CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Pytania ze zdjęciami roślin, oceny ich stanu, wyglądu i chorób.
ODPOWIEDZ
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Post »

Takie wykruszające się plamy, i silne porażenie to wygląda na parcha, poczytaj o nim i sam zobaczysz. Sprawdź też wierzchołki pędów, czy tam są jakieś zmiany chorobowe.
Na drugiej fotce , na pierwszy rzut oka wygląda jakby jakiś ptaszek miał problemy gastryczne i sobie pofolgował :D .
Pozdrawiam! Gienia.
szczurski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2021, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

pogryzione drzewka

Post »

Ubiegłej zimy wizytowały u nas sarny. Pogryzły co się da, między innymi główne pędy kilku drzewek (śliwa, morela, brzoskwinia). Szkody na fotkach, przepraszam że takie niewyraźne. Przyciąłem drzewka pod miejscem ugryzienia, posmarowałem maścią. Żyją ale przez cały rok nie wypuściły nic co by przypominało zamiennik pędu głównego. Dać im jeszcze szanse czy to daremny trud i wymienić drzewka na nowe?


Obrazek

Obrazek

Obrazek
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: pogryzione drzewka

Post »

Szansę dać możesz, a tak z ciekawości, przed czym ma chronić ta siatka? Bo na pewno nie chroni przed sarnami i zającami, ma bardzo duże oczka, zbyt blisko drzewka i sarna jęzorem przyciągnie i zgryzie każdą gałązkę.
Przed wsadzeniem drzewek sprawdzałeś glebę, nadaje się pod sad? Przygotowałeś dołki? Bo to, że drzewka nie rosną to nie dlatego , że były zgryzione, ważne jest kilka czynników; korzenie drzewek, gleba, nawet sposób sadzenia, i pielęgnacja a przede wszystkim podlewanie w czasie suszy.
Pozdrawiam! Gienia.
szczurski
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 kwie 2021, o 17:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: pogryzione drzewka

Post »

Wiem że siatki nie są idealne, ale takie miałem i wykorzystałem. Nie chronią szczelnie ale zniechęcają. Swoją rolę spełniły bo przez ponad rok od ich zastosowania nie odnotowałem żadnego ugryzienia na ponad 40 drzewkach owocowych. Siatki i pędy smaruję też przed zimą punktowo smalcem, może to wzmacnia odstraszanie a może nie.
Jeśli chodzi o glebę - niepogryzione drzewka na jakość ziemi nie narzekają, rosną ładnie. Pogryzione zatrzymały się w rozwoju.
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7508
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: CHOROBY drzew owocowych,identyfikacja,ochrona,profilaktyka

Post »

Jednym słowem miałeś farta, że wcześniej sarny się nie napatoczyły. Z sarnami toczyłam wojnę przez parę lat, dopóki drzewka nie podrosły na tyle bym już mogła ściągnąć siatkę z palików. Ponieważ ja miałam gęstą siatkę i sporo odsuniętą od koronki drzewka potrafiły łbem podnieść ją do góry, na kolanach, jęzorem przyginały gałązki i dokładnie zgryzały, nawet chlapanie wilczym moczem wokół drzewek nie pomagało. Tylko wysokie i solidne ogrodzenie je powstrzyma.
Drzewkom daj szansę jeszcze na ten sezon, jeżeli nadal będą tak tkwić to jesienią posadzisz nowe.
Pozdrawiam! Gienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „CHOROBY i SZKODNIKI. Diagnostyka roślin ogrodowych - FOTO”