php?p=6446132#p6446132
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Zrób oprysk i podlanie Mospilanem. Powtórz po tygodniu.
To nie jest grzyb..., a najprawdopodobniej ślady żerowania i skutki działalności wciornastków.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
klaudia_sz
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 13 mar 2022, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Moja monstera po ostatnim podlewaniu przewróciła się i ukazała, że praktycznie nic z jej korzeni nie zostało.
Obrazek
Miała zmieniane stanowisko podczas przeprowadzek, więc nie rosła równomiernie, najpierw prosto, a później zaczęła skręcać wokół palika. Wcześniej bałam się ją przycinać, ale to chyba najlepszy moment, żeby zrobić z niej szczepki, bo te korzenie które zostały już raczej nie pociągną całej rośliny.
Nigdy wcześniej nie ukorzeniałam monstery, czy ktoś mógłby mi pomóc w których miejscach najlepiej zrobić cięcie?
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nie mam ręki do ukorzeniania w ziemi, nawet z pomocą ukorzeniacza wszelkie rośliny mi marniały... philodendrony czy epipremnum zawsze ukorzeniałam w wodzie z węglem. Czy monstere również można w ten sposób ukorzenić? Czy lepiej zrobić to przez okład powietrzny? Chętnie przyjmę wszelkie wskazówki, bo szkoda stracić mi te roślinę 🙂
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Tniesz między węzłami, możesz ukorzeniać w wodzie, wilgotnym perlicie, spagnum, fluvalu.

Pisałem swego czasu, żeby zmienić doniczkę z plastikowej na ceramiczną, bo ta pierwsza nie oddycha. Być może to było przyczyną, a może doszły jednak inne czynniki.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
Asiulaa1989
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 2 mar 2024, o 17:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Już widać efekty pierwszego oprysku, bo wyrastają listki bez żadnych plam :D :D :D ;:167 ;:167 ;:167

Oprysk oczywiście powtórzę w tym tygodniu :)

A pytanko, liście, które zostały z plamami rozumiem, że poobcinać?



norbert76 pisze: 27 mar 2024, o 20:51 Zrób oprysk i podlanie Mospilanem. Powtórz po tygodniu.
To nie jest grzyb..., a najprawdopodobniej ślady żerowania i skutki działalności wciornastków.
Awatar użytkownika
norbert76
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 18674
Od: 15 paź 2011, o 14:36
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Monstera dziurawa (deliciosa), adansonii i inne - pielęgnacja i problemy w uprawie cz.2

Post »

Poczekaj jeszcze, niech rozwinie się trochę nowych liści.
Profilaktycznie możesz zrobić oprysk Bioseptem.
"Głową muru nie przebijesz, ale jeśli zawiodły inne metody należy spróbować i tej." - Józef Piłsudski
Dżungla w bloku
Storczykowo u Norberta
ODPOWIEDZ

Wróć do „Rośliny DONICZKOWE, balkonowe, egzotyczne, tarasowe. Diagnostyka, identyfikacja, porady”